1 C
Czech
Sobota 20. prosince 2025
Válka na UkrajiněRusko a Ukrajina hlásí vzájemné útoky desítkami dronů

Rusko a Ukrajina hlásí vzájemné útoky desítkami dronů

Ruská protiletecká obrana zničila 47 ukrajinských dronů v západních oblastech Ruska. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinské ozbrojené síly hlásí, že Rusko v noci na území Ukrajiny zaútočilo třemi balistickými raketami a 22 drony. Situace na frontě zůstává těžká, Rusové útočí nepřetržitě, tvrdí ukrajinský generální štáb. Prohlášení obou stran konfliktu nelze nezávisle ověřit.

Nálet ruských dronů si v Oděské oblasti vyžádal pět raněných, tři z nich byli hospitalizováni, napsal na sociální síti Telegram šéf oblastní správy Oleh Kiper, podle kterého nálet také poškodil devítipodlažní obytný dům. Rusové na region na jihu země útočili třetí noc po sobě, upozornil.

Při ruském ostřelování vsi Stepanivka Chersonské oblasti v noci na dnešek utrpěly zranění dvě zdravotní sestry, uvedla vojenská správa tohoto regionu na jihovýchodě Ukrajiny. Ve vsi se podle dostupných údajů nachází psychiatrická léčebna.

Ruské rakety, odpálené už v úterý večer, poškodily průmyslový objekt v Poltavské oblasti na východě centrální části Ukrajiny, uvedl šéf regionu Filip Pronin s tím, že vše se obešlo bez raněných.

Čtyřiadvacet dronů bylo sestřeleno nad Brjanskou oblastí na jihozápadě Ruska a další byly zničeny nad Belgorodskou, Kurskou, Rostovskou s Krasnodarskou oblastí a 13 nad Azovským mořem, uvedlo na platformě Telegram ruské ministerstvo obrany. Regionální úřady tvrdí, že útoky nezpůsobily žádné oběti.

Požár způsobený troskami z padajícího dronu v nezastavěné části jihoruské Rostovské oblasti byl brzy uhašen, uvedl na telegramu oblastní gubernátor Vasilij Golubev. Další škody podle něj drony nenapáchaly.

Gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz uvedl, že pohotovostní složky zasahují na místech dopadu trosek z dronů, ale neupřesnil, zda vznikly materiální škody. Ruské úřady však zřídkakdy zveřejňují plný rozsah škod způsobených ukrajinskými útoky, píše agentura Reuters.

Ukrajinské letectvo dnes ráno informovalo, že naopak Rusko na Ukrajinu v noci na dnešek odpálilo tři balistické rakety a 22 dronů. Protivzdušná obrana sestřelila 21 dronů a jeden se vrátil na ruské území, tvrdí letectvo.

Reklama

Doporučujeme

Reddit pomohl rozkrýt identitu podezřelého ze střelby na Brownově univerzitě

Příspěvek na Redditu pomohl policii dosáhnout významného průlomu v případu střelby na Brownově univerzitě. Podle vyšetřovatelů si jeden svědek všiml detailů, které se později ukázaly jako klíčové. Podezřelý byl nakonec vypátrán, ale již nebyl naživu.

Zabystřan ovládl super-G a připravil Odermatta o výhru

Jan Zabystřan se ve Val Gardeně postaral o jeden z největších momentů českého sjezdového lyžování. V superobřím slalomu Světového poháru porazil i švýcarskou hvězdu Marca Odermatta. Poprvé v historii tak český muž vyhrál závod SP v alpském lyžování.

Rusko se nechystá napadnout Evropu, ujišťoval Putin a stěžoval si na Západ

Nebudou žádné další speciální vojenské operace, pokud se k nám budete chovat s respektem a budete respektovat ruské zájmy, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v odpovědi na dotaz západního novináře. Za příklad nerespektování Ruska označil šéf Kremlu rozšiřování Severoatlantické aliance.

Muže podezřelého ze střelby na Brownově univerzitě našla policie mrtvého

Policie oznámila, že podezřelý z masové střelby na Brownově univerzitě z minulého týdne byl nalezen mrtvý ve skladovacím prostoru v Salemu ve státě New Hampshire. Jeho tělo policie objevila po šestidenním pátrání, které probíhalo napříč několika státy USA.

Nezaváháme! EU schválila půjčku pro Ukrajinu

Evropská unie (EU) poskytne Ukrajině na roky 2026 a 2027 půjčku ve výši 90 miliard eur (asi 2,19 bilionu korun), uvedl předseda Rady EU Antonio Costa po klíčových jednáních v Bruselu. Ta se točila kolem využití zmrazených ruských aktiv k financování Ruskem napadené země.

EU odkládá zákon proti odlesňování a čelí kritice ekologů

Evropská unie posouvá start klíčového zákona, který má omezit dovoz zboží spojeného s odlesňováním. Firmy získají více času na přípravu, ale ekologické organizace upozorňují, že každé další čekání znamená další mizící lesy.

Král Karel slavnostně otevřel nový pivovar Guinness a zkusil si čepování piva

Král Karel vyrazil před Vánoci do londýnského Covent Garden, aby oficiálně otevřel nový Guinness Open Gate Brewery London. Nezůstal jen u přestřižení pásky, ale přímo u výčepu si vyzkoušel, jak těžké je načepovat „ideální“ půllitr.

Trump mění protidrogovou politiku. Zmírnil federální klasifikaci marihuany

Administrativa Donalda Trumpa udělala výrazný posun v americké drogové politice. Prezident podepsal exekutivní příkaz, který přesouvá marihuanu mezi méně nebezpečné látky. Změna má usnadnit výzkum a ulevit legálnímu konopnému byznysu, rekreační užívání ale na federální úrovni nelegalizuje.

Macinka ruší klimatickou sekci na ministerstvu životního prostředí

Na ministerstvu životního prostředí se rýsuje první velká změna pod dočasným vedením Petra Macinky. V připravované systemizaci na rok 2026 už nemá být samostatná sekce ochrany klimatu. Ve hře je také konec odboru, který řeší financování dekarbonizace.

Horko zasahuje do vývoje dětí, brzdí jejich schopnost učit se

Horko nemá vliv jen na fyzické zdraví. Podle nové studie amerických vědců může zbrzdit vývoj dětí a zhoršit jejich schopnost učit se. Oteplování na nás totiž má největší dopad během raného vývoje v růstové fázi.

Polské rakety Patriot dosáhly připravenosti, oznámil ministr obrany

Polská jednotka vyzbrojená protiraketovými systémy Patriot americké výroby dosáhla plné připravenosti, oznámil dnes polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Současně se tím podle ministra stal plně funkčním i systém polské protivzdušné obrany Wisla, který má být schopen sestřelovat vzdušné cíle vzdálené až 150 kilometrů, uvedla agentura PAP.

Trump Media se spojuje s TAE a sází na fúzní energii

Trump Media míří mimo sociální sítě a oznamuje spojení s firmou TAE Technologies, která vyvíjí technologii jaderné fúze. Dohoda v hodnotě přes 6 miliard dolarů počítá s tím, že vznikne holding s divizemi od Truth Social až po energetická a zdravotnická aktiva.

Obžalovaný z útoku v Magdeburku není podle lékařů teď schopný účastnit se líčení

Saúdskoarabský lékař obžalovaný z loňského útoku na vánoční trhy v Magdeburku není teď schopen účastnit se soudního procesu. Uvádí to zpráva vězeňského lékaře, informovala dnes agentura DPA. Podle ní drží 51letý Tálib Abdalmuhsin hladovku a nepřijímá ani tekutiny, hrozí mu akutní selhání ledvin. Soudce ale rozhodl, že líčení může pokračovat i bez obžalovaného.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama