Starosta Říma Roberto Gualtieri oznámil ambiciózní plán. Do pěti let chce z Tibery udělat řeku, kde se znovu bude možné koupat. Odborníci jsou ale zatím skeptičtí a varují před zdravotními riziky.
Římská radnice spustila projekt, který má vrátit život do řeky protékající centrem města. Starosta Roberto Gualtieri při návštěvě na veletrhu Expo v Ósace uvedl, že první pracovní skupina už vznikla a zahrnuje odborníky i regionální instituce. „Do pěti let se budeme schopni v Tibeře koupat,“ prohlásil.
Koupání v Tibeře, které kdysi patřilo k horkému létu ve městě, zakázaly úřady v 60. letech kvůli rostoucímu znečištění. Od té doby platí přísný zákaz pod pokutou v řádu stovek eur. Jedinou výjimkou zůstává novoroční tradice, kdy se odvážlivci vrhají do ledové vody z římských mostů.
Inspirace Paříží
Gualtieri připomněl, že Paříž letos otevřela Seinu pro veřejnost po více než sto letech, a to díky investici přesahující 1,4 miliardy eur. Tvrdí, že situace v Římě je příznivější, protože znečištění Tibery není tak velké. Náklady proto očekává nižší.
Podle římské radnice má plán zahrnovat novou infrastrukturu pro čištění vody a přísnější kontrolu odpadních výpustí. Do říčního toku se totiž stále dostává znečištění z přítoku Aniene a z dalších zdrojů.
Rizika zůstávají vysoká
Odborníci varují, že cesta nebude jednoduchá. Italská společnost environmentální medicíny upozorňuje na „extrémně vysoká“ zdravotní rizika. Voda obsahuje bakterii E. coli i leptospirózu a hrozí také kožní a oční infekce.
Zprávy o stavu ukazují, že Tiber patří k nejznečištěnějším italským řekám. Do moře odnáší velké množství plastů a obsahuje i vysoké koncentrace amoniaku. Přesto město postupně obnovuje nábřeží, vznikají nové chodníky, zeleň i odpočinkové zóny.
Podle kritiků je pětiletý horizont příliš krátký a projekty se v Itálii často zpožďují. Starosta Gualtieri ale tvrdí, že už byly určeny klíčové kroky k rychlejšímu postupu. O úspěchu rozhodne hlavně to, zda se podaří skutečně zlepšit kvalitu vody.