Profesor z Kanárských ostrovů našel během určování smrti vorvaně vyplaveného na pláž v jeho střevech ambru v hodnotě 544 tisíc dolarů (téměř 12 milionů korun). Substance, která velrybu zabila, je nesmírně cenná pro parfumérský průmysl. Rozhodl se ji předat místním úřadům. Informují o tom Business Insider, Canarias7 a The Guardian.
Profesor Antonio Fernández z University of Las Palmas objevil 21. května na pláži Playa de Nogales na ostrově La Palma mrtvého vorvaně. Když se snažil určit příčinu smrti tohoto obrovského zvířete, v jeho střevech našel velký shluk ambry.
Jedná se o vzácný a vyhledávaný sekret produkovaný v trávicím traktu vorvaní. Obvykle se vyskytuje v jednom ze sta exemplářů. Tyto velryby někdy ambru vylučují spolu s trusem. Plave pak na hladině jako velký, šedočerný chomáč.
A professor trying to solve the death of a beached sperm whale ended up discovering 21 pounds of whale-vomit worth half a million dollars https://t.co/AIp6xARQzs
— Insider News (@InsiderNews) July 5, 2023
Také ji lze nalézt jako usazeninu na skaliscích. Čerstvě vyloučená ambra z trávicího traktu vorvaně odpuzuje nepříjemným pachem. V parfumérii je však oblíbená pro příjemně zemité aroma, které vylučuje během stárnutí, vysvětlil web Business Insider.
Přestože byla substance nahrazena syntetickými materiály, stále je po ní v tomto odvětví vysoká poptávka. Hrouda objevená Fernándezem má cenu v přepočtu téměř 12 milionů korun. Často se proto ambra označuje za „plovoucí zlato“ či „poklad moře“.
Vražedný poklad
Vědci se domnívají, že ambra se tvoří, když vorvaně pojídají chobotnice a krakatice a nemohou strávit zobáky svých kořistí. Tyto zbytky obvykle vyzvracejí, někdy se ale smíchají s voskovitou látkou v jejich střevech a vytvoří tuto hrudku.
V tomto případě se ale stala zvířeti osudnou. Fernández pro deník The Guardian řekl, že vorvaň zemřel na sepsi způsobenou ambrou. V červnu místnímu portálu Canaris7 prozradil, že ji plánuje předat úřadům v La Palma.
Peníze získané z prodeje poslouží na pomoc obětem ničivé erupce na španělském ostrově v roce 2021. Láva tehdy zničila 2900 obytných domů a dalších budov a vynutila si evakuaci více než sedmi tisíc lidí.
„To, co jsem vytáhl, byl kámen o průměru asi 50 až 60 centimetrů o váze 9,5 kilogramů,“ popsal svůj objev Fernández. „Velrybu zaplavily vlny. Když jsem se vrátil na pláž, všichni se dívali. Neviděli však, že to, co držím v rukách, je ambra.“