Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Požár ropného skladu na Kubě je nejhorší v historii ostrova

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hasiči pomalu dostávají pod kontrolu požár, který během pěti dnů zničil 40 procent hlavního skladiště paliva na karibském ostrově a způsobil masivní výpadky proudu. Informovaly o tom agentura Reuters, CNN či Al Jazeera.

  Svědci pro agenturu Reuters uvedli, že zuřící plameny, které zpustošily segment čtyř tanků v přístavu tankerů Matanzas, utichly. Obří oblaka hustého černého kouře stoupající k nebi se zmenšují a nyní mají spíše šedou barvu.

  Matanzas je největším kubánským přístavem pro příjem ropy a pohonných hmot. Kubánská těžká ropa, stejně jako topný olej a nafta skladované v Matanzas v 10 obrovských nádržích, se na ostrově používají hlavně k výrobě elektřiny.

  Požár zhorší energetickou situaci v zemi

  Blesk udeřil v pátek večer do jedné z palivových nádrží. Požár se do neděle rozšířil na druhou nádrž a v pondělí zachvátil oblast čtyř tanků. Byl doprovázen obrovskými explozemi a místním hasičům se ani s podporou více než 100 hasičů z Mexika a Venezuely nedařilo oheň zkrotit.

  Hasič Rafael Perez Garriga agentuře Reuters řekl, že se obává, že požár ovlivní energetickou situaci v zemi. „Situace bude složitější. Pokud jsou termoelektrárny zásobovány touto ropou, zasáhne to celý svět. Jedná se o elektřinu a ta ovlivňuje vše.“

  Komunisty řízená země je na pokraji bankrotu, také kvůli přísným sankcím ze strany USA. Časté výpadky proudu a nedostatek benzinu a dalších komodit již tak vytváří napjatou situaci. Po historických nepokojích z loňského července se stále objevují menší místní protesty a demonstrace.

  Pomoc ze zahraničí

  CNN informovalo, že v úterý se k úsilí o uhašení požáru připojily další vrtulníky spolu se dvěma hasičskými čluny vyslanými Mexikem. Dále zasahovala i těžká hasičská technika. „Kvůli podmínkám jsme se zatím nemohli dostat přímo do oblasti požáru. Dochází k hoření, a tak zatím nemůžeme riskovat své životy,“ řekl kolem poledne Perez.

  Později během dne hasiči poprvé vstoupili do oblasti a rozstřikovali pěnu a vodu na stále doutnající zbytky. „Dnes se nám podařilo požár dostat pod kontrolu,“ citovala Al Jazeera prohlášení šéfa dopravy ministerstva vnitra Rolanda Vecina pro státní televizi.

  Není známo, kolik paliva padlo za oběť požáru, který zničil všechny čtyři nádrže. Úřady uvedly, že žádná ropa nekontaminovala nedaleký záliv Matanzas. Přesto varovali obyvatele vzdálené Havany, aby nosili obličejové masky a vyhýbali se kyselým dešťům kvůli masivnímu oblaku kouře, který oheň vytvořil.

  Požár si vyžádal oběti mezi hasiči

  Jeden hasič zemřel a 14 jich je pohřešováno po sobotním výbuchu druhého tanku. Pět dalších zůstává v kritickém stavu.

  Mario Sabines, guvernér provincie Matanzas vzdálené asi 130 km od Havany, trochu nemístně zavtipkoval, že se plameny šíří jako „olympijská pochodeň“ z jednoho tanku na druhý.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS