Válka na UkrajiněRuský útok na Ukrajině způsobil výpadky proudu, ukrajinský v Rusku požár

Ruský útok na Ukrajině způsobil výpadky proudu, ukrajinský v Rusku požár

Rusko v noci podniklo dronový útok proti energetické infrastruktuře v ukrajinské Poltavské a Oděské oblasti, informovaly úřady zasažených ukrajinských regionů. V ruské Astrachaňské oblasti podle jejího gubernátora Igora Babuškina utrpěl zranění jeden člověk při ukrajinském dronovém útoku na blíže neurčený energetický komplex. Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila zneškodnění 90 ruských dronů, ruská 72 ukrajinských bezpilotních letounů.

Šéf vojenské správy Poltavské oblasti Volodymyr Kogut dnes informoval, že kvůli zřícení trosek sestřeleného ruského dronu byly omezeny dodávky elektrické energie v okolí Kremenčuku. Bez světla je více než 1000 domácností a několik desítek firem. Kogut ujistil, že na nápravě škod pracují energetici a že se útok obešel bez zraněných.

Cílem ruského dronového útoku se stala také Oděská oblast, informoval na telegramu její šéf Oleh Kiper. Zranění utrpěl jeden člověk a poškozená je školka, soukromý dům nebo energetická infrastruktura. Přes 500 domácností na předměstí Oděsy je podle Kipera bez dodávek elektřiny.

Šéf vojenské správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov na telegramu informoval o požáru, který vznikl v objektu civilní firmy po zásahu dronu.

Dnes v noci Rusko znovu útočilo drony rovněž na Kyjev, uvedl krátce po půlnoci starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko na telegramu. Svědci podle agentury Reuters slyšeli v některých částech města výbuchy, které zněly jako činnost systémů protivzdušné obrany.

Ukrajinské letectvo v noci na dnešek sestřelilo 90 ze 174 ruských dronů, dalších 70 přístrojů se ztratilo z radarů, aniž by způsobily škody. Blíže neurčené škody jsou hlášeny také ze Sumské, Černihivské, Čerkaské, Záporožské nebo Dněpropetrovské oblasti.

V Astrachaňské oblasti „ukrajinská armáda znovu podnikla pokus o rozsáhlý dronový útok na objekty nacházející se v regionu, mezi nimi na palivovo-energetický komplex,“ informoval gubernátor regionu na jihozápadě Ruska Igor Babuškin na svém účtu na telegramu. V podniku se zřítily trosky sestřeleného bezpilotního letounu a na místě začalo hořet. Jeden člověk po útoku skončil v nemocnici, uvedl Babuškin. Před časem po ukrajinském útoku hořelo v závodu na zpracování plynu poblíž Astrachaně.

Podle ruského ministerstva obrany zneškodnila protivzdušná obrana nad Astrachaňskou oblastí 13 dronů. Šestatřicet jich sestřelila nad územím Kurské oblasti, z níž se ruské síly snaží vytlačit ukrajinské jednotky. Celkem resort v obrany v Moskvě podle agentury TASS informoval o 72 zničených bezpilotních letounech.

Dronové útoky jsou nedílnou součástí války, kterou Rusko proti Ukrajině zahájilo v únoru 2022. Moskva tvrdí, že na území sousední země cílí na energetické, průmyslové a vojenské objekty. Při jejích útocích ale umírají civilisté a vznikají obrovské škody na infrastruktuře napadené země. Ukrajina tvrdí, že se svými útoky proti ruským rafinérským či energetickým podnikům v Rusku snaží omezit bojeschopnost ruské armády. Rovněž v Rusku jsou při těchto úderech hlášeny civilní oběti, ovšem zdaleka ne v takové míře jako na ukrajinské straně.

Reklama

Doporučujeme

V Bulharsku se konají osmé parlamentní volby za posledních pět let

V Bulharsku se dnes ráno otevřely hlasovací místnosti a začaly již osmé parlamentní volby za posledních pět let. Podle agentury AFP je hlavním favoritem strana bývalého prezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného a který mimo jiné slibuje sestavení nové vlády a boj proti korupci. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (19:00 SELČ). První odhady výsledků se čekají hned poté, jasno o vítězi by mohlo být v noci či v pondělí ráno.

Ztracená krajina pod Severním mořem byla plná stromů

Doggerland, dnes zatopená pevnina pod Severním mořem, byl zřejmě mnohem zelenější a živější, než se dosud předpokládalo. Nová analýza staré DNA ukazuje, že tam už před více než 16 tisíci lety rostly duby, jilmy a lísky. Krajina tak mohla nabízet zázemí pro zvířata i první lidské skupiny dlouho předtím, než se lesy běžně rozšířily v Británii a severní Evropě.

Předseda íránského parlamentu: Jednání s USA pokročila, k dohodě je však daleko

V jednáních se Spojenými státy nastal pokrok, uvedl v sobotu v noci předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Od dosažení závěrečné dohody jsou však obě země podle jeho vyjádření daleko. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Stavba tanečního sálu v Bílém domě může pokračovat, rozhodl odvolací soud

Americký odvolací soud umožnil pokračování kontroverzní přestavby Bílého domu, kterou prosazuje prezident Donald Trump. Projekt zahrnuje výstavbu nového tanečního sálu i rozsáhlého podzemního komplexu.

Výbuch na jihu Libanonu zabil izraelského vojáka, dalších devět je zraněno

Výbuch v jižním Libanonu si vyžádal život jednoho izraelského vojáka, dalších devět je zraněno, z toho jeden vážně. S odkazem na izraelskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters.

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na dnešek odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že střely dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.

Hizballáh odmítl obvinění ze zabití francouzského vojáka mise OSN v Libanonu

Na jihu Libanonu byl dnes při přestřelce s neznámými ozbrojenci zabit francouzský voják mírových jednotek OSN (UNIFIL) a další tři byli zraněni. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X a z útoku obvinil militantní hnutí Hizballáh, které ale svoji účast popřelo. Libanonský premiér Naváf Salám úder odsoudil a nařídil okamžité vyšetření incidentu, ke kterému se zatím žádná strana nepřihlásila, píše agentura AFP.

Muž původem z Moskvy zabil na ulici v Kyjevě šest lidí, policie ho zastřelila

Nejméně šest lidí dnes zahynulo a dalších deset bylo zraněno poté, co útočník začal střílet z automatické zbraně na ulici v obytné čtvrti na jihu Kyjeva. Policie jej po neúspěšném pokusu o vyjednávání zastřelila při zásahu v supermarketu, kam se následně uchýlil se čtyřmi rukojmími. Oznámili to ukrajinští představitelé. Podle prokuratury útočil 58letý muž z Moskvy.

Po nočních ruských útocích jsou dva zranění v Charkovské oblasti

Ruský útok si v noci na dnešek vyžádal dva zraněné v Charkovské oblasti, informují místní úřady. V Černihivské oblast je po útoku na energetickou infrastrukturu bez proudu asi 380.000 odběratelů, uvedla distribuční společnost. Ruské úřady informovaly o ukrajinských útocích v Leningradské oblasti a na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Podle ukrajinských médií zasáhla Ukrajina také rafinerii v Samarské oblasti.

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří, po vzoru Gazy

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří. A to po vzoru obdobné linie, kterou po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy vyznačila území, jež má pod kontrolou. Armáda zároveň uvedla, že za uplynulý den již udeřila na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili, informuje dnes agentura AFP.

Nejméně dvě lodě se v Hormuzském průlivu dostaly pod palbu

Nejméně dvě obchodní lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.

Jak vznikl spor mezi Trumpem a papežem Lvem

Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech ostře pustil do papeže Lva XIV. Spor odstartovaly rozdílné postoje k válce s Íránem a později se rozšířil i na migraci, roli církve a to, jestli má hlava katolické církve komentovat politiku. Z výměny názorů se rychle stal veřejný konflikt, do kterého vstoupili i další američtí politici.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama