7.3 C
Czech
Pátek 13. února 2026
ZprávyPrávnička učitelky postřelené šestiletým chlapcem: Vedení školy dlouho vědělo, že žák má...

Právnička učitelky postřelené šestiletým chlapcem: Vedení školy dlouho vědělo, že žák má zbraň. Nikdo nic neudělal

V den, kdy šestiletý žák v americkém státě Virginie postřelil a zranil svou učitelku, bylo vedení školy třikrát varováno, že chlapec může mít zbraň, uvedla právnička učitelky. Informuje o tom BBC, New York Post a další servery.

Učitelka, pětadvacetiletá Abigail Zwernerová se zotavuje poté, co byla minulý týden propuštěna z nemocnice. Tam jí přijali v kritickém stavu s prostřeleným hrudníkem.

Ředitel školy George Parker přišel o práci. Členové rady základní školy Richneck hlasovali pět ku jedné pro jeho propuštění. K jeho došlo jen několik hodin poté, co právnička učitelky Diane Toscano, oznámila, že plánuje žalovat okres. Uvedla, že střelbě „se dalo zcela zabránit“. Policie zatím neoznámila žádná obvinění, píše BBC.

Střelba z 6. ledna, kterou úřady označily za „úmyslnou“, otřásla virginským městem Newport News.. Vyvolala otázky, jaké právní důsledky mohou následovat a pro koho.

Toho dne bylo vedení školy v průběhu několika hodin třikrát – třikrát – upozorněno znepokojenými učiteli a zaměstnanci, že chlapec má u sebe ve škole zbraň a ohrožuje lidi,“ uvedla Toscano. „Ale vedení se neobtěžovalo tím zabývat,“ dodala.

Psala zoufalé textovky

Podle jejích slov kolem 12:30 Abigail Zwerner oznámila, že prohledala chlapcův batoh v domnění, že by mohl mít zbraň. Nenašla ji, ale řediteli školy řekla, že chlapec si možná dal zbraň do kapsy, než odešel na přestávku. Ředitel údajně odpověděl: „Vždyť má malé kapsy.“

Kolem 13:00 jiná učitelka oznámila, že chlapec ukázal dítěti zbraň a vyhrožoval mu, že ho zastřelí, pokud to řekne. Jiný zaměstnanec pak požádal o prohlídku chlapce a jeho batohu. Bylo mu však řečeno, aby počkal, protože školní den už pomalu končí.

A kolem 14:00 chlapec namířil zbraň na svou učitelku a vystřelil uprostřed vyučovací hodiny, uvedla policie.

Ta přitom, jak píše New York Post, hodinu před svým postřelením psala zoufalé textovky dalším učitelům, že žák může být ozbrojený. Podle deníku patřila zbraň jeho matce, která si ji pořídila legálně. Není ale vůbec jasné, jak se k ní prvňák vlastně dostal, rodiče tvrdí, že zbraň byla zabezpečená.

Zákony státu Virginie zakazují komukoli, aby z nedbalosti ponechal nabitou, nezabezpečenou střelnou zbraň takovým způsobem, který může ohrozit dítě mladší 14 let.

V prohlášení, které médiím poskytl právník rodiny, se píše, že chlapec trpí „akutním zdravotním postižením“. Do školy jej většinou doprovází rodiče, ten den byl ale ve škole sám. Rodiče poděkovali postřelené učitelce, která se podle jejich slov o syna dobře starala.

Šéf policie v Newport News Steve Drew uvedl, že učitelka zachránila možná i další životy tím, že po průstřelu ruky a hrudníku vyvedla své studenty ze třídy.

Reklama

Doporučujeme

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.

Rusko i Ukrajina útočily drony, hlášeny jsou oběti i zranění

Nejméně dva lidé - muž a žena - přišli o život a další téměř dvě desítky lidí utrpěly zranění při ruských útocích na města Lozova a Barvinkove v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, oznámila dnes ukrajinská prokuratura. Dříve místní úřady informovaly o šesti raněných při ruských útocích na Kyjev a Dnipro. Naopak ruské úřady informovaly o dvou zraněných u Tambova po ukrajinském náletu. Ukrajinské drony zaútočily také na muniční sklad u Volgogradu a na rafinerii ve městě Uchta, ležící více než 2000 kilometrů od Ukrajiny.

Rusko se chystá poslat na Kubu ropu a pohonné hmoty

Rusko se v blízké budoucnosti chystá poslat na Kubu ropu a pohonné hmoty. S odvoláním na ruské velvyslanectví na Kubě o tom píše web ruského listu Izvestija. Rusko podle něj naposledy dodalo Kubě ropu loni v únoru, kdy poslalo náklad 100.000 tun. Kuba nyní zažívá palivovou krizi, protože jí Spojené státy blokují dodávky ropy.

Dcera Kim Čong-una bude brzy jmenována jeho následnicí, míní korejská rozvědka

Dospívající dcera severokorejského vůdce Kim Čong-una bude brzy jmenována jeho následnicí a čtvrtou generací pokračující severokorejské vládnoucí dynastie. Předpokládá to jihokorejská rozvědka, která tuto informaci dnes sdělila jihokorejským poslancům, píše agentura AP.

Šéf Binance popsal krypto pád z 10. října

Kryptotrh si 10. října prošel jedním z nejtvrdších dnů posledních let. Vlna nucených likvidací zasáhla burzy napříč trhem a ve výsledku šlo zhruba o 19 miliard dolarů. Richard Teng z Binance teď tvrdí, že šlo hlavně o kombinaci makrošoků a technických výpadků, ne o problém jediné platformy.

Trump prosazuje uhlí i navzdory kritice

Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany uzavírat dlouhodobé smlouvy na nákup elektřiny z uhelných elektráren. Jde o další krok, kterým se Bílý dům snaží posílit poptávku po uhlí v době, kdy je v USA čím dál méně konkurenceschopné a naráží i na klimatické dopady.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama