Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Android 13 je tu. Jako první ho dostaly telefony Google Pixel

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hlavní aktualizace operačního systému Android včera oficiálně dorazila na telefony Pixel společnosti Google. Android 13 vylepšuje mnoho změn, které přinesl Android 12, a zároveň zavádí spoustu drobných užitečných funkcí, které mají zlepšit soukromí, zabezpečení a použitelnost.

  Google vydal první vývojářskou verzi systému Android 13 již v únoru a v dubnu ji následovala první veřejná beta verze. V červnu pak technologický gigant vydal čtvrtou a poslední beta verzi Androidu 13. Aktualizace přichází o něco dříve než obvykle. Android 12 byl vydán v říjnu loňského roku a Android 11 v září 2020. Spolu s aktualizací společnost také oznámila, že zdrojový kód Androidu 13 je nyní k dispozici v AOSP.

  Android 13 rozšiřuje uživatelské rozhraní Material You, které Google představil v systému Android 12. Nově aplikace, které nejsou od Googlu, mohou ladit s barvami vaší tapety či motivu. Mezi další vizuální změny patří možnost přidat ztmavení tapety a tmavý motiv do režimu Bedtime. Přehrávač médií byl aktualizován tak, aby zobrazoval obaly alb a má lištu přehrávání, která „tančí při přehrávání skladby“, jak uvedl Google na svém blogu.

  Podpora prostorového zvuku

  Pokud jde o zvuk, systém Android 13 podporuje technologii Bluetooth Low Energy (LE) Audio. Sdružení Bluetooth SIG tuto specifikaci představilo minulý měsíc s tím, že poskytuje lepší kvalitu zvuku, a to i na větší vzdálenosti, než Bluetooth 5.2 a další formy Bluetooth Classic. Bluetooth LE Audio je také energeticky úspornější a umožňuje, aby telefon vysílal do více dalších zařízení.

  Aktualizace také zahrnuje podporu prostorového zvuku, které má při pohybu hlavy v kompatibilních sluchátkách vyvolat dojem, že zvuky vycházejí z pevného bodu v prostoru. Podobnou funkci má Apple u svých sluchátek AirPods.

  Aplikace si budou muset nově vyžádat povolení k zasílání oznámení. Pokud tedy nechcete, aby vám aplikace zasílala oznámení, můžete jí přístup odepřít, čímž se sníží možnost nežádoucího spamu. Mezi další funkce systému Android 13 patří možnost nastavení jazyka pro jednotlivé aplikace, vylepšený multitasking na zařízeních s velkou obrazovkou s podporou přetahování a lepší použitelnost stylusů.

  Nově je v Android 13 možnost streamovat zprávy z aplikací přímo do Chromebooku, podobně jako v iMessage na Macu. Společnost uvádí, že funkce bude fungovat s „mnoha dalšími oblíbenými aplikacemi pro zasílání zpráv“. Později má také přijít funkce, díky které byste mohli například okopírovat text v telefonu a ve svém Chromebooku jen zmáčknout CTRL + V.

  Android 13 přijde později v tomto roce na zařízení výrobců Samsungu, Oppo, OnePlus, HMD, Motoroly, Realme, Sony, Xiaomi a Asusu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS