ShowbizRowling se pustila do Watson kvůli trans právům. Přidala i drsný vzkaz

Rowling se pustila do Watson kvůli trans právům. Přidala i drsný vzkaz

J.K. Rowling znovu rozvířila debatu kolem svých výroků o právech transgender lidí. Tentokrát se ostře vymezila proti herečce Emmě Watson, která ji v nedávném rozhovoru označila za osobu, již si navzdory neshodám stále váží a miluje. Autorka kouzelnické ságy však na sociálních sítích vyjádřila odlišný názor.

Rowling zdůraznila, že herci z Harryho Pottera nemají povinnost jí v ničem přikyvovat, ale vadí jí, když veřejně vystupují proti jejím názorům. „Nejsem povinna se celoživotně shodovat s lidmi, kteří kdysi hráli postavy, jež jsem stvořila,“ napsala. Zmínila konkrétně Watson a Daniela Radcliffa, kteří se podle ní ujali role „mluvčích světa, který vytvořila“.

Autorka se v obsáhlém příspěvku vrátila i k událostem z roku 2022, kdy Watson na cenách BAFTA pronesla větu „Jsem tu pro všechny čarodějnice“. Podle Rowling tím herečka přiživila nenávist, které čelila, ačkoli jí prý zároveň poslala ručně psaný vzkaz s omluvou. „Měla moje číslo, ale místo toho nechala poslat lístek s jednou větou,“ uvedla.

Watson naopak v podcastu připomněla, že i při hlubokých neshodách si váží společných let a nikdy by nechtěla Rowling „vymazat“. „Můžu ji milovat a být vděčná, i když máme jiné názory,“ řekla.

Rowling se do Watson pustila i osobně. „Emma má tak málo zkušeností s opravdovým životem, že ani neví, jak málo toho ví,“ napsala. Připomněla, že sama vyrůstala v chudobě a „nebyla multimilionářkou ve čtrnácti“. Proto podle ní rozumí tomu, co ztráta ženských práv znamená pro ženy bez privilegií.

Autorka dodala, že Watson změnila tón jen proto, že „plná odsouzení už není tak v módě jako dřív“. Podle Rowling nelze podporovat hnutí, které podle ní ohrožuje ženy, a zároveň čekat přátelství od někoho, kdo je terčem výhrůžek.

Organizace GLAAD dlouhodobě řadí Rowling mezi nejhlasitější odpůrce transgender práv v zábavním průmyslu. Sama spisovatelka však tvrdí, že chrání bezpečí žen a dívek. Spor s herci z filmové ságy se tak dál vyostřuje a jen potvrzuje, jak rozdílné jsou postoje uvnitř kdysi jednotného kouzelnického světa.

Doporučujeme

Ozbrojenci v Nigérii zabili při útoku na vesnici nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na vesnici Naridon v nigerijském státě Kaduna. Útočníci vtrhli do obce v noci, stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Mezi oběťmi jsou ženy, děti i senioři.

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.

Írán potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, konají se bez USA

Írán dnes potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, o kterých média psala v posledních dnech. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí uvedl, že do rozhovorů nejsou zapojené Spojené státy, uvedla agentura AFP. Dodal, že Hormuzský průliv je pro plavbu uzavřený, zatímco Spojené státy tvrdí opak. Námořní doprava na trase globálního významu pro přepravu ropy a plynu zůstávala minulý týden silně utlumená.

KOMENTÁŘ: Čína má novou největší společnost. Na burze předvedla nástup jak ze sci-fi

Stačilo 24 hodin k tomu, aby Čína poznala svou novou nejhodnotnější společnost. Tedy z těch, které se obchodují na burze. Při pohádkovém nástupu společnost CXMT připsala zhruba 470 procent. Proč je o ni takový zájem?

Putin chce po zářijových volbách mobilizovat až 500.000 vojáků

Ruský prezident Vladimir Putin chce po zářijových parlamentních volbách mobilizovat 300.000 až 500.000 vojáků, myslí si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Napsal to na telegramu, kde také vyjádřil přesvědčení, že tito vojáci nebudou dobře vycvičeni, a ruská armáda tak bude mít vysoké ztráty.

Hasiči dál bojují s požáry ve Francii a ve Španělsku, část evakuovaných se vrátí

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie se v noci na dnešek po několika dnech šíření stabilizovaly, oznámila podle agentury AFP prefektura departementu Gironde. Ve Španělsku se očekávají návraty prvních evakuovaných lidí do oblasti kolem hlavního města Madridu. V obou zemích muselo kvůli nebývale silným požárům opustit domovy a turistická zařízení na 300.000 osob.

Motor čínské ekonomiky ztrácí dech. Nová čísla jsou varováním

Čínský průmysl dál vykazuje optimistické výsledky, tempo růstu zisků firem ale už druhý měsíc po sobě slábne. Podle nových údajů čínského statistického úřadu vzrostly zisky průmyslových podniků v červnu meziročně o 15,1 procenta. V květnu přitom růst dosáhl 21,1 procenta, což naznačuje, že dosavadní oživení začíná narážet na první překážky.

Ryan Gosling se stane novým Ghost Riderem

Ryan Gosling vstupuje do filmového světa Marvelu v roli, o kterou měl zájem už několik let. Jako Ghost Rider se představí v samostatném snímku, který natočí režisér filmu Deadpool & Wolverine Shawn Levy.

Sýrie má podle prezidenta zájem o uzavření bezpečnostní dohody s Izraelem

Sýrie má podle prozatímního prezidenta Ahmada Šary zájem o uzavření bezpečnostní dohody s Izraelem, která by mohla otevřít cestu k širšímu míru mezi oběma zeměmi, aniž by ohrozila práva Damašku na Golanské výšiny. Šara to podle agentury Reuters uvedl v nedělním rozhovoru pro televizní stanici Al-Džazíra. Izrael převzal kontrolu nad Golanskými výšinami za šestidenní války v roce 1967 a roku 1981 je částečně anektoval.

Rusko a Ukrajina pokračují ve vzájemných úderech, obě země hlásí mrtvé

Při ukrajinském vzdušném útoku zemřel v ruském městě Rostov na Donu manželský pár, dalších pět lidí utrpělo zranění. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters gubernátor Rostovské oblasti Jurij Sljusar. Při ruském bombovém útoku na Záporoží zemřel jeden člověk.

Ukrajina zaútočila na loď plující do Íránu. Jeden mrtvý

Ukrajina tvrdí, že zasáhla plavidla v Kaspickém moři, která podle Kyjeva převážela vojenský materiál mezi Ruskem a Íránem. Prezident Volodymyr Zelenskyj současně oznámil, že ukrajinské síly udeřily na logistické zařízení v Jekatěrinburgu.

Novým německým ministrem dopravy bude poslanec Bilger

Novým německým ministrem dopravy bude poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) Steffen Bilger. Oznámil to mluvčí německé vlády Stefan Kornelius. Kancléř Friedrich Merz minulý týden představil změny na některých ministerských postech, očekávané odvolání dosavadního ministra dopravy Patricka Schniedera ale neoznámil. Schnieder nakonec v neděli Merze sám požádal, aby jej z funkce odvolal. Dnes by měl kancléř představit změny i ve vedení své konzervativní strany.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama