Více
  -0.9 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  Rodiny obětí sestřeleného letounu na lince MH17 viní Rusko ze lži

  Příbuzní 298 obětí letu společnosti Malaysian Airlines (MH17) obvinili Rusko ze lži o jeho údajné roli při pádu letadla. V pondělí začali vypovídat v nizozemském procesu se čtyřmi podezřelými, informovala agentura Reuters a AP.

  Mezinárodní vyšetřovatelé dospěli k závěru, že civilní letadlo bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou raketou vypálenou proruskými separatisty. Moskva jakoukoli odpovědnost odmítá.

  „Oni lžou, my víme, že lžou, a oni vědí, že my víme, že lžou,“ pronesla u soudu v ruštině Ria van der Steen, která při tragédii přišla o otce a nevlastní matku, přičemž citovala zesnulého sovětského disidentského spisovatele Alexandra Solženicyna.

  „Chci, aby bylo jasné, že vím, kde leží odpovědnost,“ řekla u soudu. Zároveň dodala, že „lhaní a podvody jsou známou taktikou v této hře na kočku a myš, jejímž prostřednictvím se snažíme odhalit pravdu“.

  Van der Steen byla první z desítek příbuzných, kteří dostanou příležitost promluvit nebo předložit písemná prohlášení během nadcházejících tří týdnů.

  Pozůstalí obětí přiblížili psychické problémy, kterým musí čelit

  Van der Steen celá oblečená v černém v soudní síni na letišti Schiphol poblíž Amsterdamu dlouze hovořila o nočních můrách, z nichž se budila s křikem.

  „Musela jsem se s nimi rozloučit tolikrát,“ vypověděla podle agentury AP. Otázka zní: Kolikrát se můžete rozloučit? A kdy je navždy sbohem?“

  Van der Steen podle svých slov začala mít noční můry brzy poté, co se dozvěděla o smrti svých příbuzných, kteří byli na cestě na dovolenou na Borneo. Ve snech kráčela po polích na Ukrajině a hledala svého otce, aby mu oznámila, že zemřel.

  „Viděla jsem trosky, těla, osobní věci,“ vzpomínala. „Nemohla jsem přestat plakat, dokud jsem se neprobudila s křikem,“ popsala.

  Její otec byl nakonec identifikován prostřednictvím malého úlomku kosti jeho ruky. „Naštěstí jsme brzy poté dostali zprávu, že byl nalezen malý kousek kosti (mé nevlastní matky) Neeltje a že i ona byla identifikována,“ řekl van der Steen.

  Zároveň vzpomínala na to, jaký zažila šok, když jí úřady předložily dvě malé taštičky s kostmi. „Věděla jsem, že to jsou oni, ale citově jsem to nechtěla přijmout,“ řekla soudu.

  Boeing 777 zasáhla raketa Buk

  Podle mezinárodních vyšetřovatelů a prokurátorů let MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru v létě 2014 zasáhla ruská raketa země-vzduch.

  Rusko, které tvrdí, že nefinancovalo ani nepodporovalo povstalce bojující proti ukrajinským vládním jednotkám, podezřelé odmítlo vydat. Tři Rusové a jeden ukrajinský občan, všichni podezřelí, že sehráli klíčové role v separatistických silách, jsou souzeni za vraždu.

  Proces začal v březnu 2020 a prošel dlouhou sérií předběžných slyšení, než právníci v červnu začali diskutovat o opodstatněnosti případu. Odborníci odhadují, že složitý případ bude pokračovat i v příštím roce.

  Sledujte nás na sítích

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Víte, kdo já jsem? Ani tahle věta nepomohla, atletickou hvězdu vyvedli z letadla

  Možná si její příběh vybavíte v souvislosti s olympiádou v Tokiu. Právě tam měla Sha‘Carri Richardsonová zaútočit jako americká atletická hvězda na ty nejcennější kovy. Jenomže po pozitivním nálezu na marihuanu nakonec šanci nedostala. A od té doby se v jejím případě všechno bortí. Teď byla dokonce vyvedena z letadla.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Atlantik vyplavil na francouzské pobřeží od konce loňského roku stovky delfínů

  Vody Atlantiku vyplavily od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží stovky mrtvých delfínů. Zvířata umírají při střetech s rybářským vybavením. Rybáři musí střet s delfíny nahlásit úřadům, tuto povinnost však zanedbávají.