-6.7 C
Czech
Středa 14. ledna 2026
Protext ČTKroad2expo: Japonští investoři si potrpí na dlouhodobé vazby a osobní kontakt, říká...

road2expo: Japonští investoři si potrpí na dlouhodobé vazby a osobní kontakt, říká Čermák z CzechInvestu

Česká účast na světové výstavě Expo 2025 v Ósace představuje pro české firmy jedinečnou příležitost proniknout na japonský trh. Jak tuto šanci co nejlépe využít, zjistíte na krajských konferencích #road2expo, které se uskuteční 14. listopadu v Ostravě a 19. listopadu v Brně ve spolupráci s mediálním domem CNC a deníkem e15.

Mezi hlavními řečníky bude i ředitel regionální kanceláře CzechInvestu pro Jihomoravský kraj Vít Čermák. Zeptali jsme se ho, jak CzechInvest pomáhá českým startupům, jak je může podpořit v expanzi do Japonska nebo jak úspěšně jednat s japonskými investory.

Jak podporuje CzechInvest české startupy v expanzi do zahraničí? Co jim nabízí?

CzechInvest provozuje zahraniční kanceláře v USA, Kanadě, Velké Británii, Německu, Japonsku, Jižní Koreji a Tchaj-wanu. Naši specialisté působící v těchto zemích organizují akce a ve spolupráci s místními stakeholdery otevírají tyto trhy českým startupům a firmám. Ověřili jsme si, že se jedná mezi českými startupy a firmami o nejžádanějších destinace ve světě, proto jsou pro nás klíčové.

S čím konkrétně CzechInvest pomáhá?

Výše zmíněné zahraniční kanceláře znají místní trhy a umí vytvořit podmínky pro efektivní validaci vhodnosti konkrétního produktu startupu či malého a středního podniku (MSP). Jinými slovy umožňují českými startupům a firmám přijet do dané země, zorganizují pro ně setkání například s potenciálními byznysovými partnery či investory nebo akci, na které získají velmi cennou zpětnou vazbu ke svým inovativním produktům. Díky tomu se pak mohou lépe zaměřit na cílové skupiny zákazníků právě z dané země a případně podle požadavků trhu své produkty upravit.

Umí CzechInvest podpořit české startupy a mladé firmy, aby se zúčastnily Expo 2025?

Je to potenciálně možné dvěma cestami. První je standardní napojení na zahraniční kancelář CzechInvestu v Japonsku v čele s Jakubem Hájkem, který je vždy připraven aktivně pomoci českým startupům a firmám se vstupem na japonský trh. Právě s ním zájemci domluví vhodný způsob, jak navštívit poutavou českou expozici na Expo v Ósace.

Druhou cestou je zúčastnit se druhé výzvy startupového programu Akcelerace startupů plánované na konec letošního roku a zaměřit svou expanzi právě na japonský trh. Program kromě odborných služeb a poradenství CzechInvestu a sesterské agentury CzechTrade navíc otevírá úspěšným žadatelům možnost čerpání finanční podpory až do tří milionů korun českých.

CzechInvest se od svého založení zaměřuje na lákání zahraničních investic. Kteří japonští investoři v Česku působí a jaké najdeme v Jihomoravském kraji?

CzechInvest se v minulosti zasadil o to, aby do Česka přišli významní japonští investoři. Velmi si vážíme, že se tu mnoho japonských firem rozhodlo založit své pobočky, výrobní závody či výzkumná a vývojová (R&D) centra. Jsou to naši dlouhodobí klíčoví zahraniční partneři. Mezi předními japonskými společnostmi působícími v Česku mohu jmenovat Toyotu v Kolíně, Panasonic v Plzni a Pardubicích, Daikin v Brně a Plzni, Denso v Liberci, Mitsubishi Electric ve Slaném, Olympus v Praze a Přerově či TRCZ v Lovosicích.

U nás v Jihomoravském kraji, nejinovativnějším kraji Česka, máme mnohé japonské investory, mezi nimi již zmíněná firma Daikin, dále Daido Metal a Nitto Denko v Brně, SMC ve Vyškově či Tatsuno v Blansku. Jsme velmi rádi, že zde působí, neboť vyrábí produkty s přidanou hodnotou a zaměstnávají kvalifikované zaměstnance.

Jak byste popsal japonské investory a co byste poradil českým firmám, jak s nimi jednat?

Japonští investoři si potrpí na kulturu projevu, férové nabídky a dlouhodobé vazby. Je pro ně velmi podstatný osobní kontakt a opravdová důvěra. Jakmile se japonská společnost rozhodne v Česku vytvořit svou pobočku či výrobní závod, je to opravdové partnerství s přidanou hodnotou na obou stranách na mnoho desítek let. Českým firmám bych proto doporučil, aby věnovali přípravě dostatek času a hlavně ve svém záměru vytrvali, pokud chtějí uspět v jednání s japonskými partnery.

Z jakých odvětví expandují nejčastěji firmy z Jihomoravského kraje do Japonska? Můžete uvést nějaké příklady?

Jihomoravský kraj více než 20 let intenzivně podporuje a rozvíjí inovace jak ve startupech, malých a středních firmách, tak ve velkých výrobních podnicích. Máme zde velmi silný sektor informačních technologií, takže právě IT firmy jsou často těmi, které do Japonska úspěšné expandují.

Konkrétně bych rád zmínil například společnosti Y Soft Corporation, Progress Flowmon, Avast Software, RWS Holding či Zoner Software ale i mnohé další. Japonsko je pro české firmy velmi zajímavý trh, byť náročnější a geograficky vzdálenější. Právě tyto potenciální překážky může český EXPO tým pomoci firmám překonat.

Vít Čermák, ředitel regionální kanceláře CzechInvest pro Jihomoravský kraj

Působí více než 15 let v sektoru podpory podnikatelského prostředí a inovačního rozvoje. Celou jeho pracovní kariéru provází nosné téma inovací. V minulosti pracoval například ve venture capital společnosti, řídil startupový pre-seed program (program pro startupy v rané fázi, pozn. red.) na Hospodářské komoře ČR nebo zastával funkci kancléře na Mendelově univerzitě v Brně, kde spolupracoval s transferem technologií. Od roku 2020 působí v CzechInvestu jako ředitel regionální kanceláře pro Jihomoravský kraj.

Díky svým bohatým zkušenostem a kontaktům se ve své funkci úspěšně zaměřuje právě na rozvoj startupů, mladých firem ale i velkých technologických společností. Aktivně se též podílí na rozvoji regionálního inovačního ekosystému a poskytuje firmám poradenství k financování projektů, expanze do zahraničí nebo hledání nových obchodních partnerů.

O agentuře CzechInvest

Naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992. V červnu 2023 se stal partnerem české účasti na Espo 2025 v Ósace.

Tento text je součástí projektu informováni o české účasti a dění na Expo 2025 v gesci Protext ČTK

 

 

 

 

.

Reklama

Doporučujeme

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama