4.9 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
ZprávyRusko zablokuje Roblox. Prý šíří LGBT propagandu a hájí terorismus

Rusko zablokuje Roblox. Prý šíří LGBT propagandu a hájí terorismus

Ruský mediální regulátor Roskomnadzor oznámil, že zablokuje populární online herní platformu Roblox. Platforma podle úřadu ospravedlňuje terorismus, šíří výzvy k násilí a propaguje LGBT. Informuje o tom Euronews, BBC a další servery.

Úřad tvrdí, že platforma obsahuje materiály „ospravedlňující terorismus“ a také obsah související s LGBT tématy. Podle ruských médií Roskomnadzor uvedl, že Roblox se podílí na „výzvách k násilným zločinům a LGBT propagandě“. „Je plný nevhodného obsahu, který může negativně ovlivnit duševní a morální vývoj dětí,“ sdělil regulátor.

Roblox je rozsáhlý virtuální svět, kde mohou uživatelé hrát hry, vytvářet vlastní prostředí, chatovat a setkávat se online s miliony dalších lidí. Právě tato otevřenost podle ruského regulátora vytváří prostor pro škodlivý obsah. Úřad tvrdí, že platforma „často obsahuje scénáře simulující teroristické útoky“ a že se na ní vyskytují „prvky hazardu“, což podle něj představuje riziko zejména pro mladé hráče.

V reakci na tato obvinění mluvčí společnosti Roblox prohlásil, že platforma respektuje právní předpisy jednotlivých zemí a snaží se udržet prostředí co nejbezpečnější. „Roblox poskytuje pozitivní prostor pro učení, tvořivost a smysluplné propojení pro všechny,“ zdůraznila společnost. Zároveň uvedla, že bezpečnost je pro ni na prvním místě.  

„Disponuieme robustním souborem proaktivních a preventivních bezpečnostních opatření, která jsou navržena tak, aby zachytila a zabránila škodlivému obsahu na naší platformě“, konstatoval mluvčí Robloxu v prohlášení zaslaném serveru Euronews Next.

Roblox má problémy i v jiných zemích

Roskomnadzor však tvrdí, že problémům nezabránila ani dosavadní opatření. Podle úřadu existují zprávy o „sexuálním obtěžování dětí“ na platformě a o „sdílení intimních obrázků“, což je další z argumentů, který má rozhodnutí o blokaci podporovat.

Roblox čelí kritice z hlediska dětské bezpečnosti i v jiných zemích. Turecko, Írán a Čína platformu zakázaly již dříve, a to ze stejných obav — především kvůli tomu, jak snadno mohou děti přijít do kontaktu s cizími dospělými a potenciálně škodlivým obsahem.

Roblox se v roce 2023 dostal pod drobnohled také v Singapuru, když tamní vláda oznámila, že se na platformě teenager připojil k serverům s tematikou ISIS, které jej pak radikalizovaly.

V reakci na rostoucí mezinárodní tlak Roblox tento měsíc oznámil nové omezení: děti už nebudou moci chatovat s dospělými uživateli, které neznají. Platforma uvedla, že jde o další krok k tomu, aby pohyb na její síti nebyl pro děti rizikový a aby se minimalizovala možnost zneužití.

Reklama

Doporučujeme

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama