Americký Nejvyšší soud vydal v úterý kontroverzní příkaz umožňující prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho administrativě propouštět zaměstnance federálních agentur. Tohle rozhodnutí může vést ke ztrátě desítek tisíc pracovních míst. Nařízení ruší rozhodnutí nižšího okresního soudu, který se postavil proti tomuto propouštění. Informují o tom servery Business Insider a New York Post.
Trump v únoru podepsal exekutivní příkaz, jehož cílem bylo prostřednictvím ministerstva pro vládní efektivitu (DOGE) provést zásadní transformaci vládní byrokracie. To znamenalo mimo jiné propouštět federální zaměstnance. V čele tohoto úsilí stál miliardář Elon Musk, který se s šéfem Bílého domu rozkmotřil.
Supreme Court green-lights mass firings at federal agencies https://t.co/0k5EeeiAwH
— Business Insider (@BusinessInsider) July 8, 2025
Několik advokátních skupin, místních samospráv a odborů, včetně Americké federace vládních zaměstnanců, tohle nařízení v dubnu napadlo u okresního federálního soudu v Kalifornii. Ten v květnu rozhodl, že Trumpova administrativa nesmí propouštět federální zaměstnance bez hlasování v Kongresu, porušuje tak totiž ústavu.
Nejvyšší soud v úterý (dnes) rozhodnutí nižšího soudu zrušil. Trumpův boj proti byrokracii tak může pokračovat. Očekává se, že o práci mohou přijít desítky tisíc federálních zaměstnanců.
„Protože vláda pravděpodobně uspěje se svým argumentem, že výkonné nařízení a memorandum jsou zákonné – a protože jsou splněny další faktory ovlivňující to, zda povolit odklad – žádosti vyhovujeme,“ uvedl v prohlášení Nejvyšší soud.
Velká rána pro demokracii
Nejvyšší soud rozhodl, že okresní soud vydal své nařízení na základě „svého názoru na zákonitost“ Trumpova exekutivního příkazu, nikoli „na základě posouzení jeho samotných plánů“, které – jak poznamenali soudci – nebyly okresnímu soudu předloženy.
Odpůrci Trumpova nařízení, kteří se obrátili na okresní soud, označili rozhodnutí Nejvyššího soudu za velkou ránu pro demokracii.
„Toto rozhodnutí nemění prostý a jasný fakt, že reorganizace vládních funkcí a hromadné propouštění federálních zaměstnanců bez jakéhokoli souhlasu Kongresu není naší ústavou povoleno,“ uvedli advokáti. „I když jsme z tohoto rozhodnutí zklamáni, budeme i nadále bojovat jménem komunit, které zastupujeme, a budeme se v tomto případě zasazovat o ochranu klíčových veřejných služeb, na něž se spoléháme,“ dodali ve společném prohlášení.