Stovky lidí se včera už podruhé shromáždily v centru Filadelfie na protest proti zastřelení sedmadvacetiletého Waltera Wallace. Na několika místech přerostly demonstrace ve střety s policií, rabování a útoky na obchody. Informuje o tom BBC.
Zastřelený Wallace podle vyjádření rodiny trpěl duševní poruchou a bral léky. Když se jeho stav zhoršil, rodina přivolala lékařskou pomoc. Místo toho ale dorazila policejní hlídka.
Policejní mluvčí Tanya Little sdělila agentuře AP, že policisté na místě narazili na muže ozbrojeného nožem, který nereagoval na výzvy, aby odhodil zbraň. Když se začal přibližovat k zásahové jednotce přibližovat, oba policisté zahájili palbu.
Wallace byl zasažen do ramene a hrudi. Po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého.
Video ze zásahu, které se objevilo na sociálních sítích, nastoluje podle demokratického starosty Philadelphie Jima Kenneyho „bolestné otázky, které je třeba zodpovědět“.
Proti protestům ve městě zasahovala kromě policejních jednotek i Národní garda. Oficiální statistika mluví o 30 zraněných policistech během pondělka.
Podle informací deníku Philadelphia Inquirer budovali demonstranti v ulicích improvizované barikády. Policie protesty rozehnala slzným sprejem a obušky poté, co na ni měli protestující zaútočit.
BBC připomíná, že Filadelfie zažila masové protesty už po smrti George Floyda, která odstartovala rasové nepokoje v mnoha amerických městech.
Filadelfie je navíc největším městem Pensylvánie, tedy jednoho ze států, kde se příští týden očekává rozhodující střet mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem v prezidentských volbách.
Demokratický kandidát už vyjádřil rodině Waltera Wallace soustrast. V prohlášení podepsaném také kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou se mimo jiné uvádí, že „je nepřijatelné, aby v této zemi končila krize vyvolaná duševním onemocněním smrtí“.