6.1 C
Czech
Sobota 15. listopadu 2025
ZprávyRuský soud poslal na 6,5 roku do vězení rusko-americkou novinářku žijící v...

Ruský soud poslal na 6,5 roku do vězení rusko-americkou novinářku žijící v Česku Kurmaševovou

Ruský soud poslal na 6,5 roku do vězení rusko-americkou novinářku žijící v Česku Alsu Kurmaševovou, kterou uznal vinnou z šíření toho, co ruské úřady nazývají lživými informacemi o ruské armádě. Napsala to dnes agentura AP s odkazem na soudní záznamy a mluvčí soudu. Šéf Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), pro které novinářka pracuje, proces i rozsudek označil za výsměch spravedlnosti. Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že česká diplomacie bude pokračovat v boji za propuštění novinářky Kurmaševové a za spravedlnost pro další politické vězně.

Podle AP ruské úřady klasifikovaly proces jako tajný, a nejsou tak k dispozici žádné podrobnosti o povaze obvinění proti Kurmaševové. Za lživé označují ruské úřady a soudy veškeré informace, které jsou v rozporu s oficiální interpretací Moskvy ohledně ruské války proti sousední Ukrajině. Ta se rozsáhlé ruské agresi brání už 880 dní.

Sedmačtyřicetiletá Kurmaševová, která má ruské i americké občanství, do Ruska odcestovala loni v květnu z rodinných důvodů. V červnu téhož roku byla před zpátečním letem zadržena na letišti v Kazani a úřady jí zabavily americký i ruský pas. Novinářka poté v Rusku čekala na vrácení cestovních dokladů. V říjnu ji úřady obvinily z porušení zákona o zahraničních agentech, konkrétně z toho, že se sama nepřihlásila úřadům jako takzvaná zahraniční agentka.

Podle médií ruská justice obvinila reportérku také z šíření falešných zpráv o ruské armádě. Konkrétně Kurmaševovou v Rusku zřejmě stíhali za knihu odsuzující konflikt na Ukrajině, nazvanou „Ne válce. Čtyřicet příběhů Rusů, kteří se postavili proti invazi na Ukrajinu“, která vyšla předloni a Kurmaševová se na ní podílela.

Kurmaševová žije s manželem a dvěma dcerami v Praze a pracuje pro RFE/RL, které je financované americkým Kongresem. Ruské úřady stanici už dříve zařadily na svůj seznam takzvaných zahraničních agentů a později označily i za nežádoucí organizaci. Označení jsou považována za jedny z prostředků úřadů k potlačování kritiků ruského režimu.

„Jediným spravedlivým výsledkem by bylo, aby ruští věznitelé okamžitě propustili Alsu z vězení,“ uvedl dnes podle AP ředitel RFE/RL Stephen Capus. Rádio opakovaně žádalo propuštění Kurmaševové. Také český ministr zahraničí Lipavský v březnu během debaty na půdě Rady bezpečnosti OSN vyzval k propuštění této novinářky.

„Den za dnem Rusko potvrzuje, že základní lidská práva pro něj nic neznamenají,“ uvedl dnes na síti X ministr Lipavský. Soudní proces i rozsudek považuje za výsměch právu.

Verdikt nad žurnalistkou podle AP padnul v pátek, tedy ve stejný den, kdy soud v ruském Jekatěrinburgu poslal na 16 let do vězení amerického reportéra listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche, jehož shledal vinným ze špionáže. Americký prezident Joe Biden v reakci na verdikt nad tímto novinářem uvedl, že ho v Rusku odsoudili za to, že je žurnalista a Američan. Spojené státy dál usilují o jeho propuštění.

Rychlé a utajené soudní procesy s Kurmaševovou a Gershkovichem vyvolávají naději na možnou výměnu vězňů mezi Moskvou a Washingtonem, podotkla dnes AP. Moskva v případě Gershkoviche už dříve naznačila, že výměnu nevylučuje, ale uvedla, že nejprve musí padnout rozsudek. V ruských věznicích je několik amerických občanů.

Reklama

Doporučujeme

Ruské útoky na Ukrajině mají dvě oběti, Kyjev drony útočil na ruskou rafinérii

Při ruských dronových útocích na východě Ukrajiny zemřeli nejméně dva lidé a další utrpěli zranění, informují ukrajinské úřady. Také Ukrajina vyslala na ruské území několik desítek dronů, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jich armáda sestřelila více než šest desítek. Podle nepotvrzených informací možná jeden z dronů zasáhl opět jednu z největších ruských rafinérií v Rjazani, napsal web ruskojazyčné verze BBC.

Kongresmanka Marjorie Taylor Greene přišla o Trumpovu podporu. Veřejně ji nazval šílencem

Prezident Donald Trump se velmi ostře vymezil proti jedné ze svých dřívějších největších zastánkyň, poslankyni Marjorie Taylor Greene. Oznámil, že se posunula k extrémní levici a stáhl její podporu ve volbách do Kongresu.

Bitcoin se propadl pod 95 000 dolarů, nejníže za posledních šest měsíců

Bitcoin se v pátek propadl pod hranici 95 000 dolarů, tedy na nejnižší úroveň od května. Největší kryptoměna tak směřovala k týdenní ztrátě kolem devíti procent, což představuje její nejhorší výkon za posledních osm měsíců. Digitální aktiva napříč trhem se dostala pod tlak s rostoucí averzí investorů k riziku při přetrvávající nejistotě ohledně chystaných kroků americké centrální banky.

Trump ruší cla na potraviny, Američané platí za nákupy víc než dřív

Americké domácnosti tíží rostoucí ceny jídla a Bílý dům přehazuje výhybku. Prezident Donald Trump náhle zrušil cla na desítky potravin, od hovězího přes rajčata až po kávu a banány. Opatření platí zpětně od čtvrteční půlnoci a přichází v momentě, kdy obchodní válka začíná tvrdě doléhat na peněženky voličů.

Jílek zahájil Světový pohár druhým místem

Metoděj Jílek vstoupil do nové sezony ve velkém stylu. Devatenáctiletý rychlobruslař si v Salt Lake City dojel pro druhé místo na trati 5000 metrů a přidal i český rekord. Světový pohár zahájil přesně tam, kde loni skončil: výrazně nad očekávání.

Autobus ve Stockholmu srazil cestující na zastávce. Tři mrtví a tři zranění

Při páteční nehodě dvoupatrového autobusu, který v centru Stockholmu najel do zastávky, zemřelo několik lidí a další byli zraněni. V okamžiku nárazu nebyli v autobuse žádní cestující. Řidič byl zadržen, podle švédské policie nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný čin.

Čína varuje před cestami do Japonska kvůli sporu o Tchaj-wan

Peking vyostřil spor s Tokiem a začal odrazovat své občany od cest do Japonska. Reaguje tak na výroky premiérky Sanae Takaichi o možné japonské odpovědi v případě útoku na Tchaj-wan. Napětí mezi oběma zeměmi roste a přelévá se do diplomacie i veřejného prostoru.

ANALÝZA: Pokrovsk pár dní od padnutí? Utečte, dokud můžete, zní varování

Bitva o Pokrovsk na východě Ukrajiny trvá už od léta 2024. Ruská armáda na město tlačí nehledě na obrovské ztráty. Kromě čelního postupu se ho snaží obklíčit. O špatné situaci na místě se hovoří už dlouho, v posledních týdnech se ale situace zhoršila dramaticky. Zatímco se okupanti snaží město sevřít ze všech stran, vnikly do ulic nepřátelské jednotky. Nejprve se psalo o síle kolem dvou stovek vojáků, nyní už je zřejmé, že je průnik mnohem významnější a obránci už nedokážou ruskému náporu dlouho vzdorovat.

Maduro vyzval Bílý dům, aby neopakoval případy válek v Libyi a Afghánistánu

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ve čtvrtek vyzval Spojené státy, aby se vyhnuly vojenské konfrontaci a neopakovaly případy válek v Libyi či Afghánistánu. Maduro to podle deníku El Nacional řekl krátce předtím, než americký ministr obrany Pete Hegseth oznámil další protidrogovou operaci v Karibiku, kde americká armáda operuje s výrazně velkým nasazením lodí i vojáků od konce srpna. Od té doby se spekuluje, že Washington by mohl zasáhnout proti Madurově autoritářskému režim.

Světové nadace věnují 300 milionů dolarů na ochranu zdraví před klimatickou krizí

Změna klimatu už dávno není jen otázkou teploty a emisí. Svět teď řeší i její dopad na lidské zdraví. Na summitu COP30 v brazilském Belému oznámily významné nadace společnou investici 300 milionů dolarů, která má pomoci lidem vyrovnat se s rostoucími dopady klimatické krize.

Pákistán zadržel čtyři lidi napojené na Afghánistán, které viní z úterní exploze

Pákistán zadržel čtyři členy údajné teroristické buňky se sídlem v Afghánistánu, které spojuje s úterním útokem v Islámábádu. Informovala o tom agentura AFP. Sebevražedný atentátník z islamistické skupiny napojené na afghánské hnutí Tálibán odpálil bombu před budovou soudu a zabil 12 lidí a 37 dalších zranil. Mezi oběma zeměmi v posledních týdnech panuje napětí, které vyvolaly násilnosti radikálů.

Ronaldo nedodržel slib a zápas v Irsku skončil vyloučením

Cristiano Ronaldo přijel do Dublinu v roli největší hvězdy a před novináři slíbil, že se tentokrát „pokusí být hodný kluk“. Večer na stadionu Aviva ale prožil úplně jinak. Portugalsko prohrálo kvalifikační zápas s Irskem 0:2 a Ronaldo po hodině hry odešel do šaten po přímé červené kartě za úder loktem.

Rusko a Čína zesilují špionáž v arktickém regionu Kanady, tvrdí tajná služba

Rusko a Čína zesilují špionáž v arktickém regionu Kanady, cílí na vládu i soukromý sektor, řekl šéf kanadské zpravodajské služby (CSIS) Dan Rogers v každoročním projevu o hrozbách, kterým země čelí. Kanadská vláda plánuje zvýšit investice v regionu bohatém na kritické minerály. Vedle nových ledoborců zvažuje nákup asi desítky hlídkových ponorek, píše o tom deník The Guardan.

Jen tak pro zábavu. Rusové se zabíjejí mezi sebou, Ukrajince to šokuje, píše reportér Daily Mail

Nová zpráva z Ukrajina vrhá světlo na „středověkou brutalitu“ ruské armády, kde lidský život nemá žádnou váhu. Podle ní se ruští vojáci střílí jen tak pro zábavu, nebo řeší kulkami spory. Důstojníci zase trestají smrtí každého, kdo odmítne splnit rozkaz či dezertuje. Situace je natolik neuvěřitelná, že Ukrajinci někdy vyčkávají, než se členové nepřátelských jednotek povraždí mezi sebou.

V Chile budou volit prezidenta, favoritem prvního kola je komunistka Jara

Chilané budou v neděli rozhodovat o svém prezidentovi na další čtyři roky. Favoritem je levicová exministryně sociálních věcí Jeannette Jara, která ale v prvním kole nejspíš nezíská přes 50 procent hlasů, a nový prezident tak vzejde až ze druhého kola 14. prosince. V něm se zřejmě Jara utká s některým z pravicových kandidátů, z nichž má největší šance právník José Antonio Kast, který se staví shovívavě k diktatuře Augusta Pinocheta (1973-1990).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama