menu

16.9 C
Czech
Neděle 6. července 2025

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Rusko podniklo proti Ukrajině největší dronový útok, jeho cílem byl hlavně Kyjev

Rusko v noci na dnešek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze. Proti sousední zemi odpálilo také 11 balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle kterého byl hlavním cílem útoku Kyjev. Úřady v metropoli po útoku hlásí více než 20 zraněných. V důsledku ukrajinských dronových útoků přišla o život jedna žena v Rostovské oblasti na jihu Ruska a bez dodávek elektrického proudu zůstalo náboženské centrum Moskevské oblasti.

Putinovi pretoriáni dostanou moderní tanky

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Ruská národní garda, známá také jako Rosgvardija, je vnitrostátní vojenská organizace v Ruské federaci, kterou založil v dubnu 2016 prezident Vladimir Putin. Je to jedna z největších vojenských organizací v Rusku se zhruba 340 000 vojáky. Nově dostane do své výzbroje těžkou techniku, což připomíná stav před pádem Sovětského svazu.

Rosgvardiji tvoří několik různých bezpečnostních a vnitrostátních silových struktur, včetně vnitrostátních vojsk Ministerstva vnitra, speciálních policejních jednotek (OMON) a bezpečnostních jednotek (SOBR). Jejím hlavním úkolem je ochrana veřejného pořádku, boj proti terorismu a extremismu a ochrana státních hranic.

Od svého založení v roce 2016 se Rosgvardija stala významným nástrojem pro udržení vnitřní stability v Rusku. Kritika na ní dlouhodobě padá za případy násilí a tvrdého zacházení, zejména během masových protestů. Její vznik lze ovšem prezentovat i jako krok k centralizaci a efektivitě bezpečnostních sil v zemi.

Rosgvardiju vede přímo prezident Ruské federace, což vede k dalším otázkám ohledně její role a vlivu na ruskou politiku. Její existenci a úlohu lze také vnímat jako součást širšího trendu militarizace společnosti a politiky v Ruské federaci.

Jak informoval ruský list Kommersant, prezident Putin schválil předchozí aktivitu tří poslanců Státní dumy ze strany Jednotné Rusko, Andreje Kartapolova, Vasilije Piskareva a Alexandra Chinštejna, dát Národní gardě Ruské federace právo mít ve výzbroji těžkou vojenskou techniku. Ve stávajícím zákoně se navrhuje nahradit pojem „zbraň“ (zařízení a předměty určené ke zničení živého nebo jiného cíle) pojmem „zbraně“ (soubor zbraní a technických prostředků jejich použití).

Šéf Rosgvardije Viktor Zolotov 27. června oznámil, že jeho oddělení bude mít brzy těžkou techniku včetně vlastních moderních tanků. O této otázce podle svých slov jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neuvedl však přibližná data, kdy by jednotky měly zbraně obdržet.

Ruský tank T-80BVM

Poté, co se tato informace provalila, se na kanálech Telegram objevily zprávy o možném převodu vybavení Wagnery skupiny do Rosgvardije. Alexander Chinštejn však tuto informaci popřel a objasnil, že vybavení pro potřeby oddělení organizace pořídí v rámci státního obranného příkazu.

Vzpomínky na Sovětský svaz

Vnitřní jednotky Ministerstva vnitra SSSR a poté Ruské federace obdržely tanky, OT, BVP a dělostřelectvo v roce 1989. Poté, během formování 100. operační divize vnitřních jednotek Ministerstva vnitra SSSR v Novočerkassku (Rostovská oblast) na základě rozpuštěné 14. tankové divize ozbrojených sil SSSR, do nové divize převedli vybavení jednoho z tankových pluků. Šlo o asi 100 tanků T-62 různých modifikací, z nichž následně v rámci 100. operační divize jednotek MV vytvořili tankový prapor.

Ministerstvo obrany zároveň předalo Ministerstvu vnitra více než 100 lehkých obojživelných tanků PT-76, na jejichž základě vznikly dva tankové prapory v rámci Vnitřních vojsk, jeden jako součást Samostatné motostřelecké divize zvláštního určení pojmenované po F. E. Dzeržinském v Balašichě u Moskvy a jeden v 8. samostatné operační brigádě v Nalčiku. Tanky T-62 100. divize a PT-76 8. brigády se pak zúčastnily první čečenské války v letech 1994 až 1996.

V roce 1998 došlo k jejich sloučení do nově vzniklého 93. mechanizovaného pluku 100. operační divize, dislokovaného v Kadamovskoje. Na začátku druhé čečenské války v roce 1999 měl 93. pluk 69 tanků T-62 a asi 50 tanků PT-76 a aktivně se účastnil bojů.

V roce 2004 lehké tanky PT-76 z výzbroje vnitřních jednotek definitivně vyřadili. V souvislosti s tím také rozpustili jejich prapory v rámci Dzeržinského ODONu a 93. mechanizovaného pluku 100. divize. Roku 2006 velení rozpustilo i 100. operační divizi a na jejím základě vytvořilo 50. samostatnou operační brigádu. Nakonec z vnitřních jednotek Ministerstva vnitra RF stáhli i tanky T-62 a převedli je pod Ministerstvo obrany. Mohly se tak stát součástí tankových jednotek 42. gardové motostřelecké divize dislokované v Čečensku.

Doba potíží

Vybavení vnitřních jednotek ministerstva vnitra tanky bylo tedy jedním z projevů „doby potíží“ přelomu 80. a 90. let. Návrat k této problematice ve vztahu k národní gardě je tak symptomatický. Z praktického hlediska je vznik a růst stavu paralelních armád s těžkými zbraněmi samozřejmě negativní. Ukazuje totiž na vážné problémy v oblasti národní bezpečnosti a vojenského rozvoje. Je zřejmé, že hlavním úkolem těchto armád a jejich těžkých zbraní je vytvářet protiváhu ostatním mocenským strukturám státu.

Pro ruské obyvatelstvo, které je hlavním cílem zájmů Rosgvardije, to zároveň nevěstí nic dobrého. Režim, který se s neúspěchy na Ukrajině a po šokujícím pochodu soukromé vojenské skupiny Wagner z Rostova na Donu až k branám Moskvy zdá být slabší než kdy dříve, reaguje jako každá podobná diktatura. Utáhne šrouby vyzbrojením věrných.

Vladimir Putin, který Rosgvardiji stvořil jako svou pretoriánskou gardu, se tak pomalu uzavírá v okruhu svých nejbližších. A my na Západě musíme sledovat, jakým směrem to v Rusku půjde dál.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.

Požáry v Řecku jsou pod kontrolou, v Turecku mají nejméně dvě oběti

Požáry na řeckém ostrově Kréta a v okolí Atén jsou pod kontrolou, uvedla dnes s odvoláním na řecké hasiče agentura DPA. Země ale očekává další vlnu veder, riziko vzniku požárů proto stále trvá. Na Krétě úřady evakuovaly více než 5000 lidí včetně desítek českých turistů. Stále hoří i v sousedním Turecku, kde zahynuli nejméně dva lidé.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Bitcoin se drží pod tlakem. Klíčový odpor zůstává nepokořen

Cena bitcoinu se 5. července pohybovala v těsném rozmezí mezi 107 386 a 109 117 dolary. Po sérii poklesů přišlo mírné zotavení, ale objemy klesly a býci zatím nepřesvědčili. Bitcoin tak zůstává v zóně nejistoty pod rezistencí kolem 109 000 dolarů.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás