-9.6 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
ZprávyScholzův kabinet v Polsku: Obrana i odškodnění pro přeživší nacistických zločinů

Scholzův kabinet v Polsku: Obrana i odškodnění pro přeživší nacistických zločinů

Německý kancléř Olaf Scholz a polský premiér Donald Tusk se v úterý setkali ve Varšavě, aby posílili spolupráci tváří v tvář bezpečnostním výzvám a politickým turbulencím v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters či server Politico.

Vedoucí představitelé se zúčastní mezivládních konzultací za účasti kabinetů obou zemí, což je první takové setkání od roku 2018.

Vztahy mezi zeměmi se oteplily od prosincového nástupu Tuskovy proevropské koalice k moci. Ukončil osm let nacionalistické vlády v Polsku, během nichž vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) pravidelně vykreslovala Německo jako nepřátelskou sílu.

Její představitelé také požadovali, aby Berlín zaplatil válečné reparace ve výši více než 1 bilionu eur. Německo tyto požadavky odmítlo a jeho mluvčí uvedl, že „záležitost je uzavřena“ vzhledem k řadě poválečných dohod.

Zvyšování vojenských schopností

Setkání se koná v době, kdy obě země čelí bezpečnostním výzvám spojeným s válkou na Ukrajině a neklidným geopolitickým podmínkám. Krajní pravice zvítězila v prvním kole parlamentních voleb ve Francii a evropští lídři se připravují na možnost návratu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta.

Náměstek polského ministra zahraničí Marek Prawda agentuře Reuters řekl, že setkání bylo „zahájením rozhovoru v duchu obav o budoucnost“.

„Protože ve světě dochází ke geopolitickému obratu, EU již není továrnou na pravidla. Stává se společenstvím osudu, a my musíme na tuto změnu reagovat alespoň nějakou politikou zvyšování vojenských schopností,“ řekl.

Obavy o bezpečnost

Vzhledem k tomu, že na hranicích s Běloruskem panuje vysoké napětí a ruské raketové údery na Ukrajinu pravidelně vedou k nasazení letounů NATO v Polsku, budou bezpečnostní otázky na programu jednání ve Varšavě na prvním místě.

„Bezpečnost Polska a jeho soudržnost v rámci NATO jsou pro Německo nesmírně důležité,“ uvedl německý vládní zdroj.

Nicméně zatímco ruská invaze na Ukrajinu sjednotila oba členy Evropské unie a NATO v uznání důležitosti posílení jejich obrany, existují rozdíly v tom, jak by toho mělo být dosaženo.

Rozpory ohledně financování

Tusk je hlasitým zastáncem společného financování obranných projektů ze strany EU. Scholz však prohlásil, že by se blok neměl podílet na financování nákupů výzbroje ani na financování národních obranných rozpočtů.

Německý deník Sueddeutsche Zeitung v pondělí informoval, že Berlín navrhne balíček, který bude zahrnovat podporu obrany východní hranice Polska.

Očekává se, že německé oznámení bude sestávat z balíčku opatření, jehož náklady se budou pohybovat v „tříciferném milionovém rozsahu“. Ten by měl také zahrnovat finanční odškodnění pro dosud žijící polské oběti nacistického Německa a vytvoření památníku v Berlíně zaměřeného na nacistické zločiny v okupovaném Polsku.

Německá vláda již schválila financování „německo-polského domu“, který má být založen v Berlíně jako památník obětem okupace Polska nacistickým Německem.

Očekává se, že Scholz tyto iniciativy oznámí v úterý na tiskové konferenci spolu s polským premiérem Donaldem Tuskem. Tato cesta je zároveň první německo-polskou vládní konzultací od roku 2018. Ke konzultacím se má připojit více než 10 ministrů Scholzova kabinetu.

Reklama

Doporučujeme

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.

Prezident odmítl kritiku Macinky, Ukrajina chce podle něj letouny koupit

Prezident Petr Pavel odmítl kritiku ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Macinka Pavla kritizoval za to, že tento týden při návštěvě Ukrajiny nabídl napadené zemi několik menších letounů na obranu proti dronům. Podle Pavla ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což by pro českého výrobce byla příležitost. Pavel to dnes řekl novinářům před odletem do Vatikánu.

Trump chce od zemí miliardu dolarů za stálé členství v navržené Radě míru

Americká administrativa bude chtít nejméně jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy Kč) od každé země, která chce být stálým členem Rady míru vytvářené prezidentem Donaldem Trumpem, napsala v noci na dnešek agentura Bloomberg. Tato informace je obsažena i v chartě Rady míru, kterou zveřejnil server The Times of Israel. Ten také upozornil, že v dokumentu není zmínka o Gaze. Trump přitom navrženou Radu míru označil za součást urovnání situace v palestinském Pásmu Gazy. Podle Bloombergu se někteří obávají, že se Trump snaží vytvořit konkurenci vůči Organizaci spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje.

Požár v pákistánském obchodním centru zabil nejméně šest lidí

Při rozsáhlém požáru vícepodlažního nákupního centra Gul Plaza v pákistánském Karáčí zahynulo nejméně šest lidí, mezi nimi i jeden hasič. Dalších přibližně dvacet osob utrpělo zranění. Úřady se obávají, že uvnitř budovy mohou být stále uvězněni další lidé.

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři dnes vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách dnes ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. APA dnes také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a dnes vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.

Macron chce, aby EU sáhla po nástroji proti ekonomickému nátlaku

Emmanuel Macron chce v EU prosadit tvrdší odpověď na nové celní hrozby Donalda Trumpa. V Bruselu má tlačit na aktivaci takzvaného anti coercion instrumentu, nástroje určeného pro situace, kdy třetí země tlačí na EU obchodními nebo investičními opatřeními.

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama