Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Šéf WHO: Čínská politika nulového covidu-19 není udržitelná

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínská politika „nulového covidu-19” není vzhledem k chování viru udržitelná, tvrdí šéf Světové zdravotnické organizace (WHO). Čína zavedla uzavírání populačních oblastí, karanténní centra a povinné dezinfekce domovů. Místo eliminace covidu-19 však frustrovala obyvatele nejen Pekingu, Šanghaje a Hongkongu. Pandemická opatření v Číně rovněž mají dopad na lidská práva a ekonomiku. Země přitom eviduje méně úmrtí související s covidem-19 než Spojené státy a Indie. Napsala o tom stanice CNBC a deník The Guardian. 

  Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v úterý na tiskové konferenci uvedl, že čínská politika nulové tolerance nemoci covid-19 vzhledem k tomu, co o viru víme, není udržitelná. „Nemyslíme, že je to vzhledem k chování viru udržitelné,” cituje jeho vyjádření CNBC

  Šéf pro krizové situace WHO Mike Ryan následně dodal, že je třeba vzít v potaz dopady čínské pandemické politiky na práva lidí a ekonomiku země. „Musíme vyvážit kontrolní opatření s dopadem na společnost, dopadem, který mají na ekonomiku, a to vždy není snadná kalibrace,” odkazuje na Ryanův proslov The Guardian.

  Poznamenal, že Čína od vypuknutí pandemie v roce 2019 ve Wu-chanu zaznamenala 15 000 úmrtí souvisejících s covidem-19. To není zase tak vysoké číslo. Ve Spojených státech s covidem-19 zemřelo 999 475 lidí a v Indii 500 000. 

  Čína je však nejlidnatější zemí světa. Ryan řekl, že s ohledem na to jsou kroky Pekingu pochopitelné. 

  Jako ve válečném stavu 

  Čínská politika nulového covidu-19 vyvolala globální kritiku od řady vědců po vlastní občany. Miliony lidí byly izolovány, čínská města ovládlo zoufalství, hněv a hlad. 

  Čínské úřady izolují celé populační oblasti v reakci na jakýkoliv výskyt pozitivního případu. Covid-19 se přitom šíří dál a vznikají nová ohniska, v Šanghaji dokonce mimo karanténní zóny. 

  Situace v obchodním a finančním centru Číny je obzvláště špatná. Lidé nesmějí vycházet ze svých domovů. Nedostanou se tak do práce, často ani nemohou převzít zásilku. Úřady je přitom vyhánějí v rámci dezinfekce vnitřních prostor. 

  Vznikla zde centralizovaná karanténní centra, kam jsou umisťováni všichni pozitivní lidé a jejich dokonce i negativní kontakty.

  Osobám uvězněných ve vlastních bytech dochází jídlo. Pro doplnění zásob se nemohou vypravit ven. Dovoz nákupů online byl zahlcen a firmy navíc nedisponují dostatečným stavem kurýrů. 

  Narušené dodavatelské řetězce vedly k prázdným regálům v obchodech, v nichž místní v některých případech rabovali.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno