Podle ministra vnitra Víta Rakušana by se Česká republika mohla stát základnou pro středoevropskou spolupráci při hašení rozsáhlých požárů. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci k prvnímu výročí ničivého požáru v Národním parku České Švýcarsko.
„Chceme, aby Česká republika byla základnou pro středoevropskou spolupráci – jakousi středoevropskou základnou pro rozsáhlé hasičské práce. Česká republika tuto ambici má a máme na to dostatek odborníků a dostatek profesionálů v rámci Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR,“ uvedl ministr.
Včera to byl rok od největšího lesního požáru, jaký jsme kdy v Česku zažili. V Hřensku a okolí tehdy zasahovalo přes 6300 profesionálních i dobrovolných hasičů.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) July 24, 2023
Na ploše přesahující 1600 hektarů museli čelit nepříznivým podmínkám, jako dlouhodobé sucho a nedostatek dešťů. Tato… pic.twitter.com/LbVuDKJUtS
Podle Rakušana se Česká republika během svého předsednictví EU zaměřila také na vytvoření systému, který umožní rychlé hasičské práce ve všech částech Evropy. „Nelze očekávat, že rozsáhlé požáry v zeměpisné šířce Česka v budoucnu nebudou. Ukazuje se, že je to fenomén, který zasahuje celou Evropu, už nejen tradičně jižní přímořské státy, jak to bývalo před pěti až deseti lety,“ dodal.
Požár v Českém Švýcarsku ukázal, že Česká republika má dobrý integrovaný záchranný systém, ale také potřebu modernizovat postupy při hašení lesních požárů. To zdůraznil i ředitel Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Vladimír Vlček. Požár označil za bezprecedentní co do rozsahu a nasazení hasičů a techniky. „Ukázal nám, že je třeba přemýšlet o změně taktiky, organizace a legislativy,“ řekl Vlček.
Rakušan zdůraznil i modernizaci technologií. V současné době má jeho oddělení k dispozici dva policejní vrtulníky Bell 412 s hasicí kapacitou 900 litrů a v letních měsících další dva vrtulníky Black Hawk s hasicí kapacitou až 3 000 litrů. Ty však patří soukromému provozovateli. Ministerstvo vnitra by podle Rakušana chtělo nakoupit další vlastní vrtulníky z prostředků EU.
Ministerstvo vnitra rovněž pořídilo 59 cisternových automobilových stříkaček CAS 20 a 24 cisternových automobilových stříkaček CAS 30 pro velkoobjemové hašení požárů. Ty doplní dalších 44 čtyřkolek s hasicím zařízením. Navýšeny byly také dotace pro dobrovolné hasiče na nákup cisteren a přidáno bylo dalších 100 milionů korun na rekonstrukci hasičských stanic.
V neděli (23. července) uplynul rok od vypuknutí požáru v Národním parku České Švýcarsko. Během 20 dnů postupně zasáhl plochu o rozloze více než 1000 hektarů, čímž se stal největším požárem v historii České republiky. Na jeho likvidaci se podílelo více než 6 000 hasičů se 400 kusy hasičské techniky.