ZprávyPovodně postihly ruskou Kurganskou oblast, stoupá hladina řeky Tobol

Povodně postihly ruskou Kurganskou oblast, stoupá hladina řeky Tobol

V ruské Kurganské oblasti stoupá hladina řeky Tobol, úřady v regionu hlásí téměř 13.000 evakuovaných kvůli záplavám – ať už z vytopených míst nebo míst ohrožených velkou vodou. Několik čtvrtí v kazachstánském městě Petropavl (rusky Petropavlovsk) je zcela zaplaveno a uzavřeno, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa. Jižní část ruského Uralu a severní část Kazachstánu se potýkají s nejhoršími záplavami za desítky let.

V ruském Kurganu podle Reuters hladina řeky Tobol vystoupala na více než šest metrů a úřady očekávají, že v oblasti povodňová situace kulminuje během dneška. Tamní gubernátor Vadim Šumkov už dříve podle ruské agentury Interfax uvedl, že až voda v Kurganu stoupne na šest metrů, začne zaplavování pravobřežní části města. Množství vody, které se valí na Kurgan přirovnal k „moři“. „Proud Tobolu zrychluje, hladina v něm neustále stoupá,“ uvedl Šumkov v neděli podle agentury TASS.

Povodně už dříve zaplavily na 34.000 domů v Orenburgské oblasti ležící o něco západněji, kde se ze svých břehů vylila řeka Ural. Její hladina začala v neděli podle ruských médií klesat a tamní záplavy polevovat. Povodně postihly také Tomskou oblast v jihozápadní části Sibiře, v okolí oblastní metropole Tomsku se dnes pod vodou ocitlo téměř 140 domů a osm desítek lidí bylo evakuováno, píše Reuters.

Sousední Kazachstán evakuoval od začátku povodní více než 111.000 lidí. Ve městě Petropavl, které se nachází nedaleko hranic s Ruskem, hlásí někteří obyvatelé, že jejich domy jsou potopeny až po střechy, nebo dokonce odplavaly. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev už dříve označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí v regionu vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural a silné deště. Voda zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři, v Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek Ural a Tobol.

Doporučujeme

Osmnáctiletý Ukrajinec podle obvinění páchal v Polsku sabotáže ve prospěch Ruska

Polská prokuratura obvinila osmnáctiletého Ukrajince ze série sabotážních činů, které měl podle vyšetřovatelů páchat ve prospěch ruských tajných služeb. Jeho cílem mělo být vyvolání etnického napětí mezi Polskem a Ukrajinou prostřednictvím útoků na citlivá historická témata i přípravy akcí namířených proti polským představitelům.

Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodla komise

Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom dnes informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

Anglie proti Argentině doplatila na extrémní defenzivu

Anglie sahala po postupu do finále mistrovství světa, ale vedení proti Argentině neudržela. Po gólu Anthonyho Gordona se stáhla hluboko do obrany, čehož jihoamerický tým využil. Obrat dokonaly trefy Enza Fernándeze a Lautara Martíneze, zatímco statistiky po zápase ukázaly, jak výraznou převahu si Argentina po změně skóre vytvořila.

Ukrajina má nového premiéra, poslanci schválili Serhije Koreckého

Ukrajinský parlament dnes schválil Serhije Koreckého jako nového premiéra, oznámila média. Dosud byl Koreckyj šéfem energetické společnosti Naftohaz. Před hlasováním označil za klíčové priority obranu země před ruskou agresí, hospodářskou stabilitu a integraci do Evropské unie. Mezi klíčové úkoly zařadil i přípravu na příští zimu, která podle něj může být ještě těžší než ta minulá, s ustavičnými ruskými útoky na ukrajinská energetická zařízení a infrastrukturu.

Řecký ostrov Gyaros pomáhá zachránit jednoho z nejvzácnějších tuleňů světa

Řecký ostrov Gyaros býval symbolem věznění a vojenských cvičení. Dnes se ale proměnil v jedno z nejdůležitějších útočišť pro středomořského tuleně, který patří mezi nejohroženější mořské savce na světě. Přísná ochrana přírody přináší výsledky, zároveň ale vyvolává spory s rybáři.

Příznivější data z USA vytáhla bitcoin nad 65 tisíc dolarů

Bitcoin se po zhruba měsíci vrátil nad hranici 65 tisíc dolarů. Růst největší kryptoměny podpořila příznivější data o inflaci ve Spojených státech a obnovený příliv peněz do spotových bitcoinových fondů obchodovaných na burze. Kurz se však nad dosaženou úrovní neudržel.

Pogačar čelí na Tour de France bučení, odpůrce bere jako motivaci

Tadej Pogačar dál suverénně ovládá Tour de France a míří za pátým celkovým triumfem. Vedle obdivu ale jeho výkony vyvolávají i rostoucí frustraci části fanoušků. Někteří diváci už slovinského cyklistu během etap vypískali, on však tvrdí, že negativní reakce jen posilují jeho odhodlání.

Čína vyšetřuje zadrženého Čecha pro podezření z ohrožení státní bezpečnosti

Peking oznámil, že český občan zadržovaný v Číně je vyšetřován kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého příslušné úřady postupují v souladu se zákonem. Čínská diplomacie zároveň kritizovala postup českých úřadů vůči čínským občanům a tvrdí, že české úřady na základě neopodstatněných obvinění zadržují čínského novináře. Peking takový přístup odmítá a čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo českou stranu, aby dotyčnou osobu okamžitě propustila a plně ochránila její práva a zájmy. ČTK se snaží získat vyjádření českého ministerstva zahraničí.

Při ruském útoku na Kyjev jsou dva mrtví, ukrajinské drony útočily v Rusku

Nejméně dva mrtvé a několik zraněných si vyžádal ruský útok na Kyjev, informovaly dnes ukrajinské úřady. O obětech na životech informují po ukrajinských útocích i ruské úřady. Ukrajinské drony také zaútočily na ruské město Engels, oznámil gubernátor Saratovské oblasti. Námořní drony, tedy dálkově ovládané bezposádkové čluny, zasáhly v Černém moři dva tankery ruské stínové flotily, tvrdí ukrajinská tajná služba SBU.

USA uvalí na Brazílii 25procentní clo. Vyšetřování mělo odhalit nekalé obchodní praktiky

Spojené státy oznámily, že zavedou cla ve výši 25 procent na některé zboží dovážené z Brazílie. Ukončily tím rok trvající vyšetřování obchodních praktik této latinskoamerické země. Americký ministr zahraničí Marco Rubio upozornil, že brazilská vláda s tou americkou nejednala v dobré víře. Brazilský vládní úředník pohrozil odvetnými opatřeními.

Kuvajt odrážel drony z Íránu, ten hlásil útoky i zásah základny v Jordánsku

Kuvajtská armáda dnes v noci odrážela útoky bezpilotních letounů z Íránu, zatímco v Bahrajnu se rozezněly sirény varující před leteckým útokem. O nových zásazích na svém území i úderech na základny v Kuvajtu a Jordánsku v noci na dnešek informoval také Írán, a to po dalším americkém úderu proti tomuto státu. Napsaly to agentury.

USA zavedou povinné testy testosteronu. Týkat se budou vojáků nad 30 let

Americký ministr obrany Pete Hegseth představil plán zaměřený na kontrolu hladiny mužského hormonu testosteronu u vojáků starších 30 let. Cílem je zajistit jejich perfektní zdraví a výkonnost. Zda bude opatření platit i pro ženy, případně zda vojačky budou podstupovat screening estrogenu, není jasné.

Čínská ekonomika výrazně zpomalila. Nad vodou ji drží vývoz

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od konce roku 2022. Zatímco vývoz dál těží z poptávky po elektromobilech a technologiích spojených s umělou inteligencí, spotřeba a investice zůstávají slabé.

U Libye se převrátila loď s migranty, nejméně 50 lidí se pohřešuje

Dřevěná loď s přibližně 60 migranty se převrátila ve Středozemním moři u východního pobřeží Libye. Deset lidí se podařilo zachránit, nejméně 50 dalších včetně žen a dětí se pohřešuje.

Čína už dva roky zadržuje amerického seismologa a odborníka na jaderný program. Viní ho ze špionáže

Americký seismolog čínského původu Chen Youlin je už téměř dva roky zadržován v Číně, kde čelí obvinění ze špionáže. Jeho rodina nyní případ zveřejnila s tím, že nevidí žádné náznaky, že by se Peking chystal vědce propustit.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama