-2.3 C
Czech
Pátek 28. listopadu 2025
ZprávyRepublikán Santos končí v Kongresu kvůli skandálu kolem podvodné kampaně

Republikán Santos končí v Kongresu kvůli skandálu kolem podvodné kampaně

Americká Sněmovna reprezentantů dnes zbavila mandátu svého republikánského člena George Santose, jehož méně než roční úřadování od počátku provázel nevídaný skandál kolem klamání voličů a dárců během kampaně. Podle sněmovního etického výboru Santosův tým mimo jiné zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Pro jeho vyloučení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina zákonodárců a politik zvolený ve státě New York se tak stal teprve šestým vyloučeným členem v dějinách sněmovny.

Problémy kongresmana začaly těsně poté, co byl ve svých 34 letech loni v listopadu zvolen. Newyorský tisk v prosinci zjistil, že si vymyslel zásadní části životopisu, s nímž se prezentoval voličům, včetně toho, že absolvoval vysokou školu a pracoval pro renomované banky. Etický výbor krátce nato zahájil vyšetřování jeho kampaně a newyorské úřady Santose postupně obvinily z více než dvou desítek bodů včetně krádeže osobních údajů dárců nebo praní špinavých peněz.

Na začátku listopadu Santos ještě hlasování o vyloučení ze sněmovny ustál, když jej drtivá většina republikánů podpořila, po vydání závěrů etické komise však pro jeho potrestání zvedlo ruku 105 z 221 stranických kolegů. V součtu se členy Demokratické strany návrh na Santosovo vyloučení prošel poměrem 311 hlasů ku 114. Dosavadní zástupce obvodu na jihovýchodě New Yorku byl mandátu zbaven s okamžitou platností.

Sněmovní republikánské vedení se za Santose těsně před hlasováním postavilo. Předseda komory Mike Johnson médiím řekl, že bude hlasovat proti návrhu. Santosovo vyloučení mu komplikuje již tak složitou pozici, neboť republikánská většina se ztenčila na 221 mandátů z celkových 435. Santosovo křeslo zůstane prázdné, dokud se v daném obvodu neuspořádají doplňovací volby. Podle analytiků v nich budou mít demokrati značnou šanci posílit svůj sněmovní klub.

Johnson se bezprostředně po dnešním hlasování odmítl ke kauze vyjádřit, uvádí zpravodajská společnost BBC. Bez komentáře jednací sál opustil také Santos, který v obklopení novinářů nasedl do auta a odjel.

Ze sněmovny bylo před dneškem za více než 200 let její existence vyloučeno pouze pět členů. Tři politici byli takto potrestáni v roce 1861 za podporu jižanské Konfederace během americké občanské války. Další dvě vyloučení v letech 1981 a 2002 se týkala kongresmanů odsouzených za korupci a jinou finanční trestnou činnost.

Santos zatím souzen nebyl a veškerá obvinění u soudu odmítl. Dva jeho bývalí spolupracovníci už ale přiznali vinu a podle zprávy etického výboru hoj jeho vlastní podřízení považovali za „fabulátora“, který by se měl kvůli neustálému lhaní léčit. Po loňských prvotních zjištěních tisku vyvstaly otázky kolem celé řady jeho výroků včetně tvrzení o rozsáhlém majetku, židovském původu nebo o útěku jeho prarodičů před nacisty.

Zpráva etické komise tuto falešnou image popisuje jako součást Santosových snah vylákat peníze od dárců. Příspěvky pak podle sněmovního vyšetřování putovaly na hrazení pobytů v Las Vegas a Atlantic City, luxusní zboží nebo splácení osobních dluhů. Kolik peněz mohla Santosova kampaň celkem takto zpronevěřit není jasné, podle dostupných informací se však jednalo o statisíce dolarů.

I po vyloučení ze sněmovny Santosovi zůstávají některé výsady bývalých kongresmanů, jako například přístup do sídla Kongresu, píše BBC. Nemá však nárok na parlamentní penzi, který vzniká až po pěti letech ve funkci. Zdiskreditovaný republikán do sněmovny může znovu kandidovat, před dvěma týdny však vyhlásil, že o znovuzvolení příští rok nebude usilovat.

Reklama

Doporučujeme

Žralok napadl dva mladé turisty ze Švýcarska u australského pobřeží. Žena zemřela, muž bojuje o život

Mladá turistka ve věku kolem dvaceti let zemřela poté, co ji ve vodě v blízkosti pláže Crowdy Bay na východním pobřeží Austrálie napadl žralok. Stejný žralok zranil také mladého muže, který byl následně v kritickém stavu letecky transportován do nemocnice.

Požár hongkongských výškových budov si vyžádal už 75 životů

Počet obětí požáru obytného komplexu v Hongkongu vzrostl na 75. Agentuře AFP to sdělil mluvčí místní vlády. Počet mrtvých se tak od dnešního rána zvýšil o dvacet. Ošetřeno bylo 76 zraněných, včetně 11 zasahujících hasičů. Bilance platí k dnešním 22:00 místního času (15:00 SEČ). Z komplexu se podařilo stovky lidí evakuovat, ale podle agentury Kjódó je na 200 lidí nezvěstných. Oheň, který ve středu zachvátil sedm z osmi budov komplexu, je ve všech zasažených výškových budovách "v zásadě pod kontrolou", ačkoli plameny jsou stále viditelné, uvedl večer správce města John Lee. Dosud není jasné, co požár způsobilo.

K ISS odstartovala kosmická loď Sojuz s dvěma Rusy a Američanem na palubě

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes dopoledne SEČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu kosmická loď Sojuz MS-28 se dvěma kosmonauty z Ruska a jedním astronautem ze Spojených států. Cesta a připojení k ISS podle médií potrvá zhruba tři hodiny.

Trump posílá svého velvyslance zpět do Moskvy

Prezident Donald Trump oznámil, že jeho velvyslanec Steve Witkoff se vrací do Moskvy na další kolo jednání s Vladimirem Putinem. Zpráva přichází ve chvíli, kdy uniklé přepisy zpochybňují Witkoffovu roli prostředníka a Ukrajina kritizuje některé body navrhovaného plánu jako nebezpečný signál pro autoritářské státy.

Britská armáda pozastavila používání vozidel Ajax, vojákům v nich bylo nevolno

Britská armáda pozastavila používání obrněných vozů Ajax poté, co se vojákům udělalo při cvičení nevolno z nadměrného hluku a vibrací. Informoval o tom server BBC, podle kterého zákaz přišel jen několik týdnů poté, co britská vláda uvedla, že je přesvědčena o zájmu spojenců z NATO koupit tato obrněná vozidla vyráběná v jižním Walesu.

Spotřebitelé platí víc. AI způsobila růst cen RAM i SSD

Neukojitelná poptávka po infrastruktuře pro umělou inteligenci přeorientovala trh s pamětmi směrem k datovým centrům. Výrobci i analytici varují, že letos i příští rok se budou spotřebitelé potýkat s dražšími RAM moduly i SSD disky. Z kdysi rutinního upgradu počítače se stal luxus, který si řada hráčů i běžných uživatelů musí znovu promyslet.

Šéf CIA: Muž podezřelý z útoku na gardisty pracoval pro CIA v Afghánistánu

Afghánec podezřelý z postřelení dvou gardistů nedaleko Bílého domu spolupracoval v Afghánistánu s americkou vládou včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA), oznámil podle televize Fox News ředitel CIA John Ratcliffe. Nyní devětadvacetiletý muž byl podle Ratcliffa příslušníkem partnerské síly v Kandaháru. Do Spojených států přišel v rámci programu bývalého prezidenta Joea Bidena. Jeho vláda nechala do USA evakuovat a přesídlit desítky tisíc Afghánců poté, co se v srpnu 2021 z této země stáhli američtí vojáci.

Ceny ropy opět padají, pohybuje s nimi válka na Ukrajině a politika OPEC+

Ropa na světových trzích dál zlevňuje, jak investoři sledují dění kolem války na Ukrajině a očekávají nadcházející jednání skupiny OPEC +. Cena ropy Brent klesla pod hranici 63 dolarů (asi 1 450 korun) za barel po středečním posílení o jedno procento. Cena americké lehké ropy se pohybuje kolem 58 dolarů za barel (1 340 korun).

Papež Lev XIV. přiletěl do Turecka, kde zahájil svou první zahraniční cestu

Papež Lev XIV. dnes přiletěl do Turecka, kde na pozvání konstantinopolského patriarchy Bartoloměje zahájil svou první zahraniční cestu. V Ankaře se mimo jiné setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Papež přicestoval při příležitosti 1700. výročí konání nicejského koncilu, na kterém se křesťanští biskupové v roce 325 shodli na sjednocení základních principů křesťanství.

Afghánec postřelil dva členy Národní gardy u Bílého domu, Trump běsní

Jen dvě ulice severozápadně od Bílého domu byli postřeleni dva příslušníci Národní gardy, které ve Washingtonu rozkázal nasadit Donald Trump. Útočník byl na místě zadržen. Vojáci zůstávají ve vážném stavu. Americký prezident obvinil svého předchůdce Joe Bidena z nedbalé migrační politiky.

Trump telefonicky požádal Takaiči, aby zmírnila svá slova ohledně Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump v pondělním telefonickém hovoru požádal japonskou premiérku Sanae Takaiči, aby neprovokovala Čínu v otázce svrchovanosti Tchaj-wanu a zmírnila svá slova ze začátku listopadu. S odvoláním na středeční informaci deníku The Wall Street Journal (WSJ) to dnes napsala agentura Kjódó. Takaiči řekla, že Japonsko by v případě napadení Tchaj-wanu mohlo tomuto ostrovu přijít na pomoc.

Jihokorejská prokuratura žádá 15 let pro expremiéra za podíl na stanném právu

Jihokorejský zvláštní prokurátor ve středu požádal o 15 let vězení pro expremiéra Han Duk-soa za to, že měl loni v prosinci napomáhat exprezidentovi Jun Sok-jolovi při vyhlášení stanného práva. Verdikt by měl padnout 21. ledna, napsala agentura Jonhap. Jun byl za nastolení mimořádného stavu v dubnu zbaven funkce a čelí mimo jiné obžalobě ze vzpoury.

Ukrajina i Rusko hlásí likvidaci desítek útočících nepřátelských dronů

Ruská armáda v noci na dnešek zaútočila na Ukrajině 142 bezpilotními letouny, z nichž ukrajinská protivzdušná obrana 92 strojů zlikvidovala. Na platformě Telegram to uvedlo ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany taktéž na Telegramu oznámilo sestřelení 118 ukrajinských dronů.

Tragický požár v Hongkongu rozdmýchal debatu o bambusovém lešení

Vyšetřovatelé v Hongkongu se po nejtragičtějším požáru za desítky let zaměřují na to, proč se oheň dokázal během chvíle rozšířit přes několik věžáků. Počet obětí stoupá a pozornost míří k rekonstrukci komplexu Wang Fuk Court, použitým materiálům i tradičnímu bambusovému lešení.

Elton John otevřeně promluvil o zdraví, hudbě i budoucnosti

Elton John prožívá jedno z nejnáročnějších období života. Potýká se s vážnými zrakovými problémy, které mu zasahují do práce i rodiny. Přesto dál tvoří, podporuje mladé umělce a chystá nové projekty. Hudebník zůstává odhodlaný pokračovat, i když se jeho svět výrazně změnil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama