Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Ruský útok na nemocnici v Mariupolu si vyžádal životy tří lidí, uvedlo město

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Při středečním leteckém útoku ruských sil na dětskou nemocnici v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny zahynuli tři lidé, včetně jednoho dítěte. Podle agentury Unian to dnes uvedla městská rada Mariupolu na sociální síti Telegram. Sedmnáct lidí podle správy města při útoku utrpělo zranění. Mluvčí ruského prezidenta dnes řekl, že Kreml požádá armádu o informace ohledně útoku. Moskva obvinění z bombardování ovšem odmítá a tvrdí, že jde o dezinformace.

  „K dnešku je známo, že po teroristickém bombardování dětské nemocnice v Mariupolu ruskými letadly utrpělo zranění 17 lidí (dětí, žen, lékařů), tři zemřeli, mezi nimi i dítě – dívka,“ cituje Unian z prohlášení ukrajinského města. Ruská letadla ve středu bombardovala porodnici v centru Mariupolu, uvedla agentura Unian. Zničena byla podle ní také nemocnice včetně dětského oddělení.

  Zástupce starosty Mariupolu stanici BBC řekl, že mezi zraněnými jsou i těhotné ženy. „Jsem si naprosto jistý, že o tomto zařízení vědí a je to jejich třetí nemocnice, kterou v tomto městě ničí,“ řekl Serhij Orlov. O den dříve podle něj ruské dělostřelectvo zničilo nemocnici s 300 lůžky pro covidové pacienty a také středisko pro odběr krve. „Jsem si naprosto jistý, že to jsou jejich cíle,“ dodal Orlov.

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj útok označil za válečný zločin, ruskou armádu viní z genocidy a vyzval mezinárodní společenství k okamžitému vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. Nálet odsoudil mimo jiné britský premiér Boris Johnson, Bílý dům nebo mluvčí OSN. Jako válečný zločin označil ruský nálet na nemocnici také český premiér Petr Fiala.

  Mluvčí ruského ministerstva zahraničí tvrzení ukrajinské strany o bombardování dětské nemocnice v Mariupolu ruskými silami označila za „informační terorismus“, píše agentura Reuters. Ruský diplomat při OSN Dmitrij Poljanskij už dříve uvedl, že zpráva o ruském útoku je nepravdivá – prohlásil, že budova byla v minulosti porodnicí, ale již delší dobu ji používá armáda. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle ní novinářům sdělil, že Kreml požádá ruskou armádu o informace ohledně bombového útoku na porodnici.

  Mariupolská městská rada dnes dále uvedla, že ruské jednotky „cíleně a bezohledně ničí civilní obyvatelstvo Mariupolu“. Rusko dlouhodobě útoky na civilní cíle popírá.

  Strategicky důležitý přístav u Azovského moře čelí už déle než týden obléhání ruskými silami a humanitární situace ve městě, kde žije přes 400.000 lidí, je podle vicepremiérky Ukrajiny Iryny Vereščukové katastrofální. Podle středečního vyjádření Orlova přišlo v Mariupolu o život nejméně 1170 civilistů. Tyto údaje není možné ověřit z nezávislých zdrojů. Město je podle dostupných informací bez vody, tepla, jídla či vody. Dosavadní snahy o evakuaci obyvatel přes humanitární koridory v případě Mariupolu selhaly. Obě strany se navzájem viní z porušování klidu zbraní vyhlášených pro evakuaci.

  Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Igor Konašenkov dnes podle Reuters oznámil, že ruské jednotky převzaly kontrolu nad řadou čtvrtí v Mariupolu. Agentura zároveň upozornila, že jeho tvrzení nemohla ověřit. Ruské agentury TASS a Interfax Konašenkova citují tak, že několik čtvrtí na východě města ovládly jednotky proruské samozvané Doněcké lidové republiky (DNR). „Operace na osvobození města Mariupol od nacionalistů pokračovala,“ uvedl mluvčí, podle něhož byla „osvobozena“ rovněž jedna čtvrt na západě města.

  Agentura AP s odvoláním na starostu města Žytomyr píše, že bomby dopadly také na dvě nemocnice v tomto městě západně od Kyjeva. V tomto případě podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn. Světová zdravotnická organizace (WHO) už dříve potvrdila 18 útoků na zdravotnická zařízení na Ukrajině, ke kterým došlo od zahájení ruské invaze na Ukrajinu před dvěma týdny.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS