3.4 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
ZprávyPrezident Trump propustil ministra obrany Marka Espera. Nahradí ho šéf protiteroristického střediska

Prezident Trump propustil ministra obrany Marka Espera. Nahradí ho šéf protiteroristického střediska

Americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru uvedl, že propustil ministra obrany Marka Espera. Stalo se tak dva dny poté, co byl jeho demokratický protivník Joe Biden označen jako vítěz prezidentských voleb, což je závěr, který prezident odmítl přijmout.

Trump, který se v posledních měsících s Esperem rozcházel v řadě otázek, na Twitteru uvedl, že úřadujícím ministrem obrany se stane Christopher Miller, šéf Národního protiteroristického centra. Je velmi nepravděpodobné, že by Senát potvrdil jakéhokoli nového kandidáta, než Trump v lednu odejde z úřadu.

Christopher Miller

„Mark Esper byl propuštěn,“ uvedl Trump na Twitteru. „S potěšením oznamuji, že Christopher C. Miller, vysoce respektovaný ředitel Národního protiteroristického centra (jednomyslně potvrzený Senátem), bude úřadujícím ministrem obrany s okamžitou platností.“

Esper se na možnost rezignace nebo odvolání po volbách 3. listopadu, zejména pokud by Trump získal druhé funkční období, dlouho připravoval, uvedly zdroje.

Ministr obrany prezidenta rozhněval zejména tím, že se postavil proti Trumpově hrozbě použít vojáky v aktivní službě k potlačení pouličních protestů proti rasové nespravedlnosti ve Spojených státech během léta. Esper uvedl, že vojenské síly by měly být použity v roli donucovacích orgánů pouze jako poslední možnost.

Esper také nesouhlasil s Trumpovým odmítavým přístupem k alianci NATO, uvedly zdroje.

Podle několika úředníků Trumpovy administrativy se sentiment Bílého domu ohledně Espera po nějakou dobu zhoršoval, přičemž Trump i poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brien ho považovali za ne zcela oddaného prezidentově vizi armády.

Esperův předchůdce Jim Mattis skončil v roce 2018 kvůli politickým rozdílům s Trumpem, včetně otázky Sýrie. Mattis v červnu kritizoval Trumpa jako „prvního prezidenta v mém životě, který se nesnaží sjednotit americký lid. Ani nepředstírá, že se o to snaží. Místo toho se nás snaží rozdělit.“

Reklama

Doporučujeme

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama