Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek 31. března 2023

  Severní Korea odpálila směrem k Japonskému moři další dvě balistické střely

  Severní Korea odpálila směrem k Japonskému moři další dvě balistické střely. Reagovala tak na prodloužená společná vojenská cvičení USA a Jižní Koreje. Šlo o rakety krátkého doletu, které dopadly mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska.

  Kyjev vyzval Rusy, aby přestali s adopcemi deportovaných ukrajinských dětí

  Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi dětí, které byly za války na Ukrajině podle ní "ukradeny" a deportovány do Ruska. Varovala, že jde o nezákonné počínání, jehož pachatelé se budou muset za své činy dříve či později zodpovídat.

  Smooya si tento týden zahraje za OG

  Britský sniper Owen "smooya" Butterfield dočasně nahradí hvězdu OG Abdula "degster" Gasanova, který se zotavuje z nemoci, ve čtvrtfinále BLAST Premier Spring Showdown Europe proti Ninjas in Pyjamas.

  Předseda HWPL Lee Man-hee zahájil návštěvou Filipín další mírové turné

  Praha 15. února 2023 (PROTEXT) – Válečný veterán a předseda mezinárodní mírové organizace HWPL, Lee Man-hee, uskutečnil po téměř tříleté pauze způsobené světovou pandemií koronaviru 32. mírovou cestu. V doprovodu dalších představitelů HWPL navštívil Filipíny, aby společně s tamními zástupci občanské společnosti oslavil deváté výročí uzavření mírové dohody na ostrově Mindanao. Ta v zemi dodnes dláždí cestu k míru. Nejdůležitějšími body programu zahraniční cesty, která probíhala ve dnech 24. až 27. 1. 2023, bylo slavnostní odhalení mírového památníku ve filipínské metropoli Manile a také uspořádání I. Národního mírového konventu.

  Hned krátce po příletu na Filipíny se předseda Lee v úterý 24. ledna vypravil na náměstí Plaza Asuncion v manilské čtvrti Malate, na kterém vyrostl nejnovější mírový památník organizace HWPL. Monument, který má připomínat, jak důležitá je podpora ukončení bojů a dodržování míru, je vůbec první stavbou svého druhu ve filipínském hlavním městě.

  Projekt ve spolupráci s HWPL iniciovala místní nezisková organizace „Rotary Club of Manila Metro“ (RCMM). Obě organizace spolu od uzavření partnerství v roce 2021 úzce spolupracují na různých mírových aktivitách a dobrovolnických projektech, jejichž účelem je zajištění udržitelného míru na Filipínách.

  Podle předsedy sekce pro mír, prevenci a řešení konfliktů organizace Rotary Club, Raoula Victorina, který zároveň vykonává funkci děkana křesťanské univerzity na Filipínách, je odhalení památníku v Manile důležitým okamžikem: „Památníky nejsou jen kusy nazdobených kamenů. Slouží jako trvalá připomínka našeho úsilí a závazku dosáhnout světového míru.“

  S krátkým proslovem během slavnostní ceremonie vystoupil i předseda HWPL, Lee Man-hee: „Procestoval jsem svět 32krát a všude mluvil o ukončení válek a o tom, že musíme zanechat mír na této zemi jako odkaz budoucím generacím. A tato země, Filipíny, je toho důkazem. Udělejme vše, co je v našich silách, abychom se podíleli na práci míru.“

  Stavba, která je již jedenáctým mírovým památníkem na Filipínách, má také vyjadřovat podporu „Deklaraci míru a ukončení válek“ (DPCW), kterou pod vedením organizace HWPL vypracovali odborníci na mezinárodní právo z celého světa. DPCW, která je navrhovanou reformou stávajícího mezinárodního práva, v zemi podporuje prezidentský výnos č. 70 a také městská rada v Manile. Ta usnesení na podporu DPCW podepsala a přijala 20. prosince 2022, tedy těsně před odhalením mírového památníku.

  Předseda HWPL Lee Man-hee se následně ve středu 25. ledna, během druhého dne své jedenácté návštěvy Filipín, zúčastnil také I. Národního mírového konventu na podporu jednoty. Konference na téma: „Mír vytváří jeden národ a jednu budoucnost: mír je tady“, která se konala ve městě Pasay, se zúčastnilo více než 1 500 hostů.

  Jedním z hlavních řečníků byl Ronald Adamat, člen Komise pro vysokoškolské vzdělávání na Filipínách (CHED) a zároveň zakládající předseda organizace Volunteer Individuals for Peace (VIP) a nositel prestižní Ceny míru Mahátmy Gándhího.

  „Chceme, aby v naší zemi zavládl mír. Chceme, aby se mír stal jazykem, kterým bude mluvit a kterému bude rozumět každý Filipínec i každý cizinec. Dnes vyhlašujeme mír jako pandemii. Nakažme lidi, aby nezůstávali těmi, kdo umírají v pokoji, ale aby v pokoji skutečně žili,“ uvedl ve svém projevu Ronald Adamat.

  K rozvíjení mírových iniciativ nejen na Filipínách, ale i ve světě, vyzval na konferenci také předseda HWPL a korejský válečný veterán v jedné osobě – Lee Man-hee: „O vytváření míru na Mindanau se začíná dozvídat celý svět. Je to příklad toho, jak se smrt přeměňuje v život. Mindanao a Filipíny jsou jen počátkem. Pokud se sjednotíme v lásce, mír později přijde do celého světa. A právě proto se všichni na Filipínách musí sjednotit a spolupracovat jako poslové míru.“

  Oba představitelé se poprvé setkali v roce 2017 během Světového mírového summitu HWPL v Jižní Koreji. V roce 2018 pak CHED a HWPL podepsaly memorandum o začlenění mírového vzdělávání do vysokoškolských osnov.

  Program I. Národního mírového konventu tvořilo i několik paralelních zasedání, která probíhala odděleně. Zúčastnili se jich zástupci mnoha sektorů společnosti – zákonodárci, nevládní organizace, představitelé akademické obce, mládež, zástupci různých náboženských a etnických skupin, ženy a média. Na každém z těchto zasedání pak byla vypracována rezoluce, která vyjadřovala solidaritu s mírovým úsilím organizátorů.

  Účastníci konventu také vyzvali prezidenta Filipín Bongbonga Marcose, aby 24. leden vyhlásil „Národním dnem míru“. Právě 24. ledna 2014 totiž pod vedením HWPL došlo na filipínském ostrově Mindanao k podpisu mírové dohody, která významně přispěla k ukončení více než 40 let trvajícího konfliktu mezi muslimskými povstalci a křesťanskou většinou.

  K jednacímu stolu tehdy usedl Esmael Mangudadatu, tehdejší guvernér provincie Maguindanao, která je součástí muslimské autonomní oblasti, a emeritní arcibiskup Fernando Capalla. Morská islámská osvobozenecká fronta (MILF) stejně tak jako nejvyšší vedení a obyvatelé provincie Maguindanao už 24. leden vyhlásili „Dnem míru HWPL“.

  V pořadí 32. mírovou cestu předsedy HWPL Lee Man-hee provázela i řada doprovodných akcí. Jednou z nich byl i mírový hudební festival „We are one“, v překladu „Jsme jedno“, který se konal ve čtvrtek 26. ledna v tělocvičně univerzity ve městě Cotabato na ostrově Mindanao. Události se zúčastnilo okolo 3 000 studentů z různých škol nebo mládežnických organizací, kteří vyzývali k zastavení válek po celém světě, včetně té na Ukrajině.

  Hlavní hvězdou byl slavný kanadsko-filipínský YouTuber, zpěvák a komik Mikey Bustos. Ovace ale sklidili i korejští zpěváci Aiden a Jin, kteří publikum překvapili zpěvem tagalských písní.

  „Už jsem na tomto místě byl. Společně se studenty jsme tehdy pochodovali ulicemi za mír. Staňme se všichni posly míru. Dosáhněme ještě v naší době míru bez války a udělejme z něj odkaz pro budoucí generace,“ vyzval mladé návštěvníky mírového hudebního festivalu předseda HWPL, Lee Man-hee.

  Festival proběhl za podpory mezinárodní mírové organizace HWPL a jejích dvou křídel Mezinárodní mírové skupiny žen (IWPG) a Mezinárodní mírové skupiny mládeže (IPYG). Záštitu nad akcí pak také převzala vláda autonomního muslimského regionu Bangsamoro, zastupitelstvo města Cotabato a další místní neziskové organizace.

  Pro další informace, prosím, kontaktujte:

  Papis Severina

  PR oddělení HWPL

  E-mail: [email protected]

  Web: www.hwpl.cz

  IG | FB

  ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

  Sledujte nás na sítích

  Karel III. v Hamburku uctil památku obětí nacismu a druhé světové války

  Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes v Hamburku uctili památku obětí druhé světové války a nacistické diktatury a položili také květiny u památníku, který připomíná odjezd židovských dětí z nacistického Německa do Británie. Dneškem britský panovník uzavírá třídenní návštěvu Německa, během které jako první vládnoucí monarcha vystoupil s projevem ve Spolkovém sněmu.

  Indie: V chrámu se během oslav propadla podlaha, 35 mrtvých

  V Indii se zřítila do studny provizorní podlaha hinduistického chrámu. Zemřelo 35 osob. Někteří padali s rukama stále sepnutýma v modlitbě. Záchranáři a armáda se snaží za pomoci lan a žebříků vyprostit přeživší.

  Test demokracie i nový motiv kampaně, píše americký tisk o Trumpově obvinění

  Zkouška americké demokracie, ústřední téma začínající prezidentské kampaně a konec 50 let trvající schopnosti jednoho muže odrážet nejrůznější vyšetřování. I tak komentují americká média rozhodnutí manhattanské velké poroty vznést obvinění proti exprezidentovi Donaldu Trumpovi, který znovu usiluje o zvolení do Bílého domu. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) vývoj může obviněnému pomoci v primárkách Republikánské strany, zároveň jej ale může dál oslabit u umírněných voličů potřebných k vítězství v rozhodující fázi prezidentské volby.

  Největší latinskoamerická e-commerce platforma zavádí v Chile obchodování s bitcoiny

  Mercado Libre, největší latinskoamerická e-commerce společnost podle tržní hodnoty, zahájila v Chile obchodování s kryptoměnami prostřednictvím své digitální peněženky Mercado Pago.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Karel III. v Hamburku uctil památku obětí nacismu a druhé světové války

  Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes v Hamburku uctili památku obětí druhé světové války a nacistické diktatury a položili také květiny u památníku, který připomíná odjezd židovských dětí z nacistického Německa do Británie. Dneškem britský panovník uzavírá třídenní návštěvu Německa, během které jako první vládnoucí monarcha vystoupil s projevem ve Spolkovém sněmu.

  Indie: V chrámu se během oslav propadla podlaha, 35 mrtvých

  V Indii se zřítila do studny provizorní podlaha hinduistického chrámu. Zemřelo 35 osob. Někteří padali s rukama stále sepnutýma v modlitbě. Záchranáři a armáda se snaží za pomoci lan a žebříků vyprostit přeživší.

  Test demokracie i nový motiv kampaně, píše americký tisk o Trumpově obvinění

  Zkouška americké demokracie, ústřední téma začínající prezidentské kampaně a konec 50 let trvající schopnosti jednoho muže odrážet nejrůznější vyšetřování. I tak komentují americká média rozhodnutí manhattanské velké poroty vznést obvinění proti exprezidentovi Donaldu Trumpovi, který znovu usiluje o zvolení do Bílého domu. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) vývoj může obviněnému pomoci v primárkách Republikánské strany, zároveň jej ale může dál oslabit u umírněných voličů potřebných k vítězství v rozhodující fázi prezidentské volby.

  Největší latinskoamerická e-commerce platforma zavádí v Chile obchodování s bitcoiny

  Mercado Libre, největší latinskoamerická e-commerce společnost podle tržní hodnoty, zahájila v Chile obchodování s kryptoměnami prostřednictvím své digitální peněženky Mercado Pago.