1.8 C
Czech
Neděle 22. února 2026
ZprávyPutin k novému roku popřál v Evropě jen Lukašenkovi, Vučičovi a Orbánovi

Putin k novému roku popřál v Evropě jen Lukašenkovi, Vučičovi a Orbánovi

Ruský prezident Vladimir Putin popřál vše nejlepší do nového roku z evropských lídrů jen svému běloruskému spojenci Alexandru Lukašenkovi, svému srbskému protějšku Aleksandaru Vučičovi a maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Vyplývá to z oznámení, které bylo uveřejněné na webu Kremlu. V loňském roce přál také představitelům řady dalších evropských zemí včetně Česka, podotkla agentura TASS.

Vztahy Ruska s většinou evropských zemí se prudce zhoršily poté, co ruská vojska před zhruba deseti měsíci vpadla na Ukrajinu. Evropská unie přijala ve snaze zastavit ruskou agresi na Ukrajině několik souborů sankcí, které Moskva v mediálním prostoru často vykresluje jako snahu o zničení nebo ponížení Ruska.

Ve zdravici zaslané Orbánovi Putin podle Kremlu podtrhl, že nehledě na složitou mezinárodní situaci si vztahy mezi Maďarskem a Ruskem uchovaly pozitivní dynamiku. Orbán opakovaně protiruské sankce kritizoval.

V přání Vučičovi pak ruský lídr uvedl, že Bělehrad a Moskva v letošním roce rozvíjely vtahy zakládající se na principech strategického partnerství. Rusy a Srby v něm označil za bratrské národy. Srbsko, které je zatím kandidátem na členství v Evropské unii, se odmítlo k západním sankcím proti Moskvě připojit.

V blahopřání tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi zdůraznil ruský vůdce podle komuniké Kremlu, že se vzájemně výhodné vztahy obou zemí dynamicky rozvíjejí bez ohledu na složitou mezinárodní situaci. V končícím roce se prý podařilo výrazně rozšířit spolupráci v mnoha oblastech a Putin je přesvědčen, že se spolupráci bude dařit dále rozvíjet.

Turecko je členským státem Severoatlantické aliance a kandidátem na členství v Evropské unii, nepřidalo se však k západním sankcím proti Rusku. Ankaře se daří udržovat dobré vztahy s Moskvou, přestože zájmy obou zemí se často kříží, ať v Sýrii, Libyi a také na Ukrajině, které Turecko mimo jiné poskytlo pro ukrajinské obránce důležité drony Bayraktar a bez velkého rozruchu i další zbraně, a to podle názoru pozorovatelů bez obvyklé západní podmínky, že je Ukrajina nenasadí na ruském území. Ankara se ale také stále pokouší zprostředkovat rusko-ukrajinské rozhovory a přispěla k uzavření dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí.

Putin neposlal novoroční přání vůdcům „nikoliv přátelských zemí“, což mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vysvětlil jednak tím, že Rusko s nimi fakticky nemá nyní žádné kontakty, jednak „nikoliv přátelskými“ kroky, které tyto státy ustavičně podnikají. Poblahopřál však bývalému německému kancléři Gerhardu Schröderovi, povšiml si list Kommersant. Putin podle Kremlu poslal přání také bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, bývalému kazachstánskému prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi a také někdejším arménským prezidentům Robertu Kočarjanovi a Seržovi Sargsjanovi.

Reklama

Doporučujeme

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

V Itálii zemřel dvouletý Domenico po transplantaci poničeného srdce

V neapolské nemocnici zemřel dvouletý chlapec Domenico, jehož osud sledovala celá Itálie po transplantaci srdce, které bylo při transportu poškozeno kvůli špatnému chlazení. Informovala o tom dnes s odvoláním na nemocnici agentura DPA.

Ukrajina útočila v Udmurtsku v hloubi ruského území

Udmurtská republika na východě evropské části Ruska hlásí nejméně 11 raněných při údajném ukrajinském vzdušném útoku. Tři lidé byli převezeni do nemocnice, uvedl dnes ráno na telegramu regionální ministr zdravotnictví Sergej Bagin.

Maďarsko blokuje půjčku ve výši 90 miliard eur pro Ukrajinu kvůli poškozenému plynovodu

Maďarsko zablokovalo klíčovou půjčku Evropské unie pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur. Spor se točí kolem poškozeného ropovodu Družba, kterým do země proudí ruská ropa. Budapešť tvrdí, že Kyjev tok zastavil z politických důvodů před dubnovými volbami.

Britská vláda zvažuje vyřazení Andrewa z nástupnictví

Britská vláda zvažuje zákon, který by Andrewa Mountbatten-Windsora vyřadil z linie nástupnictví na trůn. Králův bratr je dál osmý v pořadí, i když přišel o tituly včetně oslovení „princ“. Debata se znovu rozjela po jeho čtvrtečním zatčení a následném propuštění s tím, že zůstává vyšetřovaný.

Trump podepsal globální desetiprocentní tarify

Donald Trump podepsal zavedení celosvětového desetiprocentního dovozního cla a oznámil další kroky, které mohou vést k dodatečným tarifům. Přichází to poté, co americký Nejvyšší soud zablokoval jeho předchozí postup u cel a prezident ostře zaútočil na část soudců.

Hrozba války mezi USA a Íránem může znovu srazit bitcoin

Možný americký úder na Írán zvyšuje nervozitu na trzích a kryptoměny z toho obvykle netěží. Analytici čekají, že při eskalaci by investoři dál omezovali riziko a tlak na bitcoin i ethereum by zesílil, zvlášť v prostředí už rozjetého medvědího trhu.

Jágr naznačil konec hráčské kariéry

Jaromír Jágr naznačil, že se už jako hráč na led nejspíš nevrátí. Fanouškům vzkázal, že by se musel stát zázrak, aby ještě nastoupil v zápase. Naposledy hrál v extralize za Kladno 21. prosince v Liberci.

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.

Andrew byl propuštěn po 11 hodinách, policie pokračuje v prohlídkách

Policie pokračuje druhým dnem v prohlídkách na Royal Lodge ve Windsoru, někdejším domově Andrewa Mountbatten-Windsora. Bývalý princ byl po zhruba 11 hodinách ve vazbě ve čtvrtek večer propuštěn s tím, že zůstává vyšetřovaný. Případ souvisí s podezřením na zneužití veřejné funkce a s prověřováním stížnosti, která se týká údajného sdílení důvěrných materiálů s Jeffrey Epsteinem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama