Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Rozsáhlý požár na severovýchodě Španělska si vyžádal evakuaci 1500 lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velký požár na severovýchodě Španělska se přes noc rychle rozšířil a v neděli se vymkl kontrole. Situace v provincii Zaragoza si podle tamních hasičů vyžádala evakuaci osmi vesnic a 1500 lidí. Informovaly o tom agentura AP a server Deutsche Welle.

  Předseda regionální vlády Aragonie Javier Lambán v neděli dle serverů Deutsche Welle a AP řekl, že situace ve městě Añón de Moncayo, 70 kilometrů západně od města Zaragoza, je kritická. Kvůli zuřícím požárům museli lidé v několika obcích opustit své domovy. Podle Lambána je pro 300 hasičů bojujících s požárem prioritou ochrana lidských životů a vesnic.

  Obvod požáru, který se rozhořel v sobotu, dosáhl za méně než 24 hodin 50 kilometrů, informoval šéf lesní správy. Podle odhadů mohla být zasažena plocha až 8000 hektarů, uvedla španělská tisková agentura EFE. Plameny se kvůli silnému větru rychle rozšířily do obcí ve venkovské oblasti, jejíž součástí je přírodní rezervace, sdělil jeden z hasičů televizi RTVE.

  Lidem, kteří utekli z domovů, poskytla útočiště tři sportovní centra v okolních městech. Hasiči konstatovali, že další vývoj bude záviset zejména na počasí. Podle předpovědi by měl nárazový vítr dosahovat rychlosti až 60 kilometrů v hodině, napsala agentura AP.

  Lesní požáry zasáhly i další části Španělska

  Hasiči se zapojili také do hašení lesního požáru poblíž Murcie na jihovýchodě, kde situaci rovněž komplikoval vítr.

  Sucho a extrémně vysoké teploty ve středomořské zemi dle AP mění rok 2022 v dosud nejhorší rok století, pokud jde o požáry. Letos zatím španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci zaregistrovalo 43 velkých lesních požárů, což jsou ty, které spálily nejméně 500 hektarů. Ve srovnání s předchozím rokem se jedná o čtyřnásobek, zároveň jde o rekord za poslední desetiletí.

  Evropský informační systém o lesních požárech (EFFIS) uvádí, že letos ve Španělsku shořelo při lesních požárech přes 260 tisíc hektarů. To je téměř čtyřnásobek celoročního průměru země od roku 2006.

  Rozsáhlé lesní požáry v letošní sezóně zaznamenaly i další evropské země, zejména Francie, Řecko a Portugalsko.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS