-10.2 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
Protext ČTKReálné mzdy zase rostou. To ekonomika potřebovala. Otevírá se tím prostor k...

Reálné mzdy zase rostou. To ekonomika potřebovala. Otevírá se tím prostor k růstu dalších indikátorů

Praha 4. června 2024 (PROTEXT) – Český statistický úřad dnes zveřejnil statistiku mezd v prvním čtvrtletí roku 2024.

Data nebyla nikterak překvapivá, když ukázala, že průměrná mzda za poslední rok vzrostla o 7 % na 43.941 Kč. Když vezmeme v potaz i to, že za poslední rok rostly taky ceny, dostáváme reálný růst mezd. Ten činil 4,8 %. Toto číslo říká, o kolik se skutečně zlepšila naše finanční situace. No a když se mají lidé lépe, otevírá se prostor ke zlepšení i u mnoha dalších makroekonomických indikátorů.

O růstu reálných mezd jsem nepochyboval. Stačilo se totiž podívat na oživení maloobchodu. Lidé zase více utrácejí, protože na to konečně mají. To je zlepšení proti roku, kdy mzdy reálně klesaly, aby v následujícím roce přispěly k poklesu ekonomiky.

Na druhou stranu stále to není na jásání. Naše reálné mzdy se jen vrátily do roku 2018. Ani naše ekonomika se zatím nevrátila na předcovidovou úroveň. To všechny ostatní země EU už dosáhly. My budeme rádi, když se na předcovidová čísla dostaneme až ve druhém kvartále letošního roku.

Nicméně lepší než průměr je při analyzování mezd medián. Ten získáme tak, že všechny mzdy v ekonomice seřadíme od nejvyšší po nejnižší a zabodneme prst doprostřed. To ukazuje, kde se mzdy skutečně pohybují. Medián přitom činí 36.651 Kč. Meziročně tak roste o 5,5 %.

To, že průměr roste rychleji než medián, signalizuje, že průměr ženou nahoru lépe placení zaměstnanci. Covidové období, kdy rostly mzdy hlavně u pomocných prací, skončil.

Kde přidávají nejvíce a kde nejméně

Když se podívám na jednotlivé skupiny ekonomiky, zjistím, že nejvíce rostly mzdy v odvětví zdravotní a sociální péče. Lidé si zde připsali 11,1 %.

Naopak nejméně rostly mzdy ve vzdělávání, a to jen o 1,9 %. To určitě není dobře. Tady evidentně neučí lidé pro peníze, ale z nadšení. To je ohromná škoda. Na vysokých školách ani jako docent nemáte tolik, co běžný bankovní úředník. Nemůžeme se divit, že náš výzkum není nic moc.

Pro nás je však nejdůležitější, kolik berou lidé v klíčových odvětvích. V průmyslu jako celku rostly mzdy jen o 5,5 %. Tady je cítit velký tlak z toho, že průmyslu se aktuálně nedaří, a proto roste ekonomika jen malinko.

Poslední zajímavá statistika říká, že deset procent mezd je pod 20.753 Kč a deset procent mezd je nad 69.219 Kč. Jinými slovy, když berete 70.000 patříte mezi 10 % nejlépe placených lidí v zemi.

Co to znamená a co to přinese?

Z pohledu centrální banky dnešní statistika nic moc nemění. S růstem reálných mezd se počítalo. Podle mně stále platí, že se bankéři nyní rozhodují, jestli sníží své úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, nebo si dají raději pauzu.

Ohledně dalšího vývoje se dá očekávat, že růst mezd zůstane i v příštích kvartálech někde mezi 5 až 8 %. Není to něco, co bychom měli řešit.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 94 mil. Kč, má přes 1500 investorů a 360 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz nejlépe hodnocený dluhopisový inzertní portál v ČR.

 

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.

Prezident odmítl kritiku Macinky, Ukrajina chce podle něj letouny koupit

Prezident Petr Pavel odmítl kritiku ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Macinka Pavla kritizoval za to, že tento týden při návštěvě Ukrajiny nabídl napadené zemi několik menších letounů na obranu proti dronům. Podle Pavla ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což by pro českého výrobce byla příležitost. Pavel to dnes řekl novinářům před odletem do Vatikánu.

Trump chce od zemí miliardu dolarů za stálé členství v navržené Radě míru

Americká administrativa bude chtít nejméně jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy Kč) od každé země, která chce být stálým členem Rady míru vytvářené prezidentem Donaldem Trumpem, napsala v noci na dnešek agentura Bloomberg. Tato informace je obsažena i v chartě Rady míru, kterou zveřejnil server The Times of Israel. Ten také upozornil, že v dokumentu není zmínka o Gaze. Trump přitom navrženou Radu míru označil za součást urovnání situace v palestinském Pásmu Gazy. Podle Bloombergu se někteří obávají, že se Trump snaží vytvořit konkurenci vůči Organizaci spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje.

Požár v pákistánském obchodním centru zabil nejméně šest lidí

Při rozsáhlém požáru vícepodlažního nákupního centra Gul Plaza v pákistánském Karáčí zahynulo nejméně šest lidí, mezi nimi i jeden hasič. Dalších přibližně dvacet osob utrpělo zranění. Úřady se obávají, že uvnitř budovy mohou být stále uvězněni další lidé.

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři dnes vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách dnes ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. APA dnes také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a dnes vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.

Macron chce, aby EU sáhla po nástroji proti ekonomickému nátlaku

Emmanuel Macron chce v EU prosadit tvrdší odpověď na nové celní hrozby Donalda Trumpa. V Bruselu má tlačit na aktivaci takzvaného anti coercion instrumentu, nástroje určeného pro situace, kdy třetí země tlačí na EU obchodními nebo investičními opatřeními.

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama