Evropská léková agentura schválila nový lék proti viru HIV, který odborníci označují za zásadní průlom v boji proti této stále trvající epidemii. Informuje o tom Euronews, Reuters a další servery.
Jedná se o injekční přípravek od farmaceutické společnosti Gilead Sciences, který se aplikuje dvakrát ročně.
Finally!! PreP injection > Lenacapavir – is on its way… It will be twice a year dosing/ every ) months.
— Dr Lerato • Keynote Speaker (@dr_lovelee) July 16, 2025
This will definitely improve compliance & be a game changer in HIV prevention…No daily pills, no fuss, no forgetting meds..
Look out for it early 2026. Hopefully SAHPRA…
Lék nese název lenacapavir a v klinických studiích prokázal stoprocentní účinnost při prevenci HIV. Na rozdíl od současné léčebné metody, která vyžaduje každodenní užívání tablet, lenacapavir umožňuje chránit se pomocí jediné injekce jednou za šest měsíců.
„Tento milník odráží náš závazek přehodnotit prevenci HIV v Evropě a po celém světě,“ uvedl Dietmar Berger ze společnosti Gilead. Podle něj má nový lék „potenciál stát se klíčovým nástrojem pro veřejné zdraví a pomoci rozšířit možnosti prevence pro lidi, kteří čelí největším překážkám v přístupu k péči.“
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek vydala kladné stanovisko ke schválení lenacapaviru, čímž se otevřela cesta k oficiálnímu povolení ze strany Evropské komise, které by mělo následovat v následujících měsících. V Evropské unii bude lék pravděpodobně uváděn na trh pod obchodním názvem Yeytuo.
Lenacapavir působí jako preexpoziční profylaxe, tedy lék, který zabraňuje viru HIV uchytit se v těle, replikovat se a šířit. Je určen pro dospělé i dospívající a má zásadní význam především pro ty skupiny obyvatel, které mají omezený přístup k pravidelné zdravotní péči nebo mají problém s každodenním užíváním léků.
Případů HIV přibývá
Přestože léčba a prevence HIV v posledních desetiletích značně pokročily, počty nových případů v Evropě opět rostou. V roce 2023 bylo v EU, Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu zaznamenáno přes 24 700 nových případů, což představuje nárůst o 11,8 procent oproti předchozímu roku.
Nový lék byl schválen i ve Spojených státech amerických, kde jej minulý měsíc posvětil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Gilead zároveň oznámil, že umožní výrobu generických verzí lenacapaviru ve 120 nízkopříjmových zemích, které jsou HIV epidemií nejvíce zasaženy.
Zůstává však otázkou, jak široce dostupný bude tento nový lék v praxi. Spojené státy, které patřily mezi hlavní finanční podporovatele globálních zdravotních programů, totiž na začátku letošního roku výrazně snížily financování. To by mohlo ohrozit distribuci inovativní léčby právě v těch zemích, kde je nejvíce potřeba.
Evropská komise ani EMA se zatím k otázkám týkajícím se dostupnosti nevyjádřily.