EkonomikaRusko upřednostnilo válku před vlastními občany. Ceny potravin tam prudce rostou

Rusko upřednostnilo válku před vlastními občany. Ceny potravin tam prudce rostou

Zatímco zuří nekonečný konflikt na Ukrajině a Kreml zvyšuje válečné výdaje, Rusové v supermarketech se podivují nad vysokými cenami potravin. Inflace vysála jejich peněženky a vzhledem k tomu, že Rusko přešlo na válečnou ekonomiku, situace se v brzké době jen tak nezlepší. Informují o tom AP a ABC.

Válka na Ukrajině včetně západních sankcí nadále dopadá na ruské občany. V Rusku setrvává vysoká inflace, ceny základního zboží tam rostly ročním tempem o dvanáct procent, píše agentura AP.

Ruská centrální banka naposledy zvýšila úrokové sazby na patnáct procent, což je dvojnásobek oproti začátku letošního roku. Banka odhaduje inflaci pro zbytek letošního a celý příští rok kolem 7,5 procenta.

I když je tato hodnota vysoká, podle AP může být podhodnocená. Ceny základních potravin, jako je maso či zelenina, vzrostly asi o 25 procent. Údaje ruské Federální služby státní statistiky (Rosstat) pak ukazují prudký nárůst cen určitých potravin k 1. listopadu.

Zelí podražilo podle Rosstatu oproti loňskému roku o 74 procent, ceny pomerančů a okurek rostly o 72 a 47 procent. Kromě zeleniny a masa pozorují místní růst cen i v případě mléčných výrobků a uzenin.

Válečná ekonomika

„Můj manžel nemůže žít bez klobásy!“ stěžovala si pro AP Roxana Gheltkova v jednom z moskevských supermarketů. „Někdy nad cenovými skoky opravdu žasnu.“ Seniorka Lilya Tsarkova zase přiznala, že není soběstačná, co se jídla týče.

Na otázku, zda jí peníze stačí na nákup potravin, odpověděla: „No samozřejmě že ne. Pomáhají mi mé děti.“ Další zákazník, muž ve věku 70 let, také uvedl, že by se bez pomoci svých dětí neobešel. Neměl by co jíst a nezaplatil by nájem.

Ruský parlament schválil rozpočet pro roky 2024 až 2026, který vyčleňuje rekordní částku na obranu, připomíná televize ABC. Z Ruska se stala válečná ekonomika, stát nechal své občany na pospas a finance směřuje do armády a výroby zbraní a munice.

 „Otázku inflace prostě není možné vyřešit v podmínkách, kdy dostává vojensko-průmyslové odvětví téměř neomezené financování,“ vysvětlil lotyšský analytik Maxim Blant, podle něhož kvůli tomu ceny v Rusku nadále prudce porostou.

Doporučujeme

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.

Válečný zločinec Ratko Mladić žádá o propuštění. Umírá, tvrdí jeho právníci

Právníci bývalého bosenskosrbského velitele Ratko Mladiće požádali soud OSN o jeho propuštění z vězení v Haagu. Žádost odůvodňují vážným zdravotním stavem a tvrzením, že se blíží konec jeho života.

Spirit Airlines ukončily provoz

Americké nízkonákladové aerolinky Spirit Airlines končí. Dopravce oznámil okamžité ukončení provozu a zrušení všech letů poté, co se mu nepodařilo získat federální pomoc ve výši 500 milionů dolarů. Firma, která dlouhé roky lákala cestující hlavně na velmi levné letenky, se potýkala s finančními problémy už delší dobu.

Záchranný tým vypustil do Severního moře velrybu, vyproštěnou z mělčiny

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa dnes dopoledne záchranný tým vypustil z nákladního člunu do Severního moře, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi 70 kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak.

Kalifornie dokončuje obří most pro divoká zvířata

Nad jednou z nejrušnějších dálnic v jižní Kalifornii vzniká stavba, která má pomoci zvířatům vrátit se na území, které jim lidé odřízli silnicí. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má propojit části pohoří Santa Monica a umožnit bezpečný pohyb pumám, rysům, kojotům i menším druhům.

Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii

Americký prezident Donald Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii v polovině června. Řekl to dnes novinářům, informuje agentura Reuters. Trumpova účast byla dosud nejistá.

Trump zvýší cla na evropská auta na 25 procent

Donald Trump znovu vyostřuje obchodní spor s Evropskou unií. Americký prezident oznámil, že od příštího týdne zvýší cla na osobní a nákladní auta z EU na 25 procent. Tvrdí, že Brusel nedodržuje dříve dohodnutou obchodní úmluvu se Spojenými státy.

Muž v Jeruzalémě zaútočil na jeptišku

Izraelská policie zadržela šestatřicetiletého muže kvůli útoku na francouzskou katolickou jeptišku ve východním Jeruzalémě. Incident zachytila bezpečnostní kamera a video vyvolalo silné odsouzení ze strany izraelských úřadů i francouzských představitelů.

Turecká policie použila plyn proti prvomájové demonstraci, zadržela stovky lidí

Turecká policie dnes použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší turecká média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.

Írán zaslal USA další návrh na jednání, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu další návrh na jednání o ukončení války, píší podle agentur AFP a Reuters íránská státní média. Podle nich se tak stalo ve čtvrtek. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Hrozí bitcoinu výrazný propad? Dubnový růst nemá pevné základy, varují analytici

Dubnový růst bitcoinu, během kterého se největší kryptoměna světa dostala z ceny 66 000 dolarů až na 79 000 dolarů, může podle analytiků stát na velmi křehkých základech. Data naznačují, že příznivý vývoj nebyl podpořen reálnou poptávkou investorů, ale především spekulativním obchodováním na futures trzích, přičemž makroekonomické podmínky se spíše zhoršují.

Na Krétě jsou desítky účastníků flotily, které dříve zadržel Izrael

Na Krétě se vylodily desítky propalestinských aktivistů, které Izrael ve čtvrtek zadržel při zásahu proti flotile směřující do Pásma Gazy. Napsala to dnes agentura AFP s odkazem na svého zpravodaje na místě. Při čtvrtečním zásahu Izrael zadržel nejméně 175 účastníků flotily a tvrdil, že je předá Řecku, jehož ministerstvo zahraničí potvrdilo ochotu přijmout je na svém území.

Rusko znovu zaútočilo na Oděskou oblast, Ukrajina na ruský přístav Tuapse

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na jihoukrajinskou Oděskou oblast, která cílem dronových náletů byla i během předchozích nocí. Podle záchranářů pět lidí v Oděse utrpělo zranění. Naopak ukrajinské drony počtvrté během dvou týdnů zaútočily na přístav Tuapse v jihoruském Krasnodarském kraji.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama