Dvě nákladní lodě dorazily do ukrajinského přístavu poté, co propluly Černým mořem po nové trase, uvedly ukrajinské přístavní úřady. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Do Černomorsku lodě dorazily v sobotu a mají naložit 20 000 tun pšenice směřující na světové trhy. Úředníci uvedli, že to je poprvé od krachu černomořské dohody s Ruskem zajišťující bezpečnost plavidel.
Jde o první lodě, které využily dočasný koridor k plavbě do černomořských přístavů a nakládce obilí pro africké a asijské trhy, uvádí agentura Reuters.
First grain ships arrive in Ukraine using new route https://t.co/NCPgoHbzvK
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 17, 2023
Dříve koridor využívaly pouze lodě odplouvající z Ukrajiny. Místopředseda vlády Oleksandr Kubrakov uvedl, že lodě – Resilient Africa a Aroyat – pluly pod vlajkou oceánského ostrovního státu Palau. Jejich posádku tvořili lidé z Ukrajiny, Turecka, Ázerbájdžánu a Egypta, píše server BBC.
Podle ukrajinského ministerstva zemědělství budou plavidla dodávat pšenici do Egypta a Izraele. „Ačkoli se OSN nepodílí na pohybu těchto plavidel, vítáme veškeré úsilí o obnovení normálního obchodu, zejména životně důležitých potravinových komodit, které pomáhají zásobovat a stabilizovat globální trhy s potravinami,“ řekl pod podmínkou anonymity představitel OSN.
Důvody vypovězení dohody ze strany Ruska
Kyjev jednostranně vyhlásil „humanitární“ námořní koridor podél západního pobřeží Černého moře poblíž Rumunska a Bulharska poté, co Rusko opustilo dohodu podporovanou OSN, která usnadňovala vývoz obilí z ukrajinských přístavů.
Jako důvod vypovězení dohody ze strany Ruska Moskva uvedla, že části dohody umožňující vývoz jejích potravin a hnojiv nebyly dodrženy. Také si stěžovala, že západní sankce omezují její vlastní zemědělský export.
Rusko také hrozilo, že bude s civilními loděmi plujícími na Ukrajinu zacházet jako s potenciálními vojenskými cíli.
Rusko také útočí na infrastrukturu přístavů
Ukrajina je jedním z největších světových dodavatelů plodin, jako je slunečnicový olej, ječmen, kukuřice a pšenice. Když Rusko v únoru 2022 na zemi zaútočilo, jeho námořnictvo zablokovalo černomořské přístavy země a zadrželo 20 milionů tun obilí, které bylo určeno na export.
To způsobilo prudký nárůst světových cen potravin. Hrozil nedostatek v zemích Středního východu a Afriky, které dovážejí značné množství potravin právě z Ukrajiny. Některé z těchto zemí, včetně Afghánistánu, Jemenu, Súdánu a Etiopie, nadále zoufale potřebují humanitární pomoc.
Kromě hrozeb pro lodě proplouvající Černým mořem se Moskva stále více zaměřuje na infrastrukturu ukrajinských přístavů. Opakovaně útočí na přístavy Izmail a Reni, odkud od července odplouvá velká část ukrajinského vývozu obilí.
Kyjev obvinil Rusko z „cynického“ pokusu poškodit jeho vývoz obilí a podkopat globální potravinovou bezpečnost.