Nejvyšší nárůst nových případů nemoci covid-19 v přepočtu na obyvatele zaznamenává v těchto dnech Irsko. A to i přes to, že ještě v prosinci bylo evropským premiantem, píše CNN.
Irsko má nyní nejvyšší sedmidenní průměr nakažených v přepočtu na milion obyvatel, minulý týden jich bylo 1323, nyní jejich počet klesl na 1225. V pátek 8.1. ve čtyřmilionové zemi přibylo 8248 nových případů, za úterý jich bylo 4926. Pro srovnání, Česká republika, která patří též k nejvíce zasaženým zemím a v sedmidenním průměru je na druhém místě za Irskem, měla v pátek 13 tisíc nově pozitivních a v úterý přes 9 tisíc, ale při necelé jedenáctimilionové populaci.
Irsko přitom vyhlásilo v polovině října přísný lockdown, který trval šest týdnů. Ještě v prosinci se denní nárůst nově nakažených pohyboval pouze v nízkých stovkách. Nyní křivka stoupla opravdu dramaticky. Odborníci se nyní dohadují, co její strmý růst způsobilo.
Podle vyjádření tiskového oddělení irského premiéra Micheála Martina za růst nákazy může sezónnost viru, ale také jeho nová, rychleji přenosná mutace, která se do Irska dostala z Anglie. Lidé se podle úřadu také hojně navštěvovali během vánočních svátků, což ke snadnějšímu šíření viru přispělo. Podobně se vysvětluje i lednový nárůst nových případů koronavirové infekce v ČR.
„Během Vánoc jsme zaznamenali nárůst společenských kontaktů, podle odborníků na zdravotnictví je jedním z hlavních faktorů také sezónní chování viru,“ poukázal premiérův úřad na skutečnost, že v zimním období se viry obecně lépe šíří.
V Irsku se otevřely restaurace a další sektory 4. prosince, o dva dny později než v Česku. Premiérův mluvčí uvedl, že nárůst infekce s otevřením restaurací příliš nesouvisí, protiepidemická opatření se v nich dodržovala. „V obchodech a restauracích jsme zaznamenali jen velmi nízkou incidenci šíření viru. Velmi k němu přispěla i nová mutace koronaviru, která je podle odborníků až o 50-70% nakažlivější,“ uvedl úřad. První případ agresivnější mutace se v Irsku objevil na Štědrý den a nyní tvoří až 40% nových případů. O Vánocích země znovu zavřela restaurace, bary a některé obchody. Od té doby zpřísnila další opatření: zavřené jsou například školy.
Podle ministerstva dopravy přicestovalo do Irské republiky ve dnech mezi 21. prosincem a 3. lednem 54 tisíc lidí. Od 18. prosince měli Irové povoleno setkávat se se členy dvou dalších domácností.
„Vánoce virus nezajímají“
Podle hlavního irského epidemiologa Gabriela Scallyho v Irsku nezafungovala sociální izolace. „Irsko a Velká Británie jsou ostrovy, které v porovnání s jinými bojují s covidem neúspěšně. Rozumím touze mít normální Vánoce po těžkém roku, ale virus to nezajímá,“ uvedl. V Irsku je momentálně hospitalizovaných 1582 pacientů s covidem, z toho 146 na jednotkách intenzivní péče. ČR má momentálně víc pacientů v nemocnicích i na přepočet obyvatel, poslední data hovoří o 7132 nakažených, z toho 1100 v těžkém stavu. Irsko má ale jen pět lůžek intenzivní péče na 100 tisíc lidí, přičemž evropský průměr je 12. Česko jich má 11.
„Víme, že hospitalizace následuje nějaký čas po pozitivním testu a úmrtí ještě nějaký čas potom. Znamená to, že se bohužel blížíme do situace, která se bude ještě zhoršovat,“ cituje CNN lékaře a experta na covid Tonyho Holohana. Doplnil ale, že současná opatření by měla přenos viru významně snížit.