Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Princ William v boji proti klimatické krizi. Poslední zastávka: Glasgow

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vévoda z Cambridge v úterý účastníkům summitu o klimatu COP26 představil finalisty a vítěze svého projektu Earthshot Prize. „Žádám vás, abyste vytvořili podmínky, ve kterých mohou prosperovat,“ apeloval princ William na publikum v Glasgow. Informoval o tom magazín People a další servery.

  Během několika úterních akcí následník britského trůnu zdůraznil naléhavost řešení klimatické krize. Dle jeho názoru je nezbytné, aby lidstvo začalo přemýšlet jinak, pokud chce v boji s globálním oteplováním vyhrát. Princ podle svých slov nicméně věří, že inovátoři z Earthshotu budou schopni dosáhnout pokroku a nalézt kreativní řešení.

  V úterý odpoledne na akci Urychlení inovací a zavádění čistých technologií vyzval světové politiky a podnikatele, aby se „na výzvy, které nás čekají v tomto klíčovém desetiletí, dívali bez obav a zoufalství a věřili, že my lidé disponujeme takovou vynalézavostí, která nám umožní zdánlivě nemožné“.

  Jako důkaz představil všech 15 finalistů projektu Earthshot vybraných ze stovek nominovaných ze všech kontinentů a nazval je „nejchytřejšími a nejodvážnějšími z nás… skutečnými superhvězdami v této místnosti“.

  „Jejich vynalézavost je úžasná. Jejich potenciál je mimořádný,“ pokračoval William.

  Mezi finalisty byla i patnáctiletá Vinisha Umashankar z Indie, kterou William popsal jako „mozek, který stojí za žehlicím vozíkem na solární energii s potenciálem zlepšit kvalitu ovzduší nahrazením dřevěného uhlí sluneční energií pro doslova miliony pouličních prodejců / poskytovatelů služeb“. Podle prince jde přitom jen o jeden z mnoha jejích vynálezů.

  „Doufám, že vám naši finalisté dali důvod k optimismu. Představují rostoucí vlnu inovátorů, kteří věnují svůj čas a talent hledání řešení k opravě naší planety. Dnes od vás žádám, abyste vytvořili podmínky, ve kterých se jim bude dařit a jejich nápady budou moci růst,“ shrnul své vystoupení vévoda z Cambridge.

  Činy místo slibů. Téma, které na summitu COP26 zaznívá opakovaně

  V úterý se k Williamovi na setkání Earthshot Prize Global Alliance připojil i zvláštní vyslanec OSN pro klimatické změny Michael Bloomberg. Princ využil příležitosti a finalisty pochválil za jejich neutuchající nasazení pro práci, která ztělesňuje sdílenou ambici opravit planetu.

  „Děkuji vám za to, že věříte, že dnes můžeme čelit obrovským výzvám, které před námi stojí, a že děláte maximum pro jejich překonání,“ prohlásil devětatřicetiletý William. „Jsem si jistý, že mluvím jménem všech přítomných, když říkám, že vám nebudeme jen fandit, ale budeme vás aktivně podporovat, abyste uspěli,“ uzavřel princ.

  Královna Alžběta II., Williamova babička, se konference v Glawgow na doporučení lékařů neúčastní. V pondělí však prostřednictvím videovzkazu světové lídry vyzvala, aby se povznesli nad politické rozdíly a v zájmu planety prokázali skutečné státnické umění.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Alec Baldwin: Spoušť jsem nestiskl

  První televizní rozhovor od tragédie: Spoušť jsem nestiskl, řekl Baldwin o výstřelu na place

  Už to bude šest týdnů od chvíle, kdy při natáčení filmu Rust v Novém Mexiku přišla o život kameramanka Halyna Hutchins. Nyní herec Alec Baldwin, který při tragickém výstřelu držel zbraň v ruce, podle ukázek z emotivního rozhovoru prohlásil, že spoušť nezmáčkl.
  Zemřel Virgil Abloh, umělecký ředitel značky Louis Vuitton

  Svět módy truchlí. Virgil Abloh, umělecký ředitel značky Louis Vuitton, podlehl rakovině

  Virgil Abloh, syn přistěhovalců z Ghany narozený v Americe, který se propracoval až na vrchol módního průmyslu a zastával roli uměleckého ředitele luxusní značky Louis Vuitton, zemřel v neděli ve věku 41 let. Dva roky bojoval se vzácnou formou rakoviny. Oznámení o úmrtí návrháře se objevilo na jeho oficiálním účtu na Instagramu.
  Italský umělec Cibo bojuje proti projevům nenávisti

  Z hákového kříže cupcake. Italský umělec Cibo bojuje proti projevům nenávisti po svém

  Hákové kříže na stěně se mění v obří dortíky s fialovou polevou a slova „můj Hitler“ v „moje muffiny“. To vše stihne za jeden den italský pouliční umělec, který bojuje proti rasismu tím, že nenávistné graffiti přetváří v jídlo.
  Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů dolarů

  Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů dolarů tvůrcům seriálového hitu House of Cards

  Americký herec Kevin Spacey prohrál spor se společností MRC, která produkovala hit Netflixu House of Cards (Dům z karet). Arbitr studiu přiznal nárok na téměř 31 milionů dolarů (zhruba 700 milionů korun). Herec v seriálu účinkoval pět sezón, než o roli před čtyřmi lety přišel po několika obviněních ze sexuálního obtěžování.
  Brit Awards zruší dělení kategorií podle pohlaví

  Brit Awards od příštího roku zruší dělení kategorií podle pohlaví

  Od roku 2022 se budou na Brit Awards udílet trofeje v genderově neutrálních kategoriích, oznámili v pondělí organizátoři britských hudebních cen. Nahradí tak dosavadní dělení na mužské a ženské.
  Meghan u Ellen DeGeneres

  Vévodkyně Meghan se u Ellen DeGeneres rozpovídala o dětech

  Během čtvrteční talkshow Ellen DeGeneres vévodkyně ze Sussexu prozradila, že její dvouletý syn Archie „miluje roli velkého brášky“ pětiměsíční Lili, která se narodila v červnu. Meghan však upozornila, že dobrý vztah sourozenců není samozřejmost.
  Reklama
  Reklama
  Reklama