menu

23 C
Czech
Pondělí 20. května 2024

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Pro moderní Česko: talkshow plná nové energie poprvé v Pardubicích

Sledujte nás na sítích

Pardubice 6. května 2024 (PROTEXT) – Do Pardubic míří talkshow Pro moderní Česko. 16. května od 17:30 areálu Automatických mlýnů budou ministr Petr Hladík (KDU-ČSL), herec Lukáš Hejlík, meteoroložka Taťána Míková a hlavní ekonom ČEZu Pavel Řežábek diskutovat o tom, proč se mění počasí nebo jak se žije s fotovoltaikou a elektromobilem.

Reklama

Pardubice se v polovině května stanou místem, které bude pulzovat diskusemi a moderní energií. Už ve čtvrtek 16. května se obyvatelé Pardubic a okolí mohou těšit na unikátní talkshow zaměřenou na moderní energetiku, úspory energií, udržitelnější a klidnější životní styl nebo nové technologie, jako je elektromobilita či možností sdílení energie v rámci komunitní energetiky. Akce Pro moderní Česko – talkshow plná nové energie začne v 17:30 v Multifunkčním sálu SILA v areálu Automatických mlýnů Pardubice. Účast v debatě přislíbili ministr životního prostředí Petr Hladík, herec a autor Gastromapy Lukáš Hejlík, klimatoložka a meteoroložka Taťána Míková a hlavní ekonom Skupiny ČEZ Pavel Řežábek. Akcí bude provázet novinář a moderátor Michael Rozsypal. Na talkshow naváže odborná konference určená zástupcům měst, obcí či firem, která napoví, jak nejlépe využít možnosti posílení energetické soběstačnosti na půdorysu příkladů dobré praxe.

Vstup na obě akce je zdarma, ale organizátor, portál Obnovitelně.cz za podpory Svazu moderní energetiky, doporučuje provést registraci přes registrační formulář. Hosté talkshow budou diskutovat třeba o tom, jak být nezávislejší na těžko předvídatelných cenách energií na trhu, jak se bránit stále nevyzpytatelnějšímu počasí, které zažíváme v posledních týdnech kvůli změnám klimatu, nebo jak zajistit, aby Česko vyšlo ze zelené modernizace jako silnější a bohatší země. Zároveň se i podělí o své zkušenosti s domácí fotovoltaikou, elektromobily nebo prozradí své recepty na klidnější a udržitelnější život s respektem k přírodě.

„Talkshow Pro moderní Česko upozorní na zásadní témata dneška, která souvisejí s proměnou ekonomiky, energetiky i našich běžných životů. Přineseme expertní pohledy třeba na hospodaření s energiemi nebo jak se může Česko vyhnout blackoutům po odstavení uhelných elektráren. Nebudou však chybět ani praktické zkušenosti s přínosy solární elektrárny na střeše domu nebo elektromobilitou,“ přibližuje náplň talkshow Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Reklama

„Stojíme před velkou výzvou. Česko má jedinečnou příležitosti pustit se do zelené modernizace, která nám pomůže posílit energetickou bezpečnost i ochránit životní prostředí pro příští generace. Potřebujeme obnovovat naši krajinu a adaptovat přírodu i města na klimatickou změnu. Zelená modernizace zahrnuje investice do čisté energie, do její dostupnosti pro všechny a do úsporných opatření. Je nutné postupně nahrazovat fosilní paliva obnovitelnými zdroji a začít je efektivně využívat. Tím nejenže pomůžeme chránit přírodu, ale také podpoříme schopnost českých firem obstát na trhu a domácnostem šetřit na energiích. Proto pomáháme nejen rodinám zateplovat a komplexně renovovat domy i byty, proto pomáháme s obnovou uhelných regionů, a proto podporujeme přírodě blízká a šetrná opatření. Na Ministerstvu životního prostředí také usilovně pracujeme na rozvoji takzvaných akceleračních zón, které mají urychlit a usnadnit výstavbu větrné a solární energie tak, aby neohrozila přírodu ani obce,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině jsme viděli, jak citlivé jsou ceny energií na geopolitickou situaci. Vidíme, že od té doby veřejnost vývoj energetického trhu sleduje k větším zaujetím než dříve. I díky silnému a rozvinutému evropskému trhu s elektřinou a se zemním plynem se situaci podařilo poměrně rychle stabilizovat. Bezpečné dodávky i v dalších letech zajistíme, pokud urychlíme budování obnovitelných zdrojů, zajistíme dostatečnou pružnost na straně výroby, spotřeby i skladování elektřiny a dlouhodobě také dokončíme nové jaderné bloky. Už dnes je jisté, že doba uhlí se rychle chýlí ke konci. Nízkoemisní energii proto musíme věnovat dostatek pozornosti už nyní, abychom si zajistili bezpečnou, dostupnou a udržitelnou energii pro další desetiletí,“ říká hlavní analytik Skupiny ČEZ Pavel Řežábek.

Nová energie pro celé Česko

Na čtvrteční talkshow bude hned v pátek navazovat odborná událost Pro moderní Česko: konference plná nové energie, která nabídne příklady dobré praxe využít obnovitelných zdrojů energie či energetických renovací budov. Vedle ministra životního prostředí Petra Hladíka vystoupí například Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí nebo David Šimek, starosta Svitav. Expertní bloky přiblíží změny v programech Nová zelená úsporám, ale také jak vytěžit na maximum komunitní energetiku, jak se lze vyhnout neférovým firmám při instalaci fotovoltaiky, na co je dobré myslet při energetické rekonstrukci domu a jaké výhody má pořízení tepelného čerpadla pro obec nebo rodinný dům. Nebudou chybět ani první projekty rozvoje větrné energetiky (společnost NOHO a projekty v Pardubickém kraji) či představí možnosti zelených průmyslových zón, které mohou vyrůst místo zanedbaných brownfieldů včetně školek a rezidentního bydlení.

Detaily jednotlivých přednášek v přiložené pozvánce. Účast je opět zdarma, organizátoři žádají o včasnou registraci prostřednictvím formuláře.

„V minulých dvou letech jsme se na regionálních akcích setkali s několika tisíci zástupci měst a obcí ze všech částí Česka, kterým jsme předávali know-how, jak za pomoci státní podpory pro fotovoltaiku nebo renovace platit méně za energie, zvýšit svou energetickou soběstačnost a být odolnější proti tehdejším i budoucím výkyvům na energetickém trhu. Nyní, když Českem prošla solární a zateplovací vlna, přicházíme s aktualizovaným formátem, kdy se zaměříme na nové dotační programy, upozorníme na technologické novinky a trendy v moderní energetice a budeme také reagovat na nejčastější mýty o obnovitelných zdrojích energie,“ říká Martin Sedlák s tím, že Pro moderní Česko má mimo jiné za úkol usnadnit sdílení praktických zkušeností s provozem větrných nebo solárních parků.

„Snižování energetické náročnosti budov, rozvoj fotovoltaiky i modernizaci zdrojů a technologií napříč všemi sektory podporujeme dlouhodobě po celé České republice. Aktuálně běží podpora pro obce, města a další subjekty veřejného sektoru v Operačním programu Životní prostředí, budovy s památkovou ochranou mohou využít zvýhodněnou podporu z Modernizačního fondu ve výzvě ENERGov, a veřejný i soukromý sektor se může pustit do budování fotovoltaických systémů z výzev RES+, taktéž z Modernizačního fondu,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a pokračuje:

„Prostředky z Modernizačního fondu na renovace domů v rezidenčním sektoru prostřednictvím programu Nová zelená úsporám nám otevírají cestu k modernizaci bydlení pro daleko větší množství domácností, než tomu bylo v minulých obdobích. Dá se říct, že na finanční podporu opatření, vedoucích k energetické soběstačnosti, dnes dosáhne každá domácnost. Standardní Novou zelenou úsporám jsme doplnili odlehčenou NZÚ Light, která umožní jednoduché, ale efektivní renovace domácnostem s nižšími příjmy, komplexní rekonstrukce pomůžeme předfinancovat zálohovou dotací a zvýhodněným úvěrem v programu Oprav dům po babičce. Zálohové dotace nově nabízíme i SVJ a bytovým družstvům, a modernizaci nájemního bydlení v domech ve vlastnictví obcí a veřejné správy podpoříme až 70 % dotací.“

Po Pardubicích bude s měsíčním odstupem následovat 13. června konference Pro moderní Česko ve Svitavách. Praktický workshop pořádaný ve spolupráci s městem nabídne domácnostem informace o tom, jak lze nejlépe vybrat tepelné čerpadle, zateplit si dům či pořídit solární panely na střechu rodinného či bytového domu a přitom se vyhnout nevýhodným nabídkám. Nebudou chybět ani návody na založení energetického společenství, které může maximalizovat profit z využití obnovitelných zdrojů energie.

Pořadatelé připravují v pardubickém regionu také setkání pro rodinné farmy. To proběhne koncem května v Litomyšli a účastníci budou moci navštívit unikátní projekt pilotní projekt agrovoltaické instalace, dozví se také novinky o možnosti využití malých bioplynových stanic provázaných s chodem zemědělských farem. Součástí bude také přislíbená beseda s ministrem zemědělství Markem Výborným. Akce je plánována na odpoledne 31. května. Aktuální program bude představen v následujících dnech na webu modernienergetika.cz.

Svaz moderní energetiky sdružuje nejvýznamnější oborové asociace moderní energetiky i klíčová výzkumná univerzitní centra. Díky průřezovému zastoupení expertů umí Svaz nabídnout ucelený pohled na možnosti rozvíjejícího se oboru nové nízkouhlíkové energetiky. Svaz má za cíl proaktivně vstupovat do české i evropské debaty o možnostech proměny energetiky. Zároveň přináší klíčové impulsy, které zajistí přední pozici ČR v oblasti vývoje a výroby progresivních technologií. Právě k příležitostem, které se v oblasti přechodu na nízkouhlíkovou energetiku otevírají, chce v Česku vést širokou diskusi zaměřenou na prosazení opatření, které podpoří samovýrobu elektřiny, rozvoj akumulace energie, posílí možnosti společné výroby elektřiny a tepla, implementaci chytrých sítí, elektromobility nebo nových prvků v rámci energetického trhu přicházejících s digitalizací. Více informací na www.modernienergetika.cz.

Zdroj: Obnovitelně

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prezidentem Dominikánské republiky se znovu stal Luis Abinader

Prezident Dominikánské republiky Luis Abinader obhájil podle neúplných výsledků nedělních voleb svůj mandát. Se ziskem přes 57 procent hlasů už v prvním kole prezidentských voleb jasně předstihl druhého v pořadí, exprezidenta Leonela Fernándeze, který získal 29 procent hlasů, uvedl dnes odpoledne dominikánský volební úřad. Fernández i třetí v pořadí Abel Martínez už uznali svou porážku, informovala agentura AFP.

Slovenský premiér Robert Fico je podle lékařů stabilizovaný a komunikuje

Slovenský premiér Robert Fico je po pokusu o atentát z minulého týdne ve stabilizovaném stavu a podrobuje se léčbě, informovali představitelé nemocnice F.D. Roosevelt v Banské Bystřici. Vzhledem k tomu, že se země potýká s následky střelby, byla zavedena zvýšená bezpečnostní opatření. Incident výrazně zvýšil politické rozpory a přiměl vládu i opozici k výzvě ke klidu a zodpovědné diskusi při zajištění bezpečnosti veřejnosti.

Prokurátor ICC žádá o zatykač na Netanjahua, Galanta a tři lídry Hamásu

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dnes oznámil, že soud požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a představitele Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, v souvislosti s jejich činností za sedm měsíců trvající války. Proti prokurátorovu oznámení vystoupili zástupci Izraele i Hamásu. Český premiér Petr Fiala návrh vydat zatykač na představitele izraelské demokraticky zvolené vlády spolu s vůdci islámské teroristické organizace Hamás označil za zcela nepřijatelný.

Zdravotní sestra shledána vinnou ze zabití holčičky, kterou připoutala obličejem dolů k sedacímu vaku

Manchesterská zdravotní sestra Kate Roughley byla odsouzena za neúmyslné zabití devítiměsíční Genevieve Meehan, známé jako Gigi, která se udusila poté, co byla více než hodinu a půl připoutána obličejem dolů k sedacímu pytli. K incidentu došlo v květnu 2022. Porota u manchesterského korunního soudu jednomyslně shledala Roughley vinnou poté, co si vyslechla několik znepokojivých podrobností o jejím chování k nemluvněti.

Íránský viceprezident Mochbar byl pověřen výkonem prezidentské funkce

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara. Stalo se tak po pádu vrtulníku, který si vyžádal životy prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhján. Toho ve funkci dočasně nahradí jeho dosavadní náměstek a jaderný vyjednávač Alí Bágherí Kaní. Chameneí rovněž po smrti politiků vyjádřil soustrast a vyhlásil pět dní státního smutku.

Julian Assange získal právo odvolat se proti vydání do USA

Dva soudci londýnského vrchního soudu povolili zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi podat odvolání proti jeho vydání do Spojených států. Rozhodnutí přišlo poté, co Assangeovi obhájci tvrdili, že USA neposkytly dostatečné záruky, že jejich klient nebude v americkém procesu diskriminován kvůli své národnosti.

Ukrajina oznámila zničení všech 29 ruských dronů, kterými v noci útočilo Rusko

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M. Výbuchy byly hlášeny z okolí Rusy okupovaného Luhansku na východě Ukrajiny.
Reklama

DOPORUČUJEME

ČTK připravila sérii videí o médiích, ověřování a dezinformacích

ČTK Connect ve spolupráci s Google News Initiative připravila před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu sedmidílnou sérii krátkých vzdělávacích videí Jak na média.Série, kterou...

Jak vznikají zprávy

První video ze série Jak na média, kterou připravila ČTK Connect ve spolupráci s Google News Initiative, se věnuje tomu, jak vznikají zprávy, které...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prezidentem Dominikánské republiky se znovu stal Luis Abinader

Prezident Dominikánské republiky Luis Abinader obhájil podle neúplných výsledků nedělních voleb svůj mandát. Se ziskem přes 57 procent hlasů už v prvním kole prezidentských voleb jasně předstihl druhého v pořadí, exprezidenta Leonela Fernándeze, který získal 29 procent hlasů, uvedl dnes odpoledne dominikánský volební úřad. Fernández i třetí v pořadí Abel Martínez už uznali svou porážku, informovala agentura AFP.

Slovenský premiér Robert Fico je podle lékařů stabilizovaný a komunikuje

Slovenský premiér Robert Fico je po pokusu o atentát z minulého týdne ve stabilizovaném stavu a podrobuje se léčbě, informovali představitelé nemocnice F.D. Roosevelt v Banské Bystřici. Vzhledem k tomu, že se země potýká s následky střelby, byla zavedena zvýšená bezpečnostní opatření. Incident výrazně zvýšil politické rozpory a přiměl vládu i opozici k výzvě ke klidu a zodpovědné diskusi při zajištění bezpečnosti veřejnosti.

Prokurátor ICC žádá o zatykač na Netanjahua, Galanta a tři lídry Hamásu

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dnes oznámil, že soud požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a představitele Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, v souvislosti s jejich činností za sedm měsíců trvající války. Proti prokurátorovu oznámení vystoupili zástupci Izraele i Hamásu. Český premiér Petr Fiala návrh vydat zatykač na představitele izraelské demokraticky zvolené vlády spolu s vůdci islámské teroristické organizace Hamás označil za zcela nepřijatelný.

Zdravotní sestra shledána vinnou ze zabití holčičky, kterou připoutala obličejem dolů k sedacímu vaku

Manchesterská zdravotní sestra Kate Roughley byla odsouzena za neúmyslné zabití devítiměsíční Genevieve Meehan, známé jako Gigi, která se udusila poté, co byla více než hodinu a půl připoutána obličejem dolů k sedacímu pytli. K incidentu došlo v květnu 2022. Porota u manchesterského korunního soudu jednomyslně shledala Roughley vinnou poté, co si vyslechla několik znepokojivých podrobností o jejím chování k nemluvněti.

Íránský viceprezident Mochbar byl pověřen výkonem prezidentské funkce

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara. Stalo se tak po pádu vrtulníku, který si vyžádal životy prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhján. Toho ve funkci dočasně nahradí jeho dosavadní náměstek a jaderný vyjednávač Alí Bágherí Kaní. Chameneí rovněž po smrti politiků vyjádřil soustrast a vyhlásil pět dní státního smutku.

Julian Assange získal právo odvolat se proti vydání do USA

Dva soudci londýnského vrchního soudu povolili zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi podat odvolání proti jeho vydání do Spojených států. Rozhodnutí přišlo poté, co Assangeovi obhájci tvrdili, že USA neposkytly dostatečné záruky, že jejich klient nebude v americkém procesu diskriminován kvůli své národnosti.

Ukrajina oznámila zničení všech 29 ruských dronů, kterými v noci útočilo Rusko

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M. Výbuchy byly hlášeny z okolí Rusy okupovaného Luhansku na východě Ukrajiny.

Ukrajina ještě ovládá tři pětiny Vovčansku, uvedl vicegubernátor

Ukrajinské síly ještě ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. Vovčansk ruská vojska okupovala po invazi na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda jej osvobodila v září 2022 během své protiofenzivy.

Klimatičtí vědci: Globální oteplování nám připraví dystopickou budoucnost

Naše planeta se oteplí nejméně o 2,5 stupně Celsia a bude uvržena do klimatického chaosu a dystopie. List The Guardian provedl průzkum mezi stovkami klimatických vědců Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), přičemž valná většina nevěří, že svět udrží průměrnou teplotu na uzdě.

Rodri z City vysvětluje, proč Arsenalu chybí mentalita potřebná k vítězství v Premier League

Manchester City získal čtvrtý titul v Premier League v řadě díky velkolepému vítězství nad West Hamem a upevnil si tak pozici jednoho z fotbalových velikánů pod vedením Pepa Guardioly. Záložník City Rodri přičítá tento historický úspěch jedinečné mentalitě a hladu po úspěchu, což jsou vlastnosti, které tým odlišují od jeho konkurentů, zejména Arsenalu. Navzdory silné sezóně Arsenalu Rodri poukázal na jeho mentalitu jako na důvod, proč neuspěl, a ukázal tak, jak zásadní roli hraje psychická odolnost při dosahování úspěchů v nejvyšší soutěži.
Reklama
Reklama