SportPrezident Pavel na Pražském hradě přijal wimbledonské vítězky

Prezident Pavel na Pražském hradě přijal wimbledonské vítězky

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě slavnostně přivítal úspěšné české tenistky Barboru Krejčíkovou, Kateřinu Siniakovou a Janu Kovačkovou, které minulý týden triumfovaly na prestižním turnaji ve Wimbledonu. Tento ceremoniál byl příležitostí ocenit jejich mimořádný výkon a úspěšnou reprezentaci Česka na mezinárodní sportovní scéně.

Osmadvacetiletá Barbora Krejčíková dosáhla v sobotu vrcholu své kariéry, když ve finále dvouhry porazila Italku Jasmine Paolini a získala svůj druhý grandslamový titul v singlu. Na wimbledonské trávě tak navázala na své vítězství z Roland Garros 2021. Krejčíková se zařadila po bok dalších českých šampionek, jako jsou Markéta Vondroušová, Petra Kvitová či její bývalá trenérka Jana Novotná, která Wimbledon vyhrála v roce 1998.

Kateřina Siniaková, která je známá svou excelentní hrou ve čtyřhře, se dočkala dalšího triumfu, když společně s Američankou Taylor Townsend ovládla wimbledonskou čtyřhru. Pro Siniakovou to byl již třetí wimbledonský titul ve čtyřhře a celkově devátý grandslamový titul v této disciplíně. Siniaková se dlouhodobě řadí mezi nejlepší světové deblistky, což potvrdila i tímto úspěchem.

Vítaná byla také mladá naděje českého tenisu, Jana Kovačková, která triumfovala v kategorii dívek do 14 let. Její vítězství je příslibem pro budoucnost českého tenisu a ukazuje, že Česko má stále silnou generaci mladých talentů.

Prezidentův obdiv a podpora

Prezident Pavel ve svém projevu vyjádřil obdiv nad úspěchy českých tenistek a zdůraznil, že jejich úspěchy slouží jako inspirace pro celý národ. „Sport je úžasný nástroj, jak takovéto cíle plnit. Nedávno jsme viděli na příkladu našich hokejistů, že se národ dokáže za jejich úspěchem sjednotit. Stejně jako teď, když vás pozoroval na vaší cestě za úspěchem,“ uvedl dle ČTK Pavel. Tenistkám popřál hodně štěstí na nadcházejících olympijských hrách v Paříži a vyjádřil naději, že se jim podaří navázat na jejich dosavadní úspěchy.

Jak píše iSport.cz, Krejčíková se Siniakovou se nyní soustředí na přípravu na Livesport Prague Open, kde budou ladit své deblové partnerství před olympijskými hrami v Paříži. Obě hráčky budou na olympiádě obhajovat tokijské zlato a jejich společná účast je velkou nadějí pro český tenis.

Po slavnostním ceremoniálu měly Krejčíková a Siniaková možnost krátce pohovořit s prezidentem Pavlem. Krejčíková uvedla: „Bylo to úžasné. Je to obrovská čest. Jsem moc ráda za toto pozvání, moc se mi to líbilo,“ Siniaková příjemné setkání také ocenila: „Moc si vážím toho, že jsem dostala pozvání a mohla tu být. Za to panu prezidentovi moc děkuji. Povídali jsme si všichni dohromady. Ptal se nás na úspěchy a jak to ve Wimbledonu chodí. Bylo to moc příjemné setkání.“ 

Kromě setkání s prezidentem čeká tenistky také schůzka s premiérem Petrem Fialou ve Strakově akademii, která se uskuteční 22. července. Tímto setkáním bude završena série oslav jejich wimbledonských úspěchů.

Doporučujeme

Útočník na Židy v Londýně byl evidován v protiteroristickém programu, potvrdila policie

Muž podezřelý z antisemitského teroristického útoku v severním Londýně byl již dříve evidován v britském protiteroristickém programu Prevent. Potvrdila to britská policie.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford opustí Blízký východ, vydá se zpět do USA

Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford v příštích dnech vypluje z Blízkého východu a vydá se zpět do Spojených států. Sníží se tím vojenská přítomnost Američanů v regionu v době války s Íránem. S odvoláním na americké představitele to napsal deník The Washington Post (WP). Návrat je očekávanou úlevou pro zhruba 4500 námořníků, kteří na lodi strávili deset měsíců. Plavidlo se na moři potýkalo s řadou problémů a nutně potřebuje opravit.

Ukrajina požádá USA o podrobnosti ohledně ruského návrhu příměří

Ukrajina požádá tým amerického prezidenta Donalda Trumpa o vyjasnění podrobností ohledně ruského návrhu krátkodobého příměří. V příspěvku na síti X to dnes napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po telefonátech mezi americkým a ruským prezidentem zůstává mnoho otázek nezodpovězených, řekla dnes podle agentury Reuters šéfka diplomacie EU Kaja Kallas.

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, podle něhož rozhodnutí padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.

Fed nechal sazby beze změny. Je nejrozpolcenější od roku 1992

Americký Federální rezervní systém (Fed) je nejrozpolcenější od roku 1992. Rada guvernérů většinově hlasovala pro ponechání sazeb beze změny, čtyři její členové ale z různých důvodů hlasovali proti. Zatímco trh práce zůstává stabilní, obavy vzbuzuje rostoucí inflace kvůli válce v Íránu.

Svoboda médií ve světě je nejnižší za 25 let, uvedli Reportéři bez hranic

Svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let, uvedla dnes v pravidelné zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ve více než polovině ze 180 sledovaných zemí je podle ní situace médií obtížná nebo velmi vážná, zejména vlivem rozšiřování restriktivních zákonů. Česko si v žebříčku proti loňsku o jedno místo pohoršilo na 11. příčku.

Ruské drony zasáhly v noci na dnešek ukrajinskou Oděsu, zranily 18 lidí

Nejméně 18 zraněných si v noci na dnešek vyžádal útok ruských dronů na jihoukrajinské město Oděsa. Útok poškodil obytné budovy, informovala agentura Reuters s odvoláním na oficiální činitele. Byl to druhý ruský útok na Oděsu za tento týden.

Republikáni překreslují volební mapy. Ve hře jsou výsledky voleb

Republikáni se usilovně snaží překreslit mapy volebních obvodů ve svůj prospěch. Floridští zákonodárci schválili nový plán volebních obvodů pro nadcházející volby do Kongresu, které se uskuteční letos v listopadu, a Nejvyšší soud zrušil v Louisianě klíčové ustanovení zákona o volebních právech.

Izrael u Řecka zasáhl proti flotile plující do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než 20 lodí zadržely asi 175 lidí, které nyní odvážejí do Izraele. S odvoláním na vyjádření izraelského ministerstva zahraničí to píše agentura AFP.

Indické svátky sklizně čelí tlaku klimatu

Jaro v Indii tradičně hýří barvami, hudbou a tancem. Vesnice ožívají slavnostmi spojenými se sklizní. Letos se ale do radosti míchá nejistota. Počasí se mění a zemědělci to cítí na vlastní kůži.

Cena ropy vyskočila nejvýš od roku 2022

Cena ropy prudce roste a světové trhy začínají naplno počítat s tím, že konflikt kolem Íránu jen tak neskončí. Severomořská ropa Brent se dostala nad 122 dolarů za barel, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2022. Důvodem je patová situace mezi Spojenými státy a Íránem a téměř uzavřený Hormuzský průliv, kterým běžně proudí významná část světové ropy.

Muž s nožem útočil v Londýně na členy židovské komunity, dva zranil

Útočník v severním Londýně pobodal dva členy židovské komunity, policie jej zadržela. Incident přišel po sérii žhářských útoků na židovské objekty v této oblasti.

Trump tlačí na Írán kvůli dohodě, zvažuje další možnosti

Americký prezident Donald Trump zvažuje další postup v oblasti Hormuzského průlivu, přičemž vyzval Írán k uzavření dohody. Pokračující blokáda ochromuje globální obchodní trasy i energetické trhy už dva měsíce.

Spojené arabské emiráty opouštějí ropný kartel OPEC

Spojené arabské emiráty po téměř šedesáti letech opouštějí OPEC. Rozhodnutí má začít platit 1. května a znamená citelnou ránu pro organizaci, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat světové ceny ropy pomocí těžebních limitů. SAE byly jedním z jejích největších producentů.

KOMENTÁŘ: Rozpadá se ropný kartel? Takto trh ovlivní, že Emiráty opouštějí OPEC

Spojené arabské emiráty už v pátek oficiálně vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Překvapivé rozhodnutí může vést k větším cenovým výkyvům komodity a také ke snížení vlivu celé organizace. Proč?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama