14.7 C
Czech
Pondělí 25. září 2023

Rakousko nakoupí brazilské nákladní letouny C-390, zájem o ně má i ČR

Rakousko oznámilo, že nakoupí brazilské letouny Embraer C-390 Millenium. Podle výrobce o tyto vojenské nákladní stroje dříve projevila zájem také Česká republika, informovala agentura Reuters. Na výrobě C-390 se podílí český producent letadel Aero Vodochody.

Messi mizí ze hřiště, my z tribuny. Na fanoušky Miami se valí kritika

V americkém městě Miami byste v současné době nejspíš marně hledali slavnějšího obyvatele. Lionel Messi na začátku léta skončil v Paris Saint-Germain a přesunul se do Interu Miami, které táhne v MLS. Fanoušci začali vyprodávat zápasy Argentincova celku, více než mančaft je ale zajímá právě Messi. Což jasně potvrdili tento týden.

Rusko zabaví stovky letadel zahraničních vlastníků

Rusko zabavuje stovky komerčních letadel vlastněných americkými a evropskými leasingovými společnostmi. Informuje o tom CNN.

Podle CNN je to dalším důkazem problémů, s nimiž se letecký průmysl v zemi potýká v důsledku sankcí po invazi na Ukrajinu.

Prezident Vladimir Putin v pondělí v rámci vládních protisankčních opatření podepsal zákon, který umožní ruským leteckým společnostem registrovat letadla pronajatá od zahraničních společností v Rusku. Tam jim budou vydána místní osvědčení o letové způsobilosti, uvádí se v prohlášení Kremlu.

Návrh zákona umožní ruským leteckým společnostem ponechat si letadla pronajatá ze zahraničí a provozovat je na domácích linkách. Zároveň ztíží zahraničním společnostem možnost získat letadla zpět bez souhlasu ruské vlády.

Americké a evropské sankce uvalené na Rusko vyžadují, aby leasingové společnosti do konce měsíce převzaly zpět všechna letadla, která pronajaly ruským leteckým společnostem.

Západní výrobci letadel, jako jsou Airbus (EADSF) a Boeing (BA), již ruským leteckým společnostem odřízli přístup k náhradním dílům, které potřebují k údržbě a bezpečnému provozu svých letadel. Podle údajů analytické společnosti Cirium provozují ruské aerolinky 305 letadel Airbus a 332 letadel Boeing.

Rusko má také 83 regionálních letadel západních výrobců, jako jsou Bombardier, Embraer a ATR. Pouze 144 letadel v aktivních flotilách ruských leteckých společností bylo vyrobeno v Rusku.

Údaje společnosti Cirium ukazují, že 85 % těchto letadel zahraniční výroby vlastní leasingové společnosti. Jejich celkovou hodnotu odhadují na 12,4 miliardy dolarů.

Nebylo jasné, jak by se leasingové společnosti mohly zmocnit těchto letadel, když zůstávají na ruském území. Další sankce zakazující ruským letadlům létat do většiny ostatních zemí omezily jeho letecký průmysl v podstatě na vnitrostátní lety.

Bez přístupu k náhradním dílům

Leasingové společnosti neodpověděly na žádost o komentář k ruským krokům. Není jasné, zda vůbec budou chtít tato letadla zpět. Letadla nebudou mít přístup k náhradním dílům. Nebudou mít platné osvědčení o letové způsobilosti, které by západní letecké společnosti akceptovaly.

Tato letadla již nebudou podporována náhradními díly a údržbou,“ řekl Richard Aboulafia, výkonný ředitel společnosti AeroDynamic Advisory. „Je to skutečný problém, pokud ztratí osvědčení o letové způsobilosti. To se může stát, pokud nejsou vedeny řádné záznamy, nebo zejména pokud jsou kanibalizovány na náhradní díly.“

Ztráta přístupu k 85 % letadel vyrobených v zahraničí by byla pro ekonomiku země ochromující ranou.

Rusko je největší zemí světa podle rozlohy, více než dvakrát větší než kontinentální Spojené státy. Potřebuje životaschopný letecký průmysl, aby udrželo svou ekonomiku v chodu, řekl Charles Lichfield, zástupce ředitele Geoekonomického centra při mezinárodním think tanku Atlantic Council.

Je to důležitá součást ruské ekonomiky,“ řekl. „Chtějí, aby zůstal zachován nějaký základní domácí průmysl. Rusové nelétají tolik jako Američané. Nelétají na dovolenou na Sibiř.“

Ruská ekonomika se propadá

Jeho letecký průmysl je pro podniky klíčovým spojovacím článkem. A to nejen pro mezinárodní lety, ale také pro vnitrostátní služby pro jeho energetický sektor, kvůli potřebě přepravovat inženýry, další pracovníky a zařízení na vzdálená ropná pole a z nich.

Letectví je neuvěřitelným motorem hospodářského růstu, a to jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni,“ řekl Robert Mann, konzultant a analytik v oblasti leteckých společností. „Bez něj se vrátíte zpět k téměř agrární ekonomice, která se snaží fungovat s železniční sítí.“

Rusko nepotřebuje všechna letadla, která zabavuje. Úder, který jeho ekonomice uštědří sankce, značně sníží potřebu letecké dopravy, uvedla Betsy Snyder, úvěrová analytička zabývající se leteckými leasingovými společnostmi ve společnosti Standard & Poor’s.

Ruská ekonomika se propadá,“ řekla. „Do Ruska a z Ruska nebude nikdo cestovat, ruští občané přicházejí o peníze, takže nemají peníze na další cestování. Může se stát, že letecké společnosti budou mnohem menším podnikem.“ To zvyšuje možnost, že mnoho zabavených letadel bude kanibalizováno na náhradní díly.

Pokud nemáte oprávnění k výrobě dílů, pak byste je neměli vyrábět sami,“ řekl Mann. „Nevíte, jaké normy byly použity. Měli jste správnou vnitřní charakteristiku? Když to dáte do turbínové části motoru, bude to fungovat tak, jak to bylo navrženo?“

Letecký průmysl může zcela skončit

Mann uvedl, že když díl dosáhne konce své projektované použitelnosti, známé jako „zelená doba“, musí si letecká společnost vybrat mezi létáním s díly, které by měly být z bezpečnostních důvodů vyměněny, nebo vykrádáním dílů z jiných letadel.

Tímto procesem můžete procházet, dokud máte letadla, která mají zelenou dobu,“ řekl.  „Jakmile vám dojdou letadla, vaše síť se zmenšuje a vy můžete létat méně hodin denně, dokud nebudete mít leteckou společnost.“

Takže ani zachování letadel nemusí nutně udržet ruský letecký průmysl v provozu. „Do roka Rusko přestane mít jakýkoli životaschopný letecký průmysl,“ řekl Aboulafia.

Může tak velká země jako Rusko žít bez moderního a životaschopného leteckého průmyslu? „To je teze, která nebyla nikdy vyzkoušena,“ řekl Aboulafia. „Ale brzy se to stane.“

Sledujte nás na sítích

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

Při útoku v Kosovu zahynul kosovský policista, ozbrojenci jsou obklíčeni

Jeden kosovský policista přišel v noci na dnešek o život a další byl zraněn při střeleckém útoku v severním Kosovu, uvedl kosovský premiér Albin Kurti. Později informoval, že kosovská policie na místě obklíčila nejméně 30 ozbrojenců. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Její kancléř psal na platformě X v této souvislosti o "srbských zelených mužíčcích". Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musejí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že odpoledne "vyvrátí všechny lži a konspirační teorie" kosovského premiéra Kurtiho, píše agentura AFP.

Pařížský soud odsoudil francouzského rapera MHD za vraždu. Ve vězení si odsedí 12 let

Francouzský raper Mohamed Sylla, známý jako MHD, stráví 12 let ve vězení. K trestu ho odsoudil pařížský soud poté, co ho uznal vinným z vraždy třiadvacetiletého muže jménem Loic K z roku 2018. Podobný trest pak dostalo dalších pět spolupachatelů. Raper, který se proslavil především svým hudebním žánrem "African trap", ovšem vinu odmítá.

DOPORUČUJEME

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Kanada pošle Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 11 mld. korun, uvedl Trudeau

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

ISW: Ukrajinské obrněné vozy na jihu překonaly poslední vrstvu ruské obrany

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

Biden oznámil balíček pomoci Ukrajina ve výší 325 milionů dolarů

Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První americké tanky M1 Abrams budou na Ukrajinu dodány už příští týden, řekl dále Biden. Státníci se dohodli na tom, že USA Ukrajině pomůže před zimou posílil její protivzdušnou obranu. Zelenskyj se ve čtvrtek setkal s americkými zákonodárci a navštívil Pentagon. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

Při útoku v Kosovu zahynul kosovský policista, ozbrojenci jsou obklíčeni

Jeden kosovský policista přišel v noci na dnešek o život a další byl zraněn při střeleckém útoku v severním Kosovu, uvedl kosovský premiér Albin Kurti. Později informoval, že kosovská policie na místě obklíčila nejméně 30 ozbrojenců. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Její kancléř psal na platformě X v této souvislosti o "srbských zelených mužíčcích". Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musejí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že odpoledne "vyvrátí všechny lži a konspirační teorie" kosovského premiéra Kurtiho, píše agentura AFP.

Pařížský soud odsoudil francouzského rapera MHD za vraždu. Ve vězení si odsedí 12 let

Francouzský raper Mohamed Sylla, známý jako MHD, stráví 12 let ve vězení. K trestu ho odsoudil pařížský soud poté, co ho uznal vinným z vraždy třiadvacetiletého muže jménem Loic K z roku 2018. Podobný trest pak dostalo dalších pět spolupachatelů. Raper, který se proslavil především svým hudebním žánrem "African trap", ovšem vinu odmítá.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Shanghai upgrade Etherea byl podle JPMorgan zklamáním

Shanghai upgrade Etherea, provedený v dubnu, zřejmě nezvýšil aktivitu na největším světovém blockchainu chytrých smluv, jak mnozí doufali, uvedla ve čtvrtek ve své výzkumné zprávě banka JPMorgan (JPM).

Biden: extremisté mezi republikány nechtějí dodržet dohodu, hrozí shutdown

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že "extremističtí republikáni" nechtějí dodržet dohodu o rozpočtu, a tak příští týden hrozí ochromení vlády a federálních úřadů takzvaným shutdownem, uvedly dnes tiskové agentury. Jde o situaci, kdy jsou kvůli platební neschopnosti vlády paralyzovány federální úřady.

Zpěvačku Lizzo obžalovala bývalá zaměstnankyně. Viní ji z tolerování šikany i obtěžování

Známá zpěvačka Lizzo čelí žalobě ze strany své bývalé zaměstnankyně. Návrhářka Asha Daniels ji obvinila z tolerování nepřátelského pracovního prostředí plného šikany i obtěžování. Stížnost pak namířila především na manažerku šatníku, která dle ní pravidelně urážela tanečnice a vyhrožovala násilím. Lizzo a její tým ale obvinění odmítají.