Válka na UkrajiněPutin a Biden souhlasili se summitem ohledně krize na ukrajinských hranicích

Putin a Biden souhlasili se summitem ohledně krize na ukrajinských hranicích

Prezidenti Spojených států a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin souhlasili se summitem, na němž budou diskutovat o eskalujícím napětím na rusko-ukrajinských hranicích, informuje stanice BBC News. Rozhovory se však uskuteční pouze tehdy, nedojde-li k útoku na Ukrajinu. Bílý dům varuje, že Rusko pokračuje v přípravách rozsáhlé invaze.

Summit byl oznámen po telefonickém hovoru mezi prezidenty Spojených států, Ruska a Francie Joe Bidenem, Vladimirem Putinem a Emmanuelem Macronem. Se svým francouzským protějškem přitom Putin hovořil dvakrát v jednom dni. Informovala o tom stanice BBC News. 

Podrobnosti o summitu budou projednány během čtvrtečního setkání amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. 

https://twitter.com/StayEuropean/status/1495649243368988672

Rozhovory se podle Bílého domu uskuteční pouze v případě, že ruská vojska nepřekročí ukrajinské hranice. 

Setkání je nadějí pro diplomatické řešení jedné z nejhorších bezpečnostních krizí v Evropě za poslední desetiletí. 

Putinova vazba na Macrona je nadějí 

Situace na Ukrajině se mezitím vyostřuje. Podle prohlášení ukrajinské armády proruští separatisté stále častěji porušují příměří. Rebelové naopak obviňují ukrajinskou armádu, že její agrese vedla ke dvoum civilním obětem. 

EU se obává, že jde o manipulaci s informacemi, které mají posloužit jako falešná záminka k eskalaci napětí a invazi ruské armády na Ukrajinu. 

Odstřelování na místě potvrdili také zahraniční novináři, kteří se nedaleko Luhansku společně s ukrajinským ministrem vnitra Denisem Monastyrskijem ocitli s pod minometnou palbou. 

Rebelové z Donbasu před víkendem oznámili evakuaci 700 000 lidí do Ruska. Video s prohlášením však bylo natočeno ještě před vyostřením situace mezi ukrajinskou armádou a rebely. 

Rusko rozmístilo kolem ukrajinských hranic více než 150 000 vojáků. Cvičení v Bělorusku, kde má federace rozmístěno asi 30 000 vojáků, bylo kvůli vyostřující se situaci na hranicích s Ukrajinou prodlouženo. Původně mělo skončit v neděli. 

Rusko dle svých slov ukončilo některá cvičení a část vojsk s technikou se vrací na své základny. Americká společnost Maxar ale uvedla, že na nových satelitních snímcích jde vidět několik nových rozmístění těžké techniky a vojáků. 

Podle CBS mají zpravodajské služby USA informace, že ruští velitelé dostali za úkol naplánovat invazi a nyní připravují postup.

Invazi údajně budou předcházet kybernetické útoky. Následovat mají útoky letecké za doprovodu ostřelování raketami. Pozemní síly se následně pokusí dobýt Kyjev. Moskva však jakékoliv plány na invazi dlouhodobě popírá. 

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Putinovy závazky vůči Macronovi jsou vítaným znamením šance na diplomatické řešení situace. Podle Spojených států se však Putin pro invazi již rozhodl.

Reklama

Doporučujeme

Slovensko prodloužilo dvojí ceny nafty, zrušilo finanční limit při tankování

Slovensko o dalších 30 dnů prodlouží uplatňování dvojích cen nafty. Současně od pátku zruší stávající maximální limit 400 eur (9740 Kč) pro jedno tankování tohoto paliva u čerpacích stanic. Rozhodla o tom dnes vláda, která tak potvrdila dřívější oznámení premiéra Roberta Fica. Dvojí ceny nafty, které v praxi vedly k vyšším cenám tohoto paliva pro vozidla registrovaná v zahraničí, už kritizovala Evropská komise (EK).

Největší ledovec světa se po téměř 40 letech rozpadl

Kdysi největší ledovec světa A23a definitivně zmizel z mapy. Po téměř čtyřiceti letech od svého vzniku se rozpadl na menší kry a postupně roztál v teplejších vodách jižního Atlantiku. Jeho dlouhá pouť, která měřila tisíce kilometrů, tak dospěla ke svému definitivnímu konci.

Magyar oznámil, že ho maďarský prezident pověří sestavením vlády

Vítěz maďarských voleb Péter Magyar dnes po jednání s prezidentem Tamásem Sulyokem oznámil, že ho hlava státu pověří sestavením nové vlády. Informovala o tom agentura Reuters. Magyarova dosud opoziční strana Tisza získala v nedělních volbách ústavní většinu, a ukončila tak šestnáctiletou vládu Fideszu dosavadního premiéra Viktora Orbána.

Noční ruský útok zabil ženu, několik lidí zranil, uvedla Ukrajina

Ruské útoky dronů a balistických raket na Ukrajinu v noci na dnešek zabily nejméně jednu ženu a několik lidí zranily. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých úderům čelily mimo jiné města Záporoží, Dnipro či Čerkasy. Na Slovjansk ruská invazní armáda shodila leteckou pumu, zranila jednoho člověka, zničila dětské sportoviště a poničila desítky domů, sdělil šéf městské správy Vadym Ljach. Ukrajinské letectvo na síti Telegram uvedlo, že ruské síly v noci na Ukrajinu vypustily 324 dronů a tři balistické rakety Iskander-M. Ruské ministerstvo obrany informovalo o sestřelení 85 ukrajinských dronů.

Warsh přiznal investice do kryptofirem a blockchainu

Kevin Warsh, kterého Donald Trump navrhl do čela americké centrální banky, měl podle finančního přiznání investice v řadě kryptoměnových firem a projektů. Záběr je široký, od DeFi přes infrastrukturu pro bitcoin až po sítě navázané na ethereum. Většinu těchto podílů slíbil prodat.

Uber mění strategii. Investuje miliardy do robotaxi

Uber prochází největší proměnou ve své historii. Společnost, která si vybudovala jméno na modelu sdílené ekonomiky bez vlastních aut, teď mění kurz a sází miliardy na robotaxi. Celkem chce do autonomních vozidel investovat přibližně 10 miliard dolarů (přes 200 miliard korun).

Američané v Hormuzském průlivu zadrželi první tankery

Provedli jsme úplnou blokádu Hormuzského průlivu, uvedlo v prohlášení americké ústřední velitelství CENTCOM s tím, že námořnictvo Spojených států má v oblasti Perského zálivu absolutní převahu. Americký torpédoborec už zadržel dva ropné tankery mířící do íránských přístavů.

Norsko chce Ukrajině pomoci s výrobou dronů i munice

V Norsku se budou vyrábět ukrajinské drony a Oslo Ukrajině pomůže navýšit výrobu munice a systémů protivzdušné obrany. Oznámila to dnes podle agentury Reuters vláda skandinávské země, kterou navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Země chtějí posílit vzájemnou spolupráci v oblasti obrany, uvedla vláda v Oslu.

Jednání ve Washingtonu mezi Izraelem a Libanonem bylo pozitivní, tvrdí strany

Odpolední jednání ve Washingtonu mezi Izraelem a Libanonem bylo pozitivní. Podle médií to tvrdí zúčastněné strany. Jednalo se o první setkání na podobné úrovni za více než 30 let. Přítomni byli velvyslanci obou zemí i americký ministr zahraničí Marco Rubio, připomínají agentury. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že se strany dohodly na zahájení přímých rozhovorů. Izrael nyní okupuje část jižního Libanonu, což odůvodňuje útoky šíitského hnutí Hizballáh a svou bezpečností. Libanon toto narušení své suverenity odmítá.

Maďarsko musí urychlit reformy, aby získalo zmrazené fondy EU, uvedla šéfka EK

Maďarsko potřebuje urychleně pracovat na reformách, které jsou potřeba k uvolnění zmrazených unijních fondů. Po telefonátu s maďarským opozičním lídrem a vítězem nedělních voleb Péterem Magyarem to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Maďarsko se podle ní po volbách vrátilo do samého srdce Evropy, kam vždy patřilo.

Taylor Swift získala nejvíc nominací na American Music Awards 2026

American Music Awards letos znovu ukazují, kdo právě kraluje hudební scéně. Nejvíc nominací získala Taylor Swift, ale těsně za ní se drží i další velká jména a nováčci, kteří letos patří k nejvýraznějším objevům.

Bývalý student na střední škole v Turecku začal střílet po žácích, šestnáct lidí zranil

Střelec na střední škole v jihovýchodním Turecku zahájil palbu po žácích. Útočník, přibližně osmnáctiletý muž, zranil nejméně šestnáct lidí, pak obrátil zbraň proti sobě a zastřelil se.

Ropovod Družba bude opět funkční do konce dubna, řekl Zelenskyj

Ropovod Družba bude opět funkční do konce dubna. Na tiskové konferenci po jednání s německým kancléřem Friedrichem Merzem to dnes v Berlíně řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V lednu ropovod na západě Ukrajiny poškodil ruský dronový útok. Maďarsko a Slovensko, do kterých ropovod přepravoval ruskou ropu, obviňovaly Kyjev, že s jeho opravou schválně otálí.

Meloni: Itálie pozastavuje obrannou dohodu s Izraelem

Italská vláda pozastavila automatické prodlužování dohody o spolupráci v oblasti obrany s Izraelem kvůli současné situaci na Blízkém východě a několika konkrétním incidentům. V úterý to oznámila premiérka Giorgia Meloni.

Ruské drony útočily na ukrajinský přístav Izmajil, poškodily panamskou loď

Ruské drony v noci na dnešek zaútočily na přístav Izmajil v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny a poškodily loď plující pod panamskou vlajkou. Další dron zasáhl civilní obchodní plavidlo plující pod vlajkou Libérie; při útoku nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba, kterého citovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama