0.6 C
Czech
Čtvrtek 27. listopadu 2025
Protext ČTKPři výběru dárků vítězí u Čechů kvalita nad cenou, s on-line nákupy...

Při výběru dárků vítězí u Čechů kvalita nad cenou, s on-line nákupy čekáme na listopadové akce

Praha 15. listopadu 2022 (PROTEXT) – Při výběru dárku pro nás hraje nejdůležitější roli kvalita, alespoň tak to uvedlo 72 % respondentů vánočního průzkumu Heureky. Na to, aby lidé nemuseli "šidit" na kvalitě, a přesto při nákupu dárků letos alespoň trochu ušetřili, využijí až dvě třetiny dotázaných slevové kupony, různé slevové akce a v neposlední řadě samozřejmě blížící se Black Friday. To, že s nákupem dárků lidé vyčkávají na konec listopadu, kdy se Black Friday tradičně koná, potvrzují také aktuální data Heureky o rychlém růstu některých typicky "vánočních" kategorií.

„Z našeho průzkumu vyšlo, že i když lidé letos budou chtít kupovat levnější dárky, nechtějí tomu obětovat kvalitu. Právě kvalita zboží je pro nás totiž při výběru dárku nejdůležitější. Znamená to, že kromě pečlivého porovnávání nabídek budou mnohem více lidé letos sledovat akční nabídky a čekat na slevové akce tak, aby za dárky neutratili více, než je nutné, ale zároveň nekoupili ‘šunt’ na úkor kvality,“ říká Michal Buzek, šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz a pokračuje: „I v našich datech vidíme, že oproti loňsku lidé zatím s nákupy dárků vyčkávají a spíše je budou směřovat až na druhou polovinu listopadu, kdy vánoční sezona začíná kulminovat.“

Se startem prvních kampaní Black Friday ve druhém listopadovém týdnu vzrostl během několika dní významně zájem o některé typicky vánoční nebo dárkové kategorie. Dárkovými skokany druhého listopadového týdne je například stavebnice Lego (54 %), deskové hry (52 %), herní konzole (24 %), ale také chytré hodiny (31 %), mobilní telefony (11 %), televize (15 %) nebo sluchátka (26 %). Zájem vyskočil i o parfémy (33 %), ložní povlečení (33 %), vánoční osvětlení (60 %) a vánoční stromečky (61 %).

„Z našich dat také vychází to, že skutečné slevy během akce Black Friday se většinou pohybují kolem 19 %. Přitom rozdíly v cenách produktů u jednotlivých prodejců se ale mohou i bez slevových akcí lišit až o 50 %,“ dodává Michal Buzek, šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz.

O Heurece

Heureka.cz je největší nákupní rádce a cenový srovnávač na českém a slovenském internetu. Měsíčně Heureku navštíví 4,5 milionu reálných uživatelů (NetMonitor) a je šestým nejnavštěvovanějším webem v Česku. Zákazníci na Heurece vybírají a srovnávají nabídky produktů z více než 38.000 internetových obchodů. Heureka pomáhá lidem nakupovat jednoduše, bezpečně a s přehledem. Heureka je součástí Heureka Group, skupiny srovnávačů zemí střední a východní Evropy.

heureka.group | heureka.cz | heureka.sk

Reklama

Doporučujeme

Elton John otevřeně promluvil o zdraví, hudbě i budoucnosti

Elton John prožívá jedno z nejnáročnějších období života. Potýká se s vážnými zrakovými problémy, které mu zasahují do práce i rodiny. Přesto dál tvoří, podporuje mladé umělce a chystá nové projekty. Hudebník zůstává odhodlaný pokračovat, i když se jeho svět výrazně změnil.

Nové změny zákona mohou urychlit vymírání klíčových druhů, varují experti

Trumpova administrativa představila plán, který výrazně mění způsoby ochrany ohrožených druhů ve Spojených státech. Podle ekologů mohou navrhovaná pravidla zásadně oslabit současné standardy a urychlit vymírání zvířat i rostlin, které už nyní bojují o přežití.

Matka, co zavraždila své děti a nacpala je do kufrů, dostala doživotí

Matka z Nového Zélandu, Hakyung Lee, byla odsouzena na doživotí za vraždu svých dvou dětí, jejichž těla ukryla do kufrů. Ve vězení stráví minimálně sedmnáct let, než bude moci žádat o podmínečné propuštění.

Alphabet míří na vrchol AI závodu

Alphabet během několika týdnů změnil atmosféru na trhu s umělou inteligencí. Investoři sledují rychlý růst akcií, novou generaci chatbotu Gemini a nečekaný zájem velkých hráčů o firemní čipy. Po měsících napětí kolem antimonopolního sporu navíc firma disponuje volnějším prostorem pro další kroky.

Hovořit o brzkém dosažení dohody o Ukrajině je zatím předčasné, uvedl Kreml

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes vyzval, aby se nedělaly ukvapené závěry o možném ukončení konfliktu na Ukrajině. Hovořit o blížícím se dosažení mírové dohody je podle něj předčasné. Informovala o tom ruská státní agentura TASS.

Izrael identifikoval pozůstatky vrácené z Gazy jako tělo rukojmího Drora Ora

Izrael identifikoval pozůstatky, které mu v úterý předalo z Pásma Gazy prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže teroristické hnutí Hamás. Jde o rukojmího Drora Ora, informoval dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kterého citovala agentura AP. Izrael dnes výměnou vydal do Pásma Gazy těla 15 Palestinců, uvedla agentura AFP s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví. V Pásmu Gazy nyní zůstávají těla posledních dvou rukojmích - jednoho Izraelce a jednoho Thajce.

Generální stávka v Belgii narušila veřejnou dopravu i provoz na letištích

Třetí a poslední den stávky proti vládním rozpočtovým škrtům narušil v Belgii železniční i autobusovou dopravu, městskou hromadnou dopravu i provoz na letištích. Nefunguje ani svoz odpadků. Hlavní letiště Zaventem v Bruselu zrušilo všechny odlety a také 110 z 203 plánovaných příletů, uvedla agentura Reuters. Letiště Charleroi zrušilo podle belgických médií všechny přílety i odlety.

KOMENTÁŘ: Češi versus Američané. Kdo letos utratí více za vánoční dárky?

Vánoce patří tradičně mezi finančně nejnáročnější období roku. Většina Čechů letos za dárky utratí méně než 10 tisíc korun. V minulém roce průměrnou domácnost vyšly svátky na 12 500 korun. To průměrný Američan utratí letos za Vánoce 890 dolarů, v přepočtu přes 18 tisíc korun.

Moskva podle Ušakova hodnotí pozitivně některé aspekty amerického mírového plánu

Rusko neoficiálními kanály dostalo několik verzí amerického mírového plánu pro ukončení rusko-ukrajinské války, ve kterých se lze ztratit. Řekl to dnes podle státní agentury TASS poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov v rozhovoru s ruskou státní televizí. Moskva zároveň podle Ušakova pozitivně hodnotí některé aspekty amerického mírového plánu, ale velká část z něj vyžaduje diskusi. Evropané se zbytečně vměšují do mírového procesu, prohlásil dále poradce Kremlu.

Hamás vede interní debatu o odzbrojení a transformaci

Několik lídrů palestinského teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy i v exilu zahájilo interní debatu o politické budoucnosti hnutí, včetně úvah o odzbrojení. Dnes to napsal arabský deník Aš-šark al-Avsat s odvoláním na nejmenované zdroje z Hamásu. Mezi projednávanými otázkami je rozpuštění ozbrojeného křídla hnutí a transformace Hamásu do výhradně politické organizace.

V Hongkongu hoří tři výškové budovy, hasiči hlásí mrtvé i zraněné

V obytném komplexu Wang Fuk Court v hongkongské čtvrti Tai Po vypukl rozsáhlý požár, který zasáhl několik výškových budov a ochromil jednu z hlavních dopravních tepen. Úřady potvrdily čtyři mrtvé a další zraněné. Záchranáři zároveň prověřují, zda v budovách neuvízli další lidé.

Trump zdraží vstup do národních parků pro cizince. Američané zaplatí méně

Donald Trump pokračuje ve své patriotické politice a změny neminou ani turistický ruch. Podle jeho administrativy by měly mít americké rodiny lepší podmínky než zahraniční turisté. Proto od příštího roku zavede k pevné ceně za vstup do populárních národních parků další poplatky pro zahraniční návštěvníky.

Rusko podle Trumpa souhlasí s některými ústupky v mírovém plánu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že Rusko souhlasilo s některými ústupky v mírové dohodě o ukončení války na Ukrajině. Trump posílá do Moskvy zvláštního vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa na jednání s Vladimirem Putinem v naději, že s ruským prezidentem dosáhne pokroku, Kreml však vysílá odlišné signály než Washington.

Tchai-wan chce navýšit obranné výdaje o 40 miliard dolarů

Tchaj-wanský prezident Lai Čching-te oznámil plán na masivní posílení obrany. V nejbližších letech chce do armády vložit dalších 40 miliard dolarů. Tchaj-pej sází na nové americké zbraně i rychlejší rozvoj domácích technologií. Cíl je jediný: ubránit se před případnou čínskou agresí.

Soud: Homosexuální manželství uzavřené v jedné zemi musí být uznáváno v celé unii

Země Evropské unie musejí uznávat manželství stejnopohlavních párů uzavřené v souladu se zákonem v jiné členské zemi, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Podle soudu Polsko pochybilo, když neuznalo manželství dvou polských občanů uzavřené v Německu s odůvodněním, že polské právo nepovoluje sňatek osob stejného pohlaví. Iniciativa Jsme fér, která prosazuje v ČR manželství pro všechny, verdikt uvítala. Podle ní tak také české úřady budou muset manželské svazky dvou mužů či dvou žen ze zahraničí uznávat jako manželství, ne jen jako partnerství.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama