Předseda americké Komise pro cenné papíry (SEC) Gary Gensler uvedl, že podle jeho názoru není pravděpodobné, že by se bitcoin nebo jiné kryptoměny někdy široce používaly jako standardní platební prostředek. Podle něj budou místo toho nadále vnímány spíše jako uchovatel hodnoty. Tento týden na to upozornil server CoinDesk a další.
Ve středečním projevu na právnické fakultě Newyorské univerzity (NYU) na Manhattanu Gensler odpověděl na otázku jednoho z účastníků, jakou hodnotu by kryptoměna (která byla vytvořena, aby byla oddělena od jakékoli vlády) měla pro své uživatele, kdyby byla zcela začleněna do regulačního rámce.
Podle Genslera je agentura neutrální, přičemž investorská veřejnost se bude moci rozhodnout na základě dostupných informací, zda daná kryptoměna přináší nějaký užitek.
SEC Chairman Gary Gensler said Wednesday that its “unlikely” bitcoin or any other cryptocurrency will ever be widely used as a form of payment.
— CoinDesk (@CoinDesk) October 9, 2024
@cheyenneligonhttps://t.co/UPmy9M7l4Q
Státy inklinují k jedné měně, připomněl Gensler
„Já jsem tyhle věci učil na MIT a jinde, takže řeknu jen toto. Tyto debaty sahají doslova až k Platónovi a Aristotelovi,“ prohlásil šéf SEC dle serveru CoinDesk. „Je to tři tisíce let stará historie. Stovky velkých národů, tisíce národních států… Máme tendenci mít jednu měnu na geografický/ekonomický stát. Dokonce máme tendenci nemít bimetalismus,“ podotkl.
Gensler rovněž citoval Greshamův zákon, měnový princip pocházející z 19. století, který tvrdí, že „špatné peníze vytlačují dobré“. Zároveň dodal, že národy obvykle chtějí jen jednu měnu.
„Chcete jednu měnovou jednotku, protože je to uchovatel hodnoty, prostředek směny, zúčtovací jednotka,“ řekl Gensler. „Je nepravděpodobné, že by se tohle (krypto) stalo měnou. Bude muset prokázat svou hodnotu… Stejným způsobem, jakým si vybíráte mezi tisíci cennými papíry, které jsou kótovány na burze,“ poznamenal.
Podle něj je také kryptografický průmysl plný podvodů. „Při vší úctě, přední hráči tohoto oboru jsou právě teď buď ve vězení, nebo se čeká na jejich vydání,“ uzavřel.
Generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink nicméně dle Crypto Times věří, že například bitcoin může být pojistkou proti inflaci. Markus Thielen ze společnosti 10x Research zase prohlásil, že se bitcoin stále vyvíjí, přičemž v budoucnu by podle něj mohl být náhradou zlata, v závislosti na regulaci.
Na další vývoj kryptoměn budou mít vliv volby v USA
Budoucnost kryptoměn je otázkou, v níž existuje jasná dělící čára mezi Donaldem Trumpem a odcházející Bidenovou administrativou, upozornil server BBC.
Republikánský kandidát se uchází o hlasy kryptoměnových nadšenců slibem, že ze Spojených států udělá „hlavní město krypta na planetě“ a vytvoří „strategické národní zásoby bitcoinů“ podobné zlatým rezervám. „Myslím, že krypto je jednou z těch věcí, které musíme udělat,“ prohlásil.
Jedná se o obrat o 180 stupňů ve srovnání s jeho postoji před třemi lety, kdy Bitcoin odmítal jako něco, co „vypadá jako podvod“ a ohrožuje americký dolar.
Trumpova protikandidátka v letošních prezidentských volbách Kamala Harris se zatím ke své pozici ohledně kryptoměn jednoznačně nevyjádřila. List Financial Times nicméně v létě informoval o tom, že poradci viceprezidentky oslovili přední kryptoměnové společnosti, konkrétně Coinbase, Circle a Ripple Labs. Účelem setkání pak byl pokus o restart vztahu mezi Demokratickou stranou a tímto sektorem.