-8.5 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
EkonomikaRusko je blíže nesplácení svých dluhů. USA nechaly vypršet klíčovou výjimku

Rusko je blíže nesplácení svých dluhů. USA nechaly vypršet klíčovou výjimku

Spojené státy americké znemožnily Rusku další cestu, jak splácet své zahraniční dluhy. Nechaly totiž vypršet výjimku povolující americkým držitelům dluhopisů přijímat od něj peníze. Rusko je tak o něco blíže selhání ve splácení svých zahraničních dluhů. Naposledy se tak stalo roku 1998. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

Američtí držitelé dluhopisů nebudou moct od středečního poledne přijímat platby od Ruska. Spojené státy americké (USA) totiž nechaly vypršet výjimku ze sankcí, která je povolovala. Změna v podmínkách tak může Rusko popostrčit o něco blíže k selhání ve splácení jeho zahraničních dluhů. Mezinárodní komunita mu to pomocí sankcí značně ztížila po začátku invaze na Ukrajinu.

Naposledy pak Rusko nesplatilo zahraniční dluhy roku 1998, ke konci vlády Borise Jelcina. Vypršení výjimky na splácení dluhů se pak vztahuje pouze na investory na území USA. Podle analytiků má však rozhodnutí vzhledem k důležitosti amerických bank v globálním finančním systému i přesto velkou váhu. Ve středu o tom informoval server BBC.

Na splácení dluhů má Rusko prozatím dost peněz, které získává z exportu ropy, plynu a dalších produktů nebo zboží. Do konce roku však musí splatit mezinárodní dluhopisy v hodnotě 2 miliard dolarů. Ostatní státy se proto snaží jejich zaplacení Rusku kvůli válce na Ukrajině co nejvíce znemožnit.

Už nyní je Rusko odtrženo od globálních kapitálových trhů, míní Yellen

Americká ministryně financí Janet Yellen pak minulý týden dle serveru Al Jazeera oznámila, že je „poměrně pravděpodobné„, že její úřad nechá výjimku vypršet. Podle ní se totiž od začátku jednalo pouze o dočasné opatření.

„Pokud Rusko nenajde legální způsob, jak dluhy zaplatit a technicky v jejich splácení selže, nebude se jednat o zásadní změnu. Už nyní je totiž odtrženo od globálních kapitálových trhů,“ doplnila Yellen pro server The New York Times.

Není ale zcela jasné, zda současná změna znamená pro Rusko zásadní překážku. Držitelé dluhopisů mimo USA totiž platby nadále přijímat mohou, většina z nich se navíc nachází v Evropě.

Do pátku má pak Rusko splatit zahraniční dluh v hodnotě 100 milionů dolarů. Jelikož však vypršení výjimky ze strany USA očekávalo, začalo převádět peníze už minulý týden.

Některé dluhy pak navíc může splácet v rublech. Pokud termín platby nedodrží, má Rusko 30 dnů na vyřešení situace. Po případném nezaplacení by pak nejspíš držitelé dluhopisů zahájili soudní řízení.

Reklama

Doporučujeme

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama