1.5 C
Czech
Pátek 2. ledna 2026
ZprávyRakety vypálené z Libanonu rozezněly sirény na severu Izraele, k útoku se...

Rakety vypálené z Libanonu rozezněly sirény na severu Izraele, k útoku se přihlásil Hizballáh

Nejméně deset raket dnes zamířilo k Izraeli z jižního Libanonu, uvedla dnes podle agentury Reuters izraelská armáda a doplnila, že podniká útoky na místa odpalu v Libanonu. K vypálení raket na sporné území pod izraelskou kontrolou poblíž libanonských hranic se přihlásilo libanonské militantní hnutí Hizballáh. Útok označilo za odpověď na čtvrteční nálety Izraele.

Většinu ze střel podle izraelské armády zastavil izraelský protiraketový systém nazývaný Železná kupole (Iron Dome). Zbývající rakety dopadly na otevřené prostranství. Oběti nebo škody hlášeny nebyly.

Rakety podle hnutí Hizballáh mířily na oblast Har Dov, známou také jako farmy Šibáa. Toto sporné území leží mezi Izraelem, Libanonem a Sýrií a Izrael ho má spolu s Golanskými výšinami pod kontrolou od roku 1967. Hizballáhem vlastněná televize Al-Manár podle agentury AP uvedla, že izraelská vojenská letadla podnikají nízké přelety nad jižním Libanonem.

Přeshraniční napětí panuje v oblasti již několikátý den. Také ve středu byly na Izrael z jižního Libanonu odpáleny tři rakety, dvě z nich dopadly na izraelské území a jedna nepřekonala hranici. Izrael krátce nato začal libanonské cíle ostřelovat a v noci na čtvrtek podnikl v Libanonu nálety.

Vzájemné ostřelování narušuje období klidu trvající od roku 2006, kdy Izrael a Hizballáh po měsíc sváděly boje. Eskalace napětí zároveň přichází v době, kdy se nová izraelská vládní koalice složená z osmi stran snaží udržet křehké příměří, které v květnu ukončilo 11 dní bojů s radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Mírová mise OSN v Libanonu (UNFIL), jejíž síly jsou rozmístěné na jihu země na hranici s Izraelem, varovala před závažností vývoje posledních dní. „Je to velmi vážná situace. Vyzýváme všechny zapojené strany, aby složily zbraně,“ citovala misi AP.

Izrael dlouhodobě považuje Hizballáh, který má podporu Íránu, za největší bezprostřední vojenskou hrozbu. Odhaduje, že organizace má k dispozici přes 130.000 raket a střel, které jsou schopny zasáhnout jakékoli místo v Izraeli.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.

Venezuela je připravena jednat s USA o boji proti drogám, řekl Maduro

Venezuela je připravená jednat se Spojenými státy o boji proti drogám či o investicích do ropného sektoru. V noci na dnešek to řekl venezuelský prezident Nicolás Maduro, napsala agentura AFP. Madura americká vláda považuje za jednoho z vůdců venezuelského Kartelu sluncí. Maduro také jednoznačně nepotvrdil úder na venezuelské území, o kterém v minulých dnech informovala americká média.

Rozsáhlé protesty v Íránu si již vyžádaly nejméně šest mrtvých

Pokračující střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami v Íránu si vyžádaly první oběti na životech, podle tiskových agentur zemřelo nejméně šest lidí. Zemi kvůli prudce rostoucí inflaci zasáhly největší protesty za poslední tři roky, které se v několika regionech změnily v násilí.

Ceny ropy za rok 2025 spadly nejvíc od pandemie covidu

Ropný trh má za sebou nejprudší roční pokles od covidové pandemie. Cena ropy v roce 2025 klesla zhruba o pětinu a podle části analytiků může tlak na zlevňování pokračovat i v prvních měsících roku 2026.

Zelenskyj v novoročním projevu: Mírová dohoda je z 90 procent hotová, Donbasu se nevzdáme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novoročním projevu oznámil, že mírová dohoda o ukončení války s Ruskem je podle něj hotová z devadesáti procent. Zároveň však varoval, že zbývající část jednání bude zásadní nejen pro budoucnost Ukrajiny, ale i celé Evropy.

Ukrajinský útok v Chersonské oblasti zabil 24 lidí, tvrdí Ruskem dosazené úřady

Ukrajinský útok na novoroční oslavy v Ruskem obsazené části Chersonské oblasti zabil 24 lidí a 50 dalších zranil, uvedl dnes Moskvou dosazený gubernátor Vladimir Saldo. Podle něj v přímořské obci Chorly zasáhly tři drony kavárnu a hotel. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, ukrajinská strana se k věci zatím nevyjádřila.

Trump Media rozdá akcionářům vlastní kryptoměnu

Trump Media and Technology Group, firma stojící za sociální sítí Truth Social, oznámila, že akcionářům rozdá nový digitální token. Jde o další krok rodiny Trumpových směrem ke kryptoměnám, který znovu otevírá otázky možného střetu zájmů.

Tchajwanský prezident slíbil tvrdě bránit národní svrchovanost, podle Číny klame

Tchajwanský prezident Laj Čching-te dal v novoročním projevu najevo odhodlání bránit suverenitu a posilovat obranu ostrova tváří tvář rostoucím ambicím Číny, která tento týden podnikla u Tchaj-wanu vojenské cvičení s odpalováním raket, nácvikem blokády přístavů a útoků na námořní cíle. Laj se podle Číny snaží Tchajwance oklamat a mezinárodní veřejné mínění uvést v omyl, uvedla agentura Reuters.

Nový rok se vítal v Berlíně, Paříži i Londýně; v Nizozemsku útočili na policisty

Ohňostroji u Braniborské brány či u Vítězného oblouku přivítaly příchod Nového roku Berlín a Paříž. S hodinovým odstupem následoval Londýn, kde davy sledovaly show na obloze z nábřeží Temže. V Nizozemsku zachvátil požár staletý kostel, dva lidé po manipulaci s pyrotechnikou přišli o život a policisté čelili pyrotechnice, kterou na ně někteří lidé házeli. Silvestrovské a novoroční oslavy pokračovaly i jinde v Evropě a ve světě. V Sofii se s posledními vteřinami končícího roku odpočítával i vstup do eurozóny, Bulharsko se totiž stalo 21. zemí Evropské unie používající společnou měnu euro.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama