1.7 C
Czech
Pátek 6. února 2026
ZprávyProruský expremiér Fico vyhrál slovenské volby, informují zahraniční servery

Proruský expremiér Fico vyhrál slovenské volby, informují zahraniční servery

Populistická promoskevská strana vedená bývalým premiérem Robertem Ficem vyhrála slovenské parlamentní volby. Sečteny jsou téměř všechny hlasy. Informují o tom zahraniční servery jako Reuters či BBC.

Strana Smer-SSD má jasný náskok s téměř 24 % hlasů, přestože předvolební průzkumy naznačovaly vítězství liberálně centristické strany. Smer slíbil okamžité ukončení vojenské podpory Ukrajině.

Fico byl nucen odstoupit z funkce premiéra po vraždě investigativního novináře Jana Kuciaka v roce 2018. Očekává se, že zahájí koaliční jednání o sestavení příští vlády.

Liberální strana Progresivní Slovensko, od které se podle průzkumů očekávalo vítězství, získala zhruba 17 %. Třetí skončila s 15 % proevropská strana Hlas, která by mohla rozhodnout o tom, kdo sestaví příští vládu.

Bývalý Ficový kolega a lídr levicového Hlasu Peter Pellegrini si ponechal otevřené možnosti ohledně budoucí koalice. „Rozdělení mandátů potvrzuje Hlas jako stranu, bez které nelze sestavit žádnou normálně fungující vládní koalici,“ řekl Pellegrini.

Fico se může přidat k Hlasu, který se v roce 2020 oddělil od Smeru, a nacionalistické Slovenské národní straně, která získala 5 %.

Ani kus munice na Ukrajinu, nechal se slyšet Fico

V novém parlamentu by mohlo být až 10 stran od libertariánů po krajní pravici. To by mohlo koaliční proces prodloužit a zkomplikovat.

„Pokud Smer vstoupí do vlády, nepošleme na Ukrajinu ani jeden kus munice,“ řekl nedávno Fico svým příznivcům. Fico sice odmítá nálepku „proruský politik“, ale tento výsledek bude oslavován v Moskvě a vyvolal poplach v Bruselu a Washingtonu, uvádí server BBC.

Slovensko je doposavad loajálním a neochvějným spojencem Kyjeva, dodává rakety země-vzduch a vrtulníky, a dokonce daruje celou svou flotilu vysloužilých stíhaček MiG-29.

Stabilita, pořádek a sociální zabezpečení

Ficova strana je více nacionalistická a sociálně konzervativní. Kritizuje sociální liberalismus, který je podle ní vnucován Bruselem, uvádí agentura Reuters.

Progresivní Slovensko nabízí vizi „otevřené, tolerantní, kosmopolitní společnosti“ a prosazovalo dodržování liberální linie v rámci Evropské unie v otázkách, jako jsou zelené politiky a práva LGBTQ+. Smer tuto vizi odmítá jako „liberální fašismus“ a místo toho vede kampaň za stabilitu, pořádek a sociální zabezpečení. Fico také řekl, že je znepokojen nárůstem počtu migrantů mířících do západní Evropy přes Slovensko.

Šéf strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka se při sečtení většiny hlasů nevzdával naděje, že sestaví příští vládu podle toho, jak dopadnou menší spojenci.

„Naším cílem zůstává, aby Slovensko mělo po těchto volbách stabilní proevropskou vládu, která bude dbát na právní stát a která začne řešit a investovat do oblastí klíčových pro naši budoucnost,“ řekl příznivcům Šimečka, bývalý reportér a absolvent Oxfordu.

Jakákoli koalice, kterou by PS mohla potenciálně vytvořit, by pravděpodobně potřebovala HLAS a zahrnovala by více pravicových nebo sociálně konzervativních stran, což by otupilo její sociálně progresivní a evropskou integraci.

Nastupující vláda v zemi s 5,5 miliony obyvatel převezme narůstající rozpočtový schodek, který bude podle prognózy nejvyšší v eurozóně.

Reklama

Doporučujeme

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.

USA navýšily humanitární pomoc Kubě, kterou chtějí odříznout od ropy

Spojené státy poskytnou Kubě dalších šest milionů dolarů (123 milionů korun) jako humanitární pomoc. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí v době, kdy se Washington snaží odříznout Kubu od dodávek ropy, napsala agentura Reuters.

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.

Kuba je připravena jednat s USA, trvá však na respektování své suverenity

Kuba je podle svého prezidenta Miguela Díaze-Canela připravena jednat se Spojenými státy, informovala dnes agentura AFP. Díaz-Canel však trvá na tom, že rozhovory musí probíhat z pozice rovnocenných partnerů a s respektem ke kubánské státní suverenitě. Kuba v posledních měsících čelí výhrůžkám ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po únosu venezuelského prezidenta Nicolása Madura do USA zajistil, aby Venezuela přestala na ostrov vyvážet ropu, která je pro energetický sektor Kuby zásadní.

Desítky kojenců v Británii se přiotrávily kontaminovanou dětskou výživou

Britské zdravotnické úřady prověřují 36 případů podezření na otravu kojenců poté, co byly z trhu staženy některé šarže kojenecké výživy firem Nestlé a Danone. Důvodem je kontaminace toxinem cereulidem, který může vyvolat akutní zažívací potíže.

Druhé kolo rozhovorů Ukrajiny a Ruska v Abú Zabí skončilo bez průlomu

Ukrajina a Rusko uzavřely druhý den jednání v Abú Zabí bez dohody o ukončení války. Nejhmatatelnějším výsledkem je dohoda o výměně zajatců, která přinesla aspoň jeden konkrétní bod uprostřed dlouhého seznamu sporů. Zároveň to ukazuje, že kontakt mezi oběma stranami se po měsících znovu rozběhl na vyšší úrovni.

Tusk je v Kyjevě, Polsko chystá konferenci o rekonstrukci Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk zahájil návštěvu Kyjeva, na níž ho doprovází ministr financí Andrzej Domański, jenž připravuje mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny. Ta se má konat v červnu v Gdaňsku. Napsal to dnes ráno server Onet s odvoláním na kancelář polského předsedy vlády. Polskou delegaci přivítal na nádraží ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a následně se ministerský předseda podle agentury PAP sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tchaj-wan uvítal telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga jako krok ke stabilitě

Tchaj-wan dnes uvítal telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle něj přispěje ke stabilizaci regionu. Děje se tak v době, kdy Čína zvyšuje vojenský tlak na tento de facto nezávislý ostrov, který si nárokuje. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 183 drony a dvěma balistickými raketami

Rusko v noci dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými raketami a 183 drony. Na síti Telegram o tom informovalo ukrajinské letectvo. Kyjevský primátor Vitalij Kličko podle agentury Reuters řekl, že v hlavním městě ruské drony zranily nejméně dva lidi. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba dopoledne na Telegramu napsal, že rozsáhlým útokům čelila železniční infrastruktura v Sumské oblasti.

Mohli jsme být jemnější. Imigrační agenti se stahují z Minneapolisu

Možná by se nám hodil jemnější přístup, přiznal o své imigrační politice americký prezident Donald Trump v rozhovoru s moderátorem televize NBC, zatímco začalo stahování části federálních imigračních agentů z města Minneapolis. Také upozornil, že kampaň se zaměřila výhradně na „zločince".

EU obnovila schvalování obchodní dohody s USA

Zákonodárci Evropské unie (EU) se ve středu dohodli na obnovení schvalování obchodní dohody s USA. V případě narušení suverenity Evropy nebo nových celních hrozeb však může být její platnost v budoucnu pozastavena. Americký prezident Donald Trump stáhl své celní hrozby týkající se zemí, které se postavily jeho snaze získat Grónsko.

Počet labutí s ptačí chřipkou v údolí Temže roste

Ptačí chřipka znovu zasahuje britské řeky. Záchranáři i dobrovolníci hlásí desítky mrtvých a nemocných labutí v hrabství Berkshire a okolí Temže. Nákaza se šíří rychle a budí obavy, že skutečný rozsah je větší, než ukazují oficiální čísla.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama