4 C
Czech
Neděle 21. prosince 2025
ZajímavostiThe Sun: Ruští rebelové zahajují velký útok, aby narušili Putinovy ​​"falešné volby",...

The Sun: Ruští rebelové zahajují velký útok, aby narušili Putinovy ​​“falešné volby“, slibují „pochod na Moskvu“

Ruští povstalci, kteří se zapojili do tvrdého boje proti Putinovým silám v pohraničí, oznámili svůj záměr narušit to, co nazývají tyranovými „falešnými volbami“. Slíbili také, že jednoho dne „vyrazí na Moskvu“. Ilja Ponomarev, politický šéf ruského ozbrojeného odporu, prozradil deníku The Sun, že jeho partyzáni podporující Ukrajinu jsou připraveni v rámci „operace Svoboda“ vytáhnout do boje proti Putinovi.

V bezprecedentním kroku v úterý ráno povstalci, kteří podporují Ukrajinu, zahájili dvojí útok z Ukrajiny do Ruska. „Je to absolutně největší útok, jaký jsme vedli, a konečně je to společná operace všech tří ruských [partyzánských] pluků,“ prohlásil Ponomarev. Legie Svoboda Ruska (FRL), Ruský dobrovolnický sbor (RDK) a Sibiřský prapor (SB) údajně stále bojují s vládními jednotkami v pohraničních oblastech Belgorod a Kursk, píše The Sun.

Ponomarev, bývalý ruský poslanec a zarytý odpůrce Kremlu, nezveřejnil přesné počty partyzánů a tanků zapojených do nájezdu, ale odhadl, že jeho síly jsou v přesile 10:1. Přesto vyjádřil důvěru ve své ostřílené partyzánské skupiny, které získaly zkušenosti s bojem za Ukrajinu v některých z jejích nejtěžších bitev.

„Vojenským cílem je zde otestovat novou ruskou obranu, ale hlavní cíl je politický,“ vysvětlil Ponomarev. Věří, že zahájení útoku před volbami bude inspirovat a mobilizovat Rusy, aby se přidali do jejich řad. „Nebudeme podporovat tyto falešné volby, protože se snaží legitimizovat Putinovu moc,“ dodal.

Všeobecně se očekává, že Putin ve volbách, které se konají tento víkend, zvítězí, což by prodloužilo jeho tvrdou vládu nad Ruskem nejméně do roku 2030. Povstalci však tento okamžik využívají k demonstraci síly svého odporu. „Snažíme se vyvíjet tlak ve všech směrech,“ řekl Ponomarev.

Ve videoposelství zveřejněném na začátku svého útoku FRL oznámila, že „míří k volbám“. „Pochodujeme, abychom vás (ruské občany) osvobodili od bídy, chudoby a diktatury teroristické organizace.“

Ponomarev včera večer oznámil, že bitva pokračuje a že bylo osvobozeno několik malých osad. Skupiny, které Ponomarev zastupuje, se poprvé dostaly na titulní stránky novin loni v květnu, když v tancích přejely hranice a vedly jeden z největších útoků na ruském území od nástupu Putina k moci.

Tentokrát se vrátili s více muži, tanky a novým praporem ze Sibiře. Legie sdílela záběry ze svého současného útoku na dva ruské muniční sklady, při němž oba objekty zničila a nechala je v plamenech. „Zatímco Putinova armáda ničí civilní domy, dělostřelci Legie zničili v Tetkině hned 2 muniční sklady Putinova boje. Krásně hoří,“ napsali k videu na X.

Včera polovojenské jednotky doporučily obyvatelům evakuovat města Belgorod a Kursk kvůli hrozícím úderům. Tvrdili také, že zničili ruské řídicí středisko. Ruské ministerstvo obrany průlom povstalců popřelo a uvedlo, že bylo zabito více než 234 „ukrajinských“ vojáků a zničeno několik tanků. Ukrajinské ozbrojené síly však svou účast na útoku popřely a uvedly, že polovojenské skupiny jsou „nezávislé organizace“ ruských občanů působící „doma“.

Ponomarev tvrzení Moskvy odmítl jako „nesmysl“. „Je zde několik zraněných, ale zatím žádné oběti na životech,“ řekl a dodal, že snaha Moskvy tvrdit, že se povstalci vůbec nedostali za hranice, je směšná. „Záběry dokazují pravý opak,“ dodal jízlivě.

Reklama

Doporučujeme

Putin je připraven jednat s Macronem o válce na Ukrajině, uvedl mluvčí Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven jednat s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem, pokud k tomu bude oboustranná vůle. Podle textu, který dnes zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Elysejský palác toto oznámení přivítal, informuje agentura AFP.

Austrálie uctila památku 15 obětí střelby na pláži Bondi Beach z minulé neděle

Australané drželi den smutku a rozjímání, aby uctili památku 15 obětí střelby proti židovské komunitě, která se stala před týdnem na pláži Bondi Beach v Sydney. Po celé zemi se dnes držela minuta ticha, kdy se kvůli pietě zastavilo i televizní a rozhlasové vysílání. Země se zároveň chystá prověřit pravomoci policie, uvedla agentura Reuters.

FBI podle nových spisů ignorovala varování před Epsteinem už v roce 1996

Nově zveřejněné dokumenty k případu Jeffrey Epstein znovu otevírají otázku, proč úřady nezakročily dřív. Mezi materiály se objevila zpráva z roku 1996, v níž Maria Farmer popsala Epsteinův zájem o fotografie nezletilých dívek a tvrdila, že jí zmizely intimní snímky jejích sester. Z dostupných informací nevyplývá, že by FBI tehdy rozjela vyšetřování.

Kreml: Změny, které v návrzích USA k Ukrajině učinili Evropané, mír nepřiblížily

Změny, které v amerických návrzích ohledně ukončení války na Ukrajině učinili Evropané a Kyjev, šanci na mír nezlepšily. Řekl to zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov, informuje dnes agentura Interfax. Přímá třístranná jednání mezi Rusy, Ukrajinci a Američany se podle Ušakova zatím neuskuteční.

Noční útok v taverně u Johannesburgu má nejméně devět obětí

V jihoafrickém městečku Bekkersdal, západně od Johannesburgu, v noci někdo spustil palbu na hosty v licencované taverně. Na místě zemřelo nejméně devět lidí a další utrpěli zranění. Policie po útočnících pátrá a zatím neví, co je k útoku vedlo.

Turecko našlo na svém území další dron, tentokrát neznámého původu

V Turecku byl dnes asi tři hodiny cesty od Istanbulu nalezen dron neznámého původu, informuje agentura AFP. Jde o druhý ohlášený dron za posledních 24 hodin. V pátek turecké úřady oznámily, že na severozápadě země byl objeven havarovaný bezpilotní letoun pravděpodobně ruské výroby.

Nově zveřejněné spisy o Epsteinovi zmiňují Trumpa, Clintona nebo Jacksona

V první várce dokumentů týkajících se odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, figuruje podle BBC několik známých osobností. Kromě amerického prezidenta Donalda Trumpa, jednoho z jeho předchůdců Billa Clintona a bratra britského krále Karla III. Andrewa Mountbattena Windsora zahrnuje seznam i zpěváka kapely Rolling Stones Micka Jaggera a popovou ikonu Michaela Jacksona.

Ester Ledecká byla šestá ve sjezdu ve Val d’Isère

Ester Ledecká zajela ve Val d’Isère šesté místo a zapsala nejlepší výsledek sezony ve sjezdu Světového poháru. Od třetí příčky ji dělilo jen jedenáct setin. Vítězství brala Rakušanka Cornelia Hütter.

Švédsko odmítlo vyšetřovat udělení Nobelovy ceny Machado, jak žádal Assange

Švédská policie v pátek oznámila, že nezahájí vyšetřování zhruba třiceti osob spojených s Nobelovou nadací, na které tento týden podal trestní oznámení zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange. Podle něj se dopustili zpronevěry a napomáhání k válečným zločinům, když udělili Nobelovu cenu za mír lídryni venezuelské opozice Maríi Corině Machado. Informovala o tom agentura AFP.

Rusko v noci proti Ukrajině odpálilo tři rakety, uvedlo ukrajinské letectvo

Rusko v noci na dnešek proti Ukrajině odpálilo tři balistické rakety Iskander-M, informovalo letectvo napadené země ve svém pravidelném hlášení. Podle ukrajinských záchranářů ruská armáda podnikla rozsáhlý dronový útok na Mykolajiv na jihu země a šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim uvedl, že část tohoto regionu je bez dodávek proudu.

Tchajwanské úřady vyšetřují plánovaný útok v centru Tchaj-peje

Tchajwanské úřady uvedly, že muž, který v Tchaj-peji zabil několik lidí a další zranil při útocích nožem a kouřovými granáty, jednal podle předem připraveného plánu. Po sérii útoků v rušné části města skočil z budovy obchodního domu a zemřel.

Nick Reiner měl před vraždou rodičů upravenou medikaci na schizofrenii, uvádějí zdroje

Nick Reiner měl několik let diagnózu schizofrenie a před zabitím rodičů mu lékaři změnili nebo upravili medikaci. Uvádějí to tři zdroje se znalostí případu. Reiner čelí dvěma obviněním z vraždy po smrti režiséra Roba Reinera a jeho manželky Michele Singer Reiner.

USA udeřily v Sýrii na desítky cílů ISIS

Americká armáda v pátek zasáhla desítky cílů spojených s Islámským státem v Sýrii. Údery přišly jako odveta za útok z 13. prosince u Palmýry, při kterém zemřeli dva američtí vojáci a civilní tlumočník. Washington mluví o rozsáhlé operaci, do níž se zapojily i jordánské stíhačky.

Anthony Joshua knokautoval Jake Paula v šestém kole

Jake Paul si v Miami vybral největší jméno své dosavadní kariéry a narazil na jinou úroveň. Anthony Joshua ho čtyřikrát poslal k zemi a v šestém kole zápas ukončil. Hlavní duel večera, vypsaný na osm kol, skončil v čase 1:31 šestého kola po krátké pravačce, po které už Paul nedokázal uniknout.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama