Ruský prezident Vladimir Putin se příští měsíc nezúčastní summitu BRICS v Jihoafrické republice. Uvedl to úřad prezidenta JAR. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Oznámení přišlo poté, co jihoafrický vůdce prohlásil, že jakýkoli pokus o zatčení Vladimira Putina by byl vyhlášením války Rusku.
BREAKING | Putin will not be attending BRICS summit in SA 'by mutual agreement'https://t.co/Y20Erb4laE pic.twitter.com/pwbtrnfek7
— News24 (@News24) July 19, 2023
Pokud by Putin opustil ruskou půdu, byl by na něj vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC). Jihoafrická republika je signatářem ICC a očekává se, že pomůže při Putinově zatčení.
Na dvoudenním summitu bude Putina zastupovat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, uvádí BBC.
Úřad prezidenta označil dohodu o neúčasti Putina za „vzájemnou“ a uvedlo, že k ní došlo po „řadě konzultací“ o summitu. Příznivci Ruska toto rozhodnutí kritizovali s tím, že Jihoafrická republika měla trvat na svém a využít své suverenity k ochraně a obraně svého přítele.
Srpnové setkání zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a JAR, je některými vnímáno jako alternativa ke skupině vyspělých ekonomik G7.
Tlak na JAR sílil
Rozhodnutí pozvat do Jihoafrické republiky ruského vůdce, který je hledán pro válečné zločiny na Ukrajině, vyvolalo kontroverze na národní i mezinárodní úrovni. Bylo vnímáno jako krok vlády, která se v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou odchýlila od hlavního proudu, který se snažila spolu s dalšími africkými zeměmi zastávat.
Vláda prezidenta Cyrila Ramaphosy však začala zuřit, protože tlak na zatčení prezidenta Putina sílil. Největší opoziční strana, Demokratická aliance, se obrátila na soud, aby se pokusila donutit úřady provést zatčení Putina, pokud by vkročil do země. Součástí výzvy byla podle Reuters i celosvětová organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.
Prezident Ramaphosa byl rozhodně proti jakémukoli takovému kroku s tím, že je ohrožena národní bezpečnost. „Rusko dalo jasně najevo, že zatčení jeho úřadujícího prezidenta by bylo vyhlášením války. Bylo by v rozporu s naší ústavou riskovat, že se zapojíme do války s Ruskem,“ uvedl v místopřísežném prohlášení.
Nejednotná Afrika
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popřel, že by Moskva sdělila Jihoafrické republice, že zatčení jejího prezidenta by znamenalo vyhlášení války. „Každému je jasné, co by takový zásah proti hlavě ruského státu znamenal,“ odpověděl.
Rusko neustále označovalo zatykač ICC za nehorázný a právně neplatný. Rusko totiž není členem této organizace.
Africký kontinent zůstává v otázce války mezi Ruskem a Ukrajinou rozdělen. Některé země projevují neochotu podpořit rezoluce OSN odsuzující Rusko za jeho akce na Ukrajině.
Důvody se v jednotlivých zemích liší. Podle odborníků jsou jedním z faktorů ekonomické vazby, které některé z nich, včetně Jihoafrické republiky, s Moskvou udržují.
Ruský oligarcha Viktor Vekselberg, na kterého byly uvaleny sankce, je údajně jedním z největších dárců jihoafrické vládní strany Africký národní kongres (ANC).