Protext ČTKProdejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji

Praha 15. dubna 2024 (PROTEXT) – Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Aktuální teploty hovoří jasně. Únor letošního roku byl mimořádně teplý. Jednalo se o vůbec nejteplejší únor zaznamenaný na území ČR v období od roku 1961 a ani drobné březnové odchylky nemohou nic změnit na tom, že cyklistická sezona v České republice začíná. Situace pro tuzemské prodejce jízdních kol však není jednoduchá a mnoho z nich se aktuálně potýká s velkými zásobami především z minulého období.

A co je příčinou?

Cyklistika zaznamenala v průběhu pandemie covidu-19 raketový boom. Obdobné oblibě se tento sport může těšit i v letech pocovidových. V segmentu takzvaných levných kol, kde se pořizovací cena pohybuje do cca 40 tisíc korun, se ale situace začíná komplikovat. Příčinou jsou vytvořené předobjednávky a zásoby obchodníků, které vznikaly ve velkém právě v době pandemie. S koncem covidu však začala síla cyklistické nákupní horečky klesat. Ačkoli jsou tedy kola konečně dostupná, lidé o ně postupně přestali mít zájem. Důvodem je částečně saturace trhu a částečně vyšší nákupní ceny způsobené předchozí extrémně vysokou poptávkou.

Segmentu drahých kol se však daří

V segmentu drahých kol od zhruba 120 tisíc korun výše je však situace právě opačná a tento segment kontinuálně roste. „Majetnější cyklisté věnují svým kolům péči, která se dá přirovnat k péči o automobily. Bez přehánění lze říci, že mají své „hračky“ rádi a neváhají do údržby vynaložit i vyšší desítky tisíc korun,“ uvádí Petr Velek ze společnosti Opravykarbonu.cz a pokračuje: „V tomto segmentu, převažují silniční kola, přičemž top ceny dosahují 150 až 300 tisíc korun.”

Segment karbonových kol je v růstu

Zejména popularita karbonových kol rok od roku roste. U silničních kol s pořizovací cenou do 120 tisíc je segment rozdělen cca 70/30 ve prospěch silničních a gravel kol. U bajků je rostoucí trend spíše v celoodpružených kolech s cenovkami od 90 tisíc nahoru. Elektro karbonová kola jsou prozatím v menšině a v České republice se jich ročně prodá prozatím pouze okolo 1500 kusů, přičemž ceny startují na 90 tisících korunách.

I v segmentu levných bicyklů za cenu okolo 40 tisíc se karbon začíná vyskytovat. Výhodou karbonu je nejen jeho nízká hmotnost, individuální design, který je možné přizpůsobit požadavkům klienta a též skutečnost, že jej v případě poškození lze plnohodnotně opravit.

„Máme mnoho zákazníků, kteří se vrací, nejen s opravami karbonových rámů a dalších komponent, ale například i s přáním zakázkového lakování a designu kola. Oprava může mít smysl i v případě levnějších kol, pokud je cena nového rámu minimálně 15 až 25 tisíc. Praxe je taková, že většinou ano. Takoví zákazníci ale samozřejmě řeší cenu a porovnávají konkurenční nabídky,” podotýká Velek.

Karbonové kolo: Investice, která stojí za to

V současné době je na trhu s karbonovými koly jasný trend, potvrzující, že zákazníci investují spíše do vyšší kvality a designu, což dokazuje, že i v náročných ekonomických dobách si lidé dokážou dopřát dražší investici.

Karbonová kola nejsou jen o kráse a výkonu, ale i o dlouhodobé hodnotě: „Karbonové kolo je investice, která se vyplatí. Díky možnosti opravy a přizpůsobení se jedná o produkt, který s vámi může ,,růst” a vyvíjet se podle vašich potřeb. Zároveň i v segmentu cenově dostupnějších kol si lidé uvědomují, že možnost opravy a customizace znamená, že jejich investice do karbonového kola je rozumná a udržitelná,” dodává Velek.

Ve světě, kde je udržitelnost a personalizace na vzestupu, se karbonové kolo jeví jako ideální volba pro každého, kdo hledá kombinaci výkonu, stylu a dlouhověkosti.

OpravyKarbonu.cz je přední česká společnost se sídlem v Praze – Horních Počernicích, která se více než 25 let specializuje na opravy, zakázkové lakování a výrobu produktů z karbonu a dalších kompozitních materiálů. Poskytuje opravy cyklistických rámů, příslušenství a souvisejících produktů. Aplikované technologie se pyšní schopností vrátit poškozené karbonové komponenty do jejich původního stavu, přičemž zachovávají nebo dokonce zlepšují jejich výkonnostní charakteristiky. Společnost poskytuje služby zákazníkům z celé České republiky i ze zahraničí.

Pro více informací navštivte webové stránky na www.opravykarbonu.cz nebo kontaktujte telefonní číslo společnosti: 211 153 303. Podrobnosti jsou k nalezení také na sociálních sítích.

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba

Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.

Papež v Kamerunu kritizoval světové lídry za miliardové výdaje na války

Papež Lev XIV. při návštěvě kamerunského města Bamenda ostře kritizoval světové lídry, kteří podle něj kvůli válkám utrácejí miliardy dolarů, místo aby pomohli potřebným. Dodal, že svět pustoší hrstka tyranů, uvedl server Vatican News. Hlava katolické církve se tak vyjádřila poté, co ho americký prezident Donald Trump slovně napadl na sociálních sítích.

Slovensko hodlá blokovat 20. balík sankcí, chce záruky ohledně ropovodu Družba

Slovensko je připraveno blokovat přijetí připravovaného dvacátého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, dokud Bratislava nedostane záruky ohledně obnovení provozu ropovodu Družba. Řekl to dnes slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Podle něj Slovensko ale nebude proti uvolnění unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu korun), kterou dosud blokovalo Maďarsko. To po vítězství opoziční strany Tisza v nedělních parlamentních volbách čeká změna vlády.

Válka otřásá trhy, růst čínské ekonomiky přesto překonal očekávání

Čína je první velkou ekonomikou, která zveřejnila hospodářské výsledky od začátku americko-izraelské války s Íránem. Díky silnému vývozu elektrických a strojírenských výrobků v letošním prvním čtvrtletí se čínská ekonomika nastartovala, přičemž její růst překvapil analytiky, a to i přes dopady konfliktu na ceny energií. To však neznamená, že je druhá největší ekonomika před vnějšími vlivy v bezpečí.

Porušil přísahu. Hegseth čelí pokusu o impeachment

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů ve středu předložili šest článků žaloby proti ministru obrany Petu Hegsethovi, píše list The Guardian. V nich vznesli závažná obvinění týkající se i války s Íránem. Snaha o impeachment nemá šanci na úspěch, po listopadových volbách v Kongresu by se to ale mohlo změnit.

Francie propustila zadržovaný tanker z ruské stínové flotily po zaplacení pokuty

Ropný tanker, který Francie minulý měsíc zadržela ve Středozemním moři a který podle prezidenta Emmanuela Macrona patří k takzvané ruské stínové flotile, opustil francouzské teritoriální vody poté, co majitel lodi zaplatil pokutu. Informovaly o tom agentury s odvoláním na místní úřady.

ANALÝZA: Blokáda Hormuzského průlivu? Trump neměl jinou možnost

Americký prezident Donald Trump v posledních týdnech tlačí na otevření Hormuzského průlivu, klíčového koridoru pro přepravu především ropy, ale i zemního plynu, hnojiv a dalších komodit. Paradoxně však nařídil námořnictvu jeho blokádu. Dopady mohou být bolestivé nejen pro Írán, ale i pro USA, Evropu a Asii. Trumpovi však nic jiného nezbývá. Alternativy jsou totiž ještě riskantnější.

Rusko podle Kyjeva podniklo rozsáhlý vzdušný útok, zahynulo nejméně 15 lidí

Rusko za posledních 24 hodin zaútočilo na Ukrajinu 703 bezpilotními letouny a 44 střelami různého typu, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Protivzdušná obrana podle něj zneškodnila 636 dronů a 31 střel. Regionální činitelé ráno informovali o nejméně 15 zabitých civilistech: osmi v Oděse, čtyřech v Kyjevě a třech v Dněpropetrovské oblasti. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské úřady hlásí dvě oběti ukrajinských útoků.

Spor Trumpa s papežem mění náladu mezi americkými katolíky

Napětí mezi Donaldem Trumpem a Svatým Otcem přerostlo v otevřený konflikt, který rezonuje i mezi věřícími v USA. Kritika už nepřichází jen od tradičních oponentů prezidenta. Ozývají se i konzervativní katolíci, kteří ho dříve podporovali.

Izrael a Libanon mají po 34 letech jednat

Spojené státy mluví o možné diplomatické změně v konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Donald Trump oznámil, že se mají ve čtvrtek poprvé po 34 letech spojit představitelé obou zemí. Zároveň sílí spekulace o tom, že by se boje v Libanonu mohly přiblížit k příměří.

Druhá masová střelba na škole v Turecku v jednom týdnu. Tentokrát čtyři mrtví

Nejméně čtyři lidé přišli o život a další utrpěli zranění při střelbě na střední škole Ayser Çalık v provincii Kahramanmaraş na jihu Turecka. Podle dostupných údajů je mezi zraněnými několik osob v kritickém stavu.

Ye pod tlakem politiků odkládá koncert ve Francii

Ye měl vystoupit v Marseille, místo toho ale koncert odkládá. Americký rapper čelí tlaku politiků i dozvukům svých kontroverzí z posledních let. Jeho návrat se tak zatím odkládá.

KOMENTÁŘ: Válka v Íránu připravila luxusní značky o miliony. Módní byznys sčítá nečekané ztráty

Válka na Blízkém východě odvála turisty z destinací na Arabském poloostrově, což se okamžitě propsalo do tržeb sektoru s luxusním zboží. Francouzský gigant Kering, který stojí za značkami jako Gucci nebo Yves Saint Laurent, hlásí pokles tržeb a výplach na burze. Příbuzné společnosti na tom nejsou o moc lépe.

Slovensko prodloužilo dvojí ceny nafty, zrušilo finanční limit při tankování

Slovensko o dalších 30 dnů prodlouží uplatňování dvojích cen nafty. Současně od pátku zruší stávající maximální limit 400 eur (9740 Kč) pro jedno tankování tohoto paliva u čerpacích stanic. Rozhodla o tom dnes vláda, která tak potvrdila dřívější oznámení premiéra Roberta Fica. Dvojí ceny nafty, které v praxi vedly k vyšším cenám tohoto paliva pro vozidla registrovaná v zahraničí, už kritizovala Evropská komise (EK).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama