Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Saúdská Arábie: Do roku 2060 si klademe za cíl uhlíkovou neutralitu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ještě před klimatickým summitem COP26 Saúdská Arábie hostí konferenci o klimatických závazcích a ochraně životního prostředí. Korunní princ v sobotu uvedl, že země jakožto největší světový vývozce ropy si do roku 2060 klade za cíl dosáhnout čistých nulových emisí. Informuje o tom agentura Reuters.

  23. října se v hlavním městě Saúdské Arábie, Rijádu, koná fórum Saudi Green Initiative (SGI), jež je součástí třídenního programu. Na událost dorazilo více než 300 delegátů, píše server Independent.

  Na zahájení promluvil korunní princ Mohammed bin Salman. Uvedl, že cílem SGI je eliminovat uhlíkové emise země každoročně o 278 milionů tun. To je více než dvojnásobek oproti předchozímu cíli.

  Království Saúdské Arábie si klade za cíl dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2060 v rámci svého programu oběhové uhlíkové ekonomiky v souladu s plánem rozvoje království… při zachování vedoucí role království při posilování bezpečnosti a stability globálních ropných trhů,“ řekl korunní princ.

  Saúdská Arábie byla dle agentury Reuters kritizována za to, že jedná příliš pomalu. Nezávislá vědecká analýza Climate Action Tracker (CAT), jež sleduje akce v oblasti klimatu, udělila Saúdské Arábii nejnižší možné hodnocení – „kriticky nedostatečné“. Někteří vyjadřují obavy z uhlíkové stopy království, dle jiných má však Saúdská Arábie nejméně emisí uhlíku na barel ropy.

  Spojené státy americké a Evropská unie chtějí, aby se Saúdská Arábie připojila ke globální iniciativě Global Methane Pledge na snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 2020.

  Země se zaměřuje na obnovitelné zdroje

  Saúdská Arábie již začala podnikat kroky ke změně. V březnu uvedla, že chce do roku 2030 kupříkladu generovat 50 % svých energetických potřeb z obnovitelných zdrojů. Chce také vysadit miliardy stromů.

  První elektrárna využívající obnovitelné zdroje energie pak byla otevřena v zemi v dubnu, v srpnu začala vyrábět elektřinu první větrná farma.

  Ekonomika království nicméně zůstává silně závislá na příjmech z ropy. Dle představitelů země bude svět v nadcházejících desetiletích i nadále potřebovat saúdskou ropu, píše agentura Reuters.

  Světoví lídři se od 31. října do 12. listopadu sejdou také ve skotském Glasgow na summitu OSN o změně klimatu s názvem Climate Change Conference of the Parties (COP26). Diskutovat budou o tom, jak vyřešit klimatickou krizi, snížení emisí a minimalizovat nárůst globální teploty způsobený lidskou činností.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama