Reklama

Ruský prezident Putin je v karanténě. Několik lidí v jeho okolí má covid

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Prezident Ruské federace Vladimir Putin je v karanténě poté, co několik jeho nejužších spolupracovníků onemocnělo covidem, oznámil Kreml. Informuje o tom CNN.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že Putin má negativní test a je „absolutně zdravý.“ Novinářům řekl na online přenášené tiskové konferenci, že někteří prezidentovi blízcí spolupracovníci onemocněli. „Prezident se musí zachovat zodpovědně a neohrozit zdraví svých kolegů,“ uvedl mluvčí. Neřekl konkrétně, kteří Putinovi spolupracovníci jsou pozitivní, ani jestli byli naočkováni.

Putin je plně očkovaný proti covidu od března a v pondělí měl rušný den. Osobně jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, setkal se s mnoha ruskými paraolympioniky a byl se podívat na výcviku vojáků v Nižním Novgorodu. Novináři mluvčímu položili otázku, proč se vůbec prezident s Asadem setkal, když měl obavy o své zdraví. Peskov řekl, že rozhodnutí o karanténě padlo až poté, co jednání proběhlo.

Žurnalista ale na něj dál tlačil. Připomněl, že Putin řekl, že kolem něj jsou lidé nemocní koronavirem už na setkání s ruskými atlety. Peskov na to odpověděl, že na prezidentově rozvrhu nebylo „nic nelogického.“

Ničí zdraví podle mluvčího neohrozil

Zaprvé musím říct, že pan prezident se s Asadem nesetkal ke konci dne, nýbrž na začátku pracovního dne. Poté lékaři provedli nezbytné procedury, a padlo toto rozhodnutí. Na tom není nic nelogického. V době, kdy jejich setkání proběhlo, doktoři stále prováděli testy. Ničí zdraví nebylo ohroženo,“ uvedl Peskov.

Putin také v úterý telefonoval s prezidentem Tádžikistánu Emomali Rahmonem a řekl, že bude „nějaký čas v karanténě“. Veškerá další setkání bude absolvovat prostřednictvím videokonference. „Izolace prezidentovu práci nenaruší. Ale osobní jednání na několik dní vynechá,“ řekl Peskov.

Rusko patří k zemím nejvíce zasaženým koronavirem. Co se týče pozitivních případů, je na osmém místě na světě. Covidem se v zemi nakazilo doposud sedm milionů lidí a 190 tisíc jich zemřelo. Ačkoliv Rusko vyvinulo proti covidu několik vakcín, stále bojuje s nízkou proočkovaností. Plně naočkovaná je jen čtvrtina obyvatel, zatímco v USA je to víc než polovina a ve Velké Británii zhruba dvě třetiny.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama