-8.4 C
Czech
Pátek 9. ledna 2026
ZprávyProtesty v Číně kvůli přísným uzávěrám pokračují. Demonstranti požadují odstoupení prezidenta

Protesty v Číně kvůli přísným uzávěrám pokračují. Demonstranti požadují odstoupení prezidenta

Lidé v Číně vyšli o víkendu do ulic, aby protestovali proti pokračujícím tvrdým uzávěrám. Nechtějí nadále tolerovat přísná pravidla takzvané politiky nulové tolerance koronaviru. Někteří demonstrující proto volali po odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga i komunistické strany. Takové protesty nejsou přitom vzhledem k přísné kontrole jakéhokoli odporu v Číně zvykem. Informoval o tom server BBC a Reuters.

I když lidé původně vyšli do ulic čínských měst kvůli uctění památky obětí čtvrtečního požáru, rozhodli se rovněž protestovat proti tamní vládě. Někteří z nich totiž spojují úmrtí deseti lidí s přísnými pravidly proti šíření koronaviru. Tisíce protestujících proto zaplnily ulice Šanghaje. Studenti demonstrovali také v Pekingu a Nankingu. Lidé zapalovali svíčky nebo drželi bílé papíry, tedy symboly protestu proti přísné cenzuře. Další rovněž křičeli své požadavky.

„Si Ťin-pchingu a komunistická strano odstupte,“ volali například podle serveru BBC. „Zrušte uzávěry v Urumči, zrušte uzávěry v Sin-ťiang, zrušte je pro celou Čínu,“ křičeli další protestující. Takový rozsah a síla nesouhlasu a odporu přitom není v Číně zvykem. Za jakoukoli přímou kritiku vlády jsou totiž tamní obyvatele většinou přísně trestáni. Současná situace proto naznačuje, že tamní administrativa nejspíše podcenila sílu nespokojenosti svých občanů s tvrdou politikou Si Ťin-pchinga známou jako „nulová tolerance koronaviru“.

Protestujícím tak „došla trpělivost“ po čtvrtečním neštěstí v severo-západním městě Urumči. Deset lidí v něm zemřelo v požáru, který vypukl v jedné z tamních výškových budov. Podle serveru Reuters někteří z demonstrujících tvrdí, že byla dotyčná budova kvůli přísným restrikcím uzavřená. Lidé z ní proto podle nich nemohli utéct. Vedení města ovšem taková obvinění odmítá. Někteří z obyvatel přitom musí v lockdownu zůstávat po více než 100 dní. Další zase měli mít podle serveru Deutsche Welle proti své vůli na dveřích umístěný řetěz.

Počet nakažených v Číně vzrostl za poslední týden na nejvyšší číslo od začátku pandemie

Situace se podle médií měla ze sobotního večera v neděli ráno uklidnit. Policie měla přitom na protestující používat slzný plyn. Někteří z nich také podávali svědectví o tom, že byli účastníci demonstrací policií mláceni. „Jsem šokovaný a trochu nadšený. Takhle rozsáhlé protesty jsem v Číně zatím ještě nikdy neviděl,“ okomentoval pak události jeden z demonstrujících v Šanghaji.

Čínská vláda ovšem na nepokoje prozatím nijak nereagovala. „Pokud bude mít prezident na své straně tamní elity a armádu, žádný risk mu nehrozí,“ vyjádřil se pak pro server Reuters k situaci profesor politických věd univerzity Yale Dan Mattingly. Čína je přitom jedním z posledních států na světě, který politiku nulové tolerance koronaviru využívá.

Takový přístup totiž není příliš efektivní. Počet lidí nakažených koronavirem v Číně tak tento týden vzrostl na nejvyšší číslo od začátku pandemie. Čínská administrativa se přesto odmítá od politiky odklonit. A to navzdory tomu, že má rovněž negativní dopady na tamní ekonomiku. Situace se nezlepšuje také z toho důvodu, že velké množství starší populace Číny není naočkovaná. Ještě menší část z ní pak obdržela vícero dávek vakcinace proti koronaviru.

Reklama

Doporučujeme

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.

NASA stahuje posádku Crew-11 z ISS kvůli zdraví astronauta

NASA rozhodla o předčasném návratu čtyřčlenné posádky mise Crew-11 z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. Důvodem je zdravotní problém jednoho z astronautů, kterého agentura nejmenovala a nezveřejnila ani podrobnosti k jeho stavu.

Rusko při nočních útocích na Ukrajinu použilo raketu Orešnik, uvedla Moskva

Rusko oznámilo, že v noci při rozsáhlém útoku na Ukrajinu použilo i novou nadzvukovou střelu Orešnik, píší agentury s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Podle jeho informací byl útok reakcí na ukrajinský pokus zaútočit na konci loňského roku drony na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Trump tvrdí, že Machado mu chce dát Nobelovu cenu míru

Prezident Donald Trump oznámil, že se příští týden setká s venezuelskou opoziční lídryní Maríou Corinou Machado. Zároveň řekl, že by přijal Nobelovu cenu míru, kterou mu podle jeho slov chce Machado předat nebo s ním sdílet.

Výpadek proudu na Ukrajině nechal v mrazech bez elektřiny přes milion domácností

Dva ukrajinské regiony se ve středu pozdě večer ocitly téměř úplně bez elektřiny po ruských útocích drony. Podle ukrajinských úřadů a provozovatele přenosové soustavy šlo o jeden z největších výpadků od začátku plnohodnotné invaze a bez proudu zůstalo přes milion domácností v Záporožské a Dněpropetrovská oblasti.

Trumpova administrativa plánuje odstoupení USA od klíčové klimatické dohody OSN

Bílý dům oznámil plán odejít z UNFCCC, dohody, která tvoří základ globální klimatické spolupráce. Součástí kroku má být i odchod z dalších institucí včetně IPCC. Kritici varují před izolací USA, právní experti zase řeší, kdo o takovém odchodu smí rozhodnout.

Johnny Knoxville ohlásil návrat Jackass, nový film už má datum premiéry

Legendární parta, která proměnila bolest v popkulturu, se vrací. Johnny Knoxville na Instagramu oznámil nový film společně s datem premiéry. Zatím ale neprozradil, co přesně fanoušky čeká a kdo se tentokrát objeví na place.

Izrael zaútočil v Gaze po neúspěšném odpalu rakety z Pásma Gazy

Izraelská armáda dnes oznámila, že provedla útok na raketové stanoviště poblíž města Gaza poté, co odhalila neúspěšný odpal rakety z Pásma Gazy, který nezasáhl izraelské území. Podle agentury Reuters vyvstávají otázky, kdy začne další fáze příměří v Gaze.

Trump pozval levicového kolumbijského prezidenta Petra do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval svého kolumbijského kolegu Gustava Petra na návštěvu do Bílého domu. Trump to oznámil na sociální síti Truth Social po telefonátu s tímto levicovým politikem. Rozhovor trval podle Petra asi hodinu a kolumbijský prezident pozvání přijal. Datum schůzky zatím není známo. Trump už od loňska viní Petra z podílu na pašování drog do USA a tento týden mu nepřímo pohrozil podobnou operací, při níž americké jednotky v sobotu unesly z Venezuely prezidenta Nicoláse Madura a jeho ženu, které rovněž viní z narkoterorismu.

Trump touží po „armádě snů“, chce zvýšit výdaje na obranu o 50 procent

Americký prezident Donald Trump vyzval ke zvýšení výdajů na obranu na 1,5 bilionu dolarů (asi 31 bilionů korun) v roce 2027. Tento rok označil za „velice problematický“ s tím, že „armáda snů“ udrží USA v bezpečí bez ohledu na nepřítele. Trump také pohrozil americkým zbrojařům.

Trump očekává, že USA budou Venezuelu spravovat po řadu let

Americký prezident Donald Trump očekává, že Spojené státy budou Venezuelu spravovat a získávat ropu z jejích rozsáhlých zásob po řadu let. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Prozatímní vláda Venezuely podle Trumpa poskytuje Spojeným státům vše, co považují za nutné.

Po ruském útoku se dva regiony ocitly téměř zcela bez elektřiny, uvedl Kyjev

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nejvíce utrpěly Dněpropetrovská a Záporožská oblast, uvedl ráno ukrajinský ministr energetiky Artem Nekrasov. Oba regiony se podle něj ocitly téměř zcela bez elektřiny, k ránu zůstávalo bez proudu asi 800.000 spotřebitelů v Dněpropetrovské oblasti. V Záporožské oblasti se podařilo zásobování elektřinou obnovit, píše agentura Ukrinform.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama