Válka na UkrajiněŠéf ruské státní televize: „Utopte ukrajinské děti, spalte rodiny zaživa“

Šéf ruské státní televize: „Utopte ukrajinské děti, spalte rodiny zaživa“

Ukrajina požaduje celosvětový zákaz ruské RT poté, co moderátor vyzývá k utopení ukrajinských dětí. Spolu s hostem diskutovali nejen topení, ale i znásilňování a upalování Ukrajinců. Informoval o tom server Neewsweek, agentura Reuters a další servery.

Ve videu, které v neděli na Twitter nahrála Julia Davis, ředitel vysílání Anton Krasovskij a spisovatel Sergej Lukjaněnko dehumanizovali Ukrajince a diskutovali o jejich znásilňování a zabíjení. Julia Davis je novinářka a mediální analytička, která stojí za projektem Russian Media Monitor, monitorujícím ruskou státní televizi.

Během výměny názorů Lukjaněnko zmínil historky o rozdávání balíčků viagry ruským vojákům jako příklad „hysterie“ a „nemocných fantazií“. Nicméně Krasovskij se do toho vložil a řekl: „Aby znásilňovali ukrajinské babičky? Ty babičky by utratily své úspory na pohřeb, aby je znásilnili ruští vojáci.“

Zpráva OSN v září informovala o násilných činech ruských vojáků na ukrajinských civilistech, včetně případů znásilnění a mučení.

Zpráva uvádí: „Existují příklady případů, kdy byli příbuzní přinuceni stát se svědky zločinů. V případech, které jsme vyšetřovali, se věk obětí sexuálního a genderově podmíněného násilí pohyboval od čtyř do 82 let.“

Krasovskij: „Utopte ty děti“

Urážlivé poznámky, včetně rasových nadávek na adresu Ukrajinců, pokračovaly poté, co Lukjaněnko řekl, že byl v zemi poprvé v 80. letech. Prý mu tamní děti řekly, že by se jim žilo lépe, kdyby je Rusko neokupovalo. Krasovskij odpověděl: „Kdo říká, že je obsadili Moskalové (nyní nadávka pro Rusy), toho hoďte do řeky se silným spodním proudem. Utopte ty děti.“

Poté se rozhořčil nad domy v pohoří na Západní Ukrajině. „Na každém kousku ty zas*** malé domky, jsou tam spousty hnusných, monstrózních malých domků. Zas*** celé Karpaty. Karpaty jsou nechutné… Strčit je do těch chýší a zapálit,“ řekl Krasovskij.

Dále prohlásil, že Ukrajina „vůbec nemá existovat“ a zeptal se, zda má „zůstat na mapě světa“.

Lukjaněnko odpověděl: „Ano, protože bych nechtěl žít ve stejné zemi s tolika lidmi, kteří tam zůstanou.“ Krasovskij odpovídá: „Tak je zastřelíme.“

Morální degenerace v Putinově Rusku

K rozhovoru se pro Newsweek vyjádřil profesor obranných studií na Kings College London Michael Clarke: „Na třech hlavních státem kontrolovaných kanálech existuje mnoho takových výměn názorů. Tato je neobvyklá pouze v závažnosti rasistické zášti. Skutečnost, že většinu těchto komentářů dělá ředitel vysílání RT, je významná. Autorita, kterou má, ukazuje, že RT nedává vysílací čas jen nějakému náhodnému pobuřujícímu rasistovi, ale sama se ztotožňuje s těmito náladami.“

Prohlásil také, že jde o příklad „naprosté morální degenerace“ v Putinovském Rusku.

Clarke ovšem vyjádřil názor, že většina Rusů by tyto komentáře považovala za odporné. „Většina Rusů rozhodně není tak barbarská a zdá se, že je čím dál tím více znepokojena tím, jak země nyní vede válku. A to nejen proti ukrajinskému vedení, ale i proti příbuzné slovanské zemi,“ řekl Clarke.

Pokračoval: „Role Krasovského v RT se nemůže ubránit úvahám o tom, co chce Kreml slyšet. Kdyby řekl něco byť jen z poloviny tak urážlivého o ruských vojácích nebo jiných ruských lidech, už by byl dávno zatčen. Je to dobrý příklad naprosté morální degenerace v Putinově Rusku. To není skutečné Rusko. Ale prozatím je to oficiální Rusko.“

Podněcování genocidy

Ukrajina označila mediální výstup ruské státní televize RT za podněcování genocidy.

„Vlády, které stále nezakázaly RT, se musí podívat na tento úryvek,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v tweetu, který se pojil se záznamem rozhovoru.

„Agresivní podněcování ke genocidě (tuto osobu za to postavíme před soud), které nemá nic společného se svobodou slova. Zakažte RT celosvětově,“ cituje Kulebu agentura Reuters.

Doporučujeme

USA posílají miliardy do technologií, které mohou změnit bezpečnost kryptoměn

Americká vláda chce posílit kvantové technologie a připravuje více než dvě miliardy dolarů na podporu firem, které vyvíjejí nový typ výpočetního hardwaru. Investice zároveň znovu otevírá otázku, jak odolné budou Bitcoin, Ethereum a další digitální systémy ve chvíli, kdy kvantové počítače jednou dorostou do prakticky využitelné síly.

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, aktuální způsob neztěžuje dopravu

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí. Po dnešním jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem to uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).

Nawrocki poděkoval Trumpovi za oznámené vyslání vojáků do Polska

Polský prezident Karol Nawrocki poděkoval svému americkému protějšku DonalduTrumpovi za vyslání dalších vojáků do Polska, které Trump oznámil ve čtvrtek. Krok potvrzuje pevnost vztahů Polska s USA, uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Washington v minulých dnech hovořil o odkladu vyslání nových jednotek do Polska, což vzbudilo obavy v zemi usilující o co největší americkou vojenskou přítomnost v době ruské agrese na Ukrajině.

Ropa zdražuje. Írán odmítl klíčový požadavek USA

Ceny ropy se vrátily k růstu poté, co íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Modžtabá Chámeneí vydal pokyn, aby vysoce obohacený uran nebyl posílán do zahraničí. Nařízení by mohlo dále frustrovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, zkomplikovat rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu a vést k obnovení útoků.

Rusko a Ukrajina informují o desítkách raněných po vzájemných útocích

Nejméně 35 lidí bylo zraněno při náletu ukrajinských dronů, který zasáhl internát ve Starobilsku v okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedly ruské úřady. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina.

Češi se znovu vracejí k hypotékám

Český hypoteční trh se po delším útlumu opět probouzí. Banky hlásí výrazný vyšší zájem o úvěry na bydlení a tuzemské domácnosti se po období opatrnosti vracejí k plánům na koupi vlastního bytu či domu. Naděje na levnější bydlení je však v nedohlednu, protože ceny nemovitostí začínají opět stoupat.

Rubio označil Kubu za hrozbu pro USA. Havana hovoří o lžích a agresi

Kuba představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez označil jeho výroky za lživé. Stalo se tak den poté, co americká administrativa obvinila bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra ze sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996, při němž zahynuli američtí občané.

Otevření nové americké ambasády v Grónsku provázely protesty

Ve grónském Nuuku ve čtvrtek protestovaly stovky lidí proti otevření nové americké diplomatické mise. Demonstranti reagovali hlavně na výroky prezidenta Donalda Trumpa a dalších amerických představitelů o větším vlivu USA v Grónsku.

OSN podpořila historické klimatické rozhodnutí

Valné shromáždění OSN podpořilo rezoluci navazující na stanovisko světového soudu, podle kterého mají státy právní povinnost řešit změnu klimatu. Proti se postavilo jen několik zemí včetně Spojených států.

Českou ekonomiku přibrzdí dražší energie

Česká ekonomika letos dál poroste, ale pomaleji, než se ještě nedávno čekalo. Domácnostem má pomáhat růst mezd, část zlepšení však mohou spolknout dražší energie a nejistota kolem dalšího vývoje v zahraničí.

Kanada vydřela výhru nad Norskem po prodloužení

Kanadští hokejisté poprvé na mistrovství světa ztratili bod. Ve Fribourgu dlouho tahali za kratší konec proti bojovnému Norsku, které ještě dvě minuty před koncem vedlo 5:4. Favorit nakonec zachránil Ryan O’Reilly a po 29 sekundách prodloužení rozhodl hattrickem Mark Scheifele. Kanada vyhrála 6:5, ale k senzaci chyběl Norům jen malý krok.

Při útocích v Hondurasu zemřelo nejméně 25 lidí

Honduras zažil jeden z nejkrvavějších dnů poslední doby. Ozbrojenci při dvou oddělených útocích na pobřeží zabili nejméně 25 lidí, mezi oběťmi je i šest policistů. Úřady do zasažených oblastí vyslaly vyšetřovatele, státní zástupce a specializované týmy.

Air France a Airbus prohrály spor kvůli pádu letu AF447

Pařížský odvolací soud uznal společnosti Air France a Airbus vinnými z neúmyslného zabití v souvislosti s pádem letu AF447 z roku 2009. Při jedné z nejhorších leteckých tragédií ve francouzské historii zemřelo všech 228 lidí na palubě.

Stephen Colbert se rozloučil s The Late Show

Stephen Colbert po jedenácti sezonách končí v čele The Late Show. Jeho odchod uzavírá výraznou kapitolu americké noční televizní zábavy a zároveň otevírá otázky o tom, jak silně dnes do televizního průmyslu zasahuje politika.

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama