Reklama
8.1 C
Czech
Pondělí 6. dubna 2026
CryptoPrezidentka ECB: EU by se v říjnu mohla přiblížit digitálnímu euru

Prezidentka ECB: EU by se v říjnu mohla přiblížit digitálnímu euru

Prezidentka ECB Christine Lagarde ve středu uvedla, že Evropská centrální banka plánuje rozhodnout o vytvoření digitálního eura do konce října. Informovaly o tom servery The Block a CoinDesk.

Vzápětí však Lagarde na veřejném fóru centrálních bank, které ECB pořádala v portugalské Sintře, uvedla, že plošné zavedení digitálního eura není v nejbližší době na obzoru, pokud k němu vůbec dojde. Prezidentka ECB označila postoj centrální banky k CBDC za „urychlený“, ale upozornila, že „nejsme rozhodnuti s jistotou“. Informoval o tom The Block.

Po zasedání Rady guvernérů ECB na konci října „bude následovat další fáze pilotování, experimentování, dolaďování, protože pokud a kdy se do toho pustíme, chceme to udělat správně.“

Prezidentka ECB se ve svém vystoupení v CBDC zaměřila na zachování hodnoty eura.

„Musíte být připraveni. Chcete si zachovat suverenitu své měny,“ řekla Lagarde.

Evropská komise zároveň oznámila, že navrhla legislativní plán pro digitální euro. Plán mimo jiné zahrnuje záruky ochrany soukromí a finanční stability. Napsal o tom CoinDesk.

EU na začátku tohoto roku přijala široký legislativní rámec pro digitální aktiva, zákon nazvaný Markets in Crypto-Assets. Je ale teprve na začátku zdlouhavého procesu tvorby pravidel pro tento zákon. Politici uvedli, že částečným impulsem pro tento zákon byl projekt stablecoinů Libra/Diem, který částečně podpořil Facebook.

Zachování hodnoty eura

Lagarde charakterizovala projekt jako reakci na to, co si přejí evropští občané, a zachování hodnoty eura. Možným přijetím digitálních měn vydávaných centrálními bankami se zabývala také americký Federální rezervní systém a britská centrální banka Bank of England. Vedoucí představitelé Fedu však upozornili, že rozhodnutí o digitálním dolaru je vzdáleno několik let. Zároveň uznali obavy, že CBDC by mohla představovat riziko pro soukromí a finanční sektor.

Během stejného panelu, kde Lagarde vystoupila, guvernér BoE Andrew Bailey uvedl, že velkoobchodní digitální peníze, převody mezi finančními institucemi pomocí digitální měny, „by mohly znamenat úplnou revoluci v infrastruktuře, finančních trzích a financování obchodu“.

Newyorský Fed, jedna z regionálních poboček centrální banky, rovněž experimentuje s velkoobchodními platbami mezi finančními institucemi pomocí digitálních měn na soukromých blockchainech. Fed také plánuje v červenci spustit svou síť pro platby v reálném čase, která využívá tradičnější platební cesty než digitální měny nebo blockchainy.

Reklama

Doporučujeme

Írán dnes čeká nejhorší bombardování od začátku války, řekl ministr obrany USA

Írán dnes čeká nejrozsáhlejší bombardování od počátku války a úterý bude ještě horší. Uvedl to podle agentur americký ministr obrany Pete Hegseth na tiskové konferenci.

Trump neschválil Pákistánem předložený návrh příměří s Íránem

Americký prezident Donald Trump neschválil Pákistánem předložený návrh příměří s Íránem a hodlá ve válce pokračovat, píše agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného činitele z Bílého domu. Teherán již dnes dříve bez dalších podrobností sdělil, že odpověď na předložený návrh připravil. Mluvčí íránské armády posléze podle AFP uvedl, že armáda bude v boji pokračovat tak dlouho, jak to političtí představitelé země budou považovat za vhodné.

Bangladéš čelí smrtící epidemii spalniček. Vláda sáhla k nouzovému očkování

Bangladéš zahájil mimořádnou očkovací kampaň poté, co se zemí začala rychle šířit epidemie spalniček. Ta si podle odhadů vyžádala už přibližně 130 obětí, převážně mezi dětmi, přičemž může jít o nejsmrtelnější vlnu této nemoci v novodobé historii země.

KOMENTÁŘ: Ropný šok není katastrofou pro každou aerolinku. Která na burze boduje?

Cena ropy se kvůli válce v Íránu stále drží nahoře a s tím podražují i letecká paliva. Aerolinky tak postupně přenášejí zdražení na zákazníka. Navzdory okolnostem ale některé letecké společnosti na burze bodují. O jaké firmy jde?

Íránská střela v izraelské Haifě zasáhla obytný dům, zemřeli čtyři lidé

Nedělní zásah obytného domu v izraelském městě Haifa íránskou střelou si vyžádal čtyři mrtvé. Dnes o tom informovaly izraelského úřady, které tak upřesnily původní noční bilanci se dvěma mrtvými a dvěma pohřešovanými. Při útoku také čtyři lidé utrpěli zranění. Vyšetřování izraelské armády podle listu The Times of Israel (ToI) ukázalo, že obrana nemohla střelu sestřelit, protože se ve vzduchu rozpadla, čímž změnila svou trajektorii.

Paříž vyměnila auta za kola a proměnila ulice

V posledních letech Paříž výrazně snížila počet automobilů a vytvořila více prostoru pro cyklisty, chodce a zeleň. Město vybudovalo stovky kilometrů cyklostezek, zavedlo opatření ke zklidnění dopravy v okolí škol a proměnilo veřejné prostory, které dříve zabíraly automobily.

V luhanském dole po útoku uvízli horníci, Novorossijsk hlásí deset zraněných

V podzemí uhelného dolu v Ruskem okupované Luhanské oblasti uvízlo po ukrajinském útoku 41 horníků. Dnes to oznámil Moskvou dosazený šéf okupační správy tohoto ukrajinského regionu Leonid Pasečnik. Nejméně osm zraněných si podle ruské státní agentury TASS vyžádal útok ukrajinských dronů na přístav Novorossijsk, kterým Rusko vyváží svou ropu.

Artemis II večer překoná rekord Apolla 13

Mise Artemis II má v pondělí večer posunout hranice pilotované kosmonautiky. Loď Orion s čtyřčlennou posádkou má překonat 56 let starý rekord mise Apollo 13 a stát se nejvzdálenějším pilotovaným objektem v historii.

Syn Audrey Hepburn popsal její život mimo filmové plátno

Audrey Hepburn je dodnes spojovaná hlavně s filmem, módou a hollywoodskou elegancí. Její syn Sean Hepburn Ferrer ale v nové biografii ukazuje i méně známou stránku jejího života. Místo lesku premiér se soustředí na rodinu, válku, vztahy i práci pro Unicef.

Revoluční gardy oznámily smrt šéfa své tajné služby, k útoku se přihlásil Izrael

Íránské revoluční gardy oznámily, že dnes po úderu nepřítele zemřel velitel jejich zpravodajské služby Madžíd Chádemí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení gard. K útoku se podle agentury AP přihlásil Izrael. Jeho ministr obrany Jisrael Kac uvedl, že Izrael dopadne íránské vůdce "jednoho po druhém".

Kvantové počítače by mohly prolomit ochranu bitcoinu

Představa, že by kvantový počítač dokázal prolomit bitcoin během několika minut, vyvolala na trhu pozornost i obavy. Nejde ale o okamžitou hrozbu, spíš o scénář, který ukazuje, jak by se bezpečnost kryptoměn mohla změnit v budoucnu.

Pákistán údajně předložil Íránu a USA návrh na okamžité příměří

Pákistán předložil Spojeným státům a Íránu návrh na okamžité příměří včetně otevření Hormuzského průlivu klíčového pro dopravu ropy, poté by následovala jednání o trvalé dohodě. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters, podle které by plán na ukončení bojů mohl vstoupit v platnost ještě dnes. Reuters dále uvedl, že náčelník pákistánských ozbrojených sil Asim Munír byl po celou noc ve spojení s americkým viceprezidentem J.D. Vancem, zmocněnce amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím.

Zlato oslabilo pod tlakem silného dolaru a napětí kolem Íránu

Napětí kolem Íránu dál drží finanční trhy v pohybu. Zatímco ropa zůstává vysoko kvůli obavám o dodávky, zlato na začátku týdne spíš zlevnilo. Investoři totiž vedle války sledují i silná data z amerického trhu práce, která posílila dolar a snížila naděje na brzké snižování úrokových sazeb v USA.

Jako na houpačce. Ceny ropy jsou extrémně volatilní

Ceny ropy jsou extrémně nestabilní. Po vulgárních výhrůžkách amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k Íránu prudce vzrostly a následně klesly. Jak je stabilizovat? Na to odpověděl Marko Papic, hlavní stratég investiční výzkumné společnosti BCA Research. Členské země OPEC+ zvýší v rámci stabilizace produkci ropy.

Írán ho hledal marně. Záchrana amerického letce je pro Teherán tvrdou lekcí, říká generál

Írán nedokázal včas najít pohřešovaného amerického letce. Úspěšná americká záchranná mise pro něj byla tvrdou ranou. V pořadu Face the Nation to řekl generál ve výslužbě Frank McKenzie, bývalý velitel amerického centrálního velitelství CENTCOM. Sestřelený Američan přežil ukrytý v horské štěrbině.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama