-8.8 C
Czech
Sobota 21. února 2026
ZprávyPři úderu Izraele v Jemenu zemřelo šest lidí

Při úderu Izraele v Jemenu zemřelo šest lidí

Při sobotním izraelském leteckém útoku v oblasti jemenského přístavu Hudajdá zemřelo šest lidí a dalších 80 bylo zraněno. Uvedla to dnes před polednem SELČ agentura Reuters s odkazem na lékařské zdroje. Proíránští povstalci Húsíové, proti kterým byl úder namířen, dříve mluvili o třech mrtvých a 87 zraněných. Na místě úderu podle agentury AFP stále hoří.

Podle serveru The Times of Israel šlo o první útok izraelské armády na území Jemenu, odkud povstalci od konce loňského roku v solidaritě s Palestinci posílají drony a rakety na Izrael. Žádná z nich do tohoto týdne izraelské území nezasáhla díky protiraketovému systému Izraele a pomoci západních zemí, jejichž armády operují v oblasti Rudého moře. Až v noci na pátek dron vyslaný z Jemenu poprvé zabil v Tel Avivu jednoho Izraelce a deset dalších zranil, jelikož se nespustil letecký poplach. K útoku se přihlásili Húsiové a uvedli, že v útocích na Izrael budou pokračovat.

S požárem, který vznikl po izraelském úderu na jemenský přístav Hudajdá, na místě stále bojují hasiči, uvádí agentura AFP. Její reportér na místě uvedl, že ze zasažené oblasti stoupá hustý kouř. Podle nejmenovaného zaměstnance přístavu úder zasáhl sklady s pohonnými hmotami a elektrárnu. To potvrdil i mluvčí povstalců. Podle expertů by hasičům mohlo zabrat několik dní, než dostanou požár pod kontrolu.

„Nebezpečné dobrodružství“ Izraele by mohlo vyvolat regionální válku, řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání podle íránské státní agentury IRNA. Izrael a jeho podporovatelé, včetně Spojených států, budou podle Kanáního přímo zodpovědní za „nepředvídatelné a nebezpečné důsledky“ zločinů v Pásmu Gazy a útoků na Jemen. Dodal, že „zabíjení bezbranných lidí v Gaze“ je hlavní příčinou pokračujícího napětí v regionu, kde nebude mír, dokud bude izraelský režim páchat „agresivní činy“ proti Palestincům, zejména v Pásmu Gazy.

Také hnutí Hizballáh, s nímž izraelská armáda od října bojuje na izraelsko-libanonské hranici, izraelský úder v Jemenu odsoudilo. „Hloupý krok sionistického nepřítele znamená novou, nebezpečnou fázi velmi důležité konfrontace v celém regionu,“ uvedl Hizballáh, který je stejně jako Hamás a jemenští povstalci húsíové spojencem Teheránu.

Mluvčí jemenských povstalců už dříve uvedl, že cílem útoku bylo „vyvinout tlak na Jemen, aby přestal podporovat Gazu“. „Útoky jen zvýší odhodlání obyvatel Jemenu a jeho ozbrojených sil Gazu podporovat,“ dodal.

Šíitští povstalci Húsíové ovládli za občanské války v Jemenu, která trvá od roku 2014, velkou část země včetně hlavního města Saná. Od loňského listopadu ostřelují také v Rudém moři obchodní lodě, jež jsou podle nich nějak napojeny na Izrael nebo země, které jej podporují. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě. Ta začala vojenskou operaci v Gaze v odvetě za teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

Izraelská armáda ostřelování Hudajdá zdůvodnila mimo jiné tím, že ho využívají povstalci k dovozu zbraní z Íránu, a že to byl tudíž legitimní vojenský cíl. Izrael zasáhl sklad paliva a další objekty. Na záběrech z místa byl vidět rozsáhlý požár. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že útok měl připomenout, že Izrael může na své nepřátele udeřit kdekoliv. Ministr obrany Joav Galant akci označil za vzkaz Húsíům za to, že zabili izraelského občana.

Izrael na jemenské území zaútočil poprvé, letos ale už pozice povstalců v Jemenu ostřelovaly Spojené státy či Británie. Jejich armády v prosinci s podporou několika dalších zemí zahájily v oblasti operaci, jejímž cílem se chránit obchodní lodě v Rudém moři.

Reklama

Doporučujeme

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.

Andrew byl propuštěn po 11 hodinách, policie pokračuje v prohlídkách

Policie pokračuje druhým dnem v prohlídkách na Royal Lodge ve Windsoru, někdejším domově Andrewa Mountbatten-Windsora. Bývalý princ byl po zhruba 11 hodinách ve vazbě ve čtvrtek večer propuštěn s tím, že zůstává vyšetřovaný. Případ souvisí s podezřením na zneužití veřejné funkce a s prověřováním stížnosti, která se týká údajného sdílení důvěrných materiálů s Jeffrey Epsteinem.

Chorvatsko odmítlo žádost Maďarska a Slovenska o dodávky ruské ropy

Chorvatsko nepovolí přepravu ruské ropy do Maďarska a na Slovensko prostřednictvím ropovodu chorvatské společnosti Janaf. Záhřeb je připraven oběma zemím pomoct, ale ne dodávkami ruské ropy. Ve čtvrtek to podle webu SEEbiz.eu uvedl chorvatský ministr hospodářství Ante Šušnjar. Dodávky ruské ropy na Slovensko a do Maďarska ropovodem Družba, který vede z Ruska přes Ukrajinu, jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Španělská policie zatkla hackera, který bydlel v luxusních hotelech za eurocent

Španělská policie tento týden zadržela dvacetiletého mladíka, který si užíval pobytu v luxusních hotelových pokojích. Ubytování v nich měl doslova za hubičku - rezervace prováděl za pouhý jeden eurocent díky tomu, že hacknul hotelové rezervační stránky. Podle policie jde o první známý případ kybernetického zločinu tohoto druhu, informovala agentura AFP.

Letiště Schwechat ve Vídni kvůli sněhu přerušilo provoz, obnoví ho během dne

Kvůli sněžení dnes zastavilo provoz letiště Schwechat ve Vídni, informuje agentura APA. Obnoven bude o několik hodin později, než se původně předpokládalo, vyplývá z vyjádření mluvčího letiště Petera Kleemanna. Odlety by měly začít kolem 12:00, přílety pak ve 13:00. Původní odhad byl, že provoz bude obnoven dopoledne.

Při ukrajinském dronovém útoku byl na Krymu zabit člověk

Při nočním ukrajinském dronovém útoku byl v Sevastopolu na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym zabit člověk. Podle agentury AFP to dnes brzy ráno oznámil na platformě Telegram Moskvou dosazený gubernátor města se zvláštním statusem Michail Razvozžajev. Úřady v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti hlásí po ruských útocích tři zraněné.

Trump dal Íránu ultimátum: Dohoda, nebo použití síly

Americký prezident Donald Trump vzkázal Íránu, že pokud do deseti až patnácti dnů neuzavře dohodu o svém jaderném programu, nastanou „špatné věci". Také řekl, že s Teheránem se obtížně jedná.

Rio karneval zaplavuje pláže mikroplasty z třpytek

Rio de Janeiro se každý rok rozzáří miliony třpytek. Nové studie ale ukazují, že po pětidenním veselí zůstávají na plážích vysoké koncentrace mikroplastů. Lesk karnevalu tak dopadá i na moře a jeho obyvatele.

Trump pochválil Macinku za střet s Hillary Clinton během debaty v Mnichově

Americký prezident Donald Trump pochválil českého ministra zahraničí Petra Macinku za jeho střet s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Macinka podle šéfa Bílého domu v panelové debatě odvedl skvělou práci. Trump to napsal v příspěvku na sociální síti Truth Social, kde rovněž zveřejnil záznam části debaty, ve kterém Macinka říká, že nesouhlasí s tím, co označil za genderovou revoluci a klimatický alarmismus. Do řeči mu přitom skáče Clintonová, aby vyjádřila nesouhlas.

EET 2.0 se vrací, gastro láká nižší DPH na nealko

Ministerstvo financí chystá návrat elektronické evidence tržeb v nové verzi EET 2.0 a zároveň chce snížit DPH na nealkoholické nápoje podávané v restauracích. Zástupci gastronomických podniků i výrobců změny většinou vítají, nejvíc kvůli dani z nealka, zatímco EET berou spíš jako standardní součást provozu.

Výbuch plynu v domě v pákistánském Karáčí zabil nejméně 16 lidí, jsou i zranění

Nejméně 16 životů si dnes vyžádal výbuch plynu v bytovém domě v největším pákistánském městě Karáčí. Po zřícení části budovy bylo také zraněno několik dalších lidí, napsala s odvoláním na záchranáře a hasiče agentura AP. Podle agentury Reuters je mezi oběťmi nejméně sedm dětí.

Premiér Tusk vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili

Polský premiér Donald Tusk dnes vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili. Podle stanice TVN24 uvedl, že možnost vypuknutí ostrého konfliktu je velmi reálná a během příštích několika nebo několika desítek hodin už nemusí být evakuace možná. Stanice CNN píše, že armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama