Auto-MotoPotvrzeno. Nová Toyota Land Cruiser se podívá i do našich končin 

Potvrzeno. Nová Toyota Land Cruiser se podívá i do našich končin 

Toyota se pyšní přírůstkem do své rozsáhlé rodiny. Novou podobu dostane model Land Cruiser, který už s námi jezdí 70 let. Historie je zároveň téma, ke kterému se automobilka vrací. Toto masivní SUV totiž nabírá zcela jiných vzhledových kontur, které bychom nalezli na vozech 80. a 90. let. Jak česká veřejnost přijme stroj, který posouvá hranice standardu? 

Automobilka Toyota má v marketingu jasno. Novinku prezentuje jako „návrat legendy“. Není ovšem daleko od pravdy. Model Land Cruiser je tu s námi totiž už více jak 70 let. Za tu dobu se toho hodně naučil a nyní to předává své nejmladší verzi. Klasický vzhled minulé doby kombinuje s atraktivními a vyspělými technologiemi. Na trh se sice dostane až v roce 2025, už nyní se ale automobilka chlubí prakticky celým technologickým portfoliem. Přeci jen, zákazníci musí vědět, co je čeká. 

Cena je jedním z mála parametrů, které si zatím Toyota drží v záloze. Vzhledem k faktu, že dosavadní verze nás mohla vyjít v základu na více než 1,5 milionu korun, předpokládáme, že novinka se posune na vyšší příčky. Automobilka si bude chtít pochopitelně účtovat i za dokonale zvládnutý design a špičkové technologie. Co všechno nám ve své novince Land Cruiser firma nabízí? Pojďme se na to podívat zblízka. 

Design

Styling vychází z dlouholeté tradice. Automobilka hodnotí provedení vozu takto: „Nová Toyota Land Cruiser zaujme mohutnou siluetou, jež na první pohled prozrazuje připravenost čelit těm nejtěžším výzvám.“ Skutečně, maska přední části budí respekt. Hranaté světlomety navazují na obří mříž. To celé podtrhuje robustní nárazník. Firma navíc konstruovala model Land Cruiser tak, aby odolal i těm nejbrutálnějším terénům. Zadní strana působí konzervativním dojmem. Výrobci si vyhráli pouze s hranatými tvary. 

Interiér mnohé zaskočí. Toto bychom od Toyoty nečekali. Za volantem budeme cítit nejen maximálně bezpečně, ale také se zároveň ocitneme v neobvykle prémiovém a luxusním prostředí. Toyota si naštěstí stále drží manuální ovládání funkcí, což je při jízdou mezi výmoly nesporná výhoda. 

Motorizace

Automobilka se vyjádřila následovně: „Nejnovější generace Toyoty Land Cruiser je díky výkonnému hnacímu ústrojí připravena čelit i nejnáročnějším výzvám.“ Pod kapotou najdeme přeplňovaný vznětový motor, který disponuje objemem 2,8 litru a výkonem 204 koní. Časem by měla firma dodat i hybridní verzi. 

Verdikt

Za model Land Cruiser musíme Toyotu pochválit. Podobná SUV se vidí skutečně málokdy. 

Doporučujeme

Trump chce dostat nové modely AI pod dohled vlády

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které má posílit dohled vlády nad novými modely umělé inteligence. Technologické firmy mají dát úřadům prostor k jejich posouzení ještě před veřejným uvedením. Bílý dům tím mění dosavadní volnější přístup k rychle rostoucí technologii.

Britští policisté zatýkali umírajícího, kdežto vrah ze sebe dělal oběť rasového útoku. Záběry z kamer odhalily děsivé skutečnosti

Britští policisté zveřejnily záznamy z kamer loňské vraždy osmnáctiletého studenta Henryho Nowaka. Záznam odhalil, že policisté umírajícího člověka na zemi zatkli a spoutali, přičemž si nevšímali jeho smrtelných zranění.

Plocha Ruskem okupovaného území na Ukrajině se v květnu opět zmenšila

Ukrajina v květnu dobyla zpět přibližně 282 kilometrů čtverečních, čímž druhý měsíc za sebou zmenšila plochu území okupovaného Ruskem. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na vlastní analýzu údajů poskytnutých americkým Institutem pro studium války (ISW). V dubnu se plocha území ovládaná Moskvou - poprvé za dva a půl roku - zmenšila o přibližně 120 kilometrů čtverečních, dodala AFP.

Mikroplasty z pitné vody by mohla odstranit upravená řasa

Mikroskopické kousky plastů dnes plavou prakticky všude, od lesních tůní až po pitnou vodu, a běžné čistírny si s nimi neumí poradit. Vědci z University of Missouri ale objevili překvapivého spojence v boji s tímto globálním znečištěním. Geneticky upravené řasy dokážou drobné částice plastu přitáhnout jako magnet a vytvořit z nich chomáče, které se z vody snadno odstraňují. Jako bonus navíc příjemně voní po citrusové kůře.

Izrael tvrdí, že mu USA povolily zasáhnout Bejrút, pokud Hizballáh zaútočí

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac uvedl, že jeho země získala souhlas Spojených států k úderu na jižní předměstí Bejrútu, baštu militantního hnutí Hizballáh, v případě útoku této proíránské skupiny na izraelské území. S odkazem na prohlášení Kacovy kanceláře o tom napsala agentura AFP.

Bitcoin spadl pod 70 tisíc dolarů

Bitcoin v úterý prohloubil pokles a dostal se pod hranici 70 tisíc dolarů. Trh dál vstřebává první zveřejněný prodej bitcoinů společností Strategy, která patří mezi největší firemní držitele této kryptoměny. Na náladě investorů se zároveň podepsalo i ochlazení na akciových trzích.

Lesních požárů bylo loni méně. Přesto způsobily rekordní škody

Lesní požáry způsobily v roce 2025 rekordní finanční škody. Informoval o tom list The Independent s odkazem na studii zveřejněnou v časopisu Nature. Vyšly dráž než hurikány, zemětřesení a povodně dohromady, přestože jich bylo méně. Vědci popsali, jak se chování lesních požárů mění.

Trump chce uvalit další cla. Na mušce má Brazílii

Úřad obchodního zástupce Spojených států (USTR) navrhl uvalení cla ve výši 25 procent na Brazílii. Jako důvod uvedl nekalé obchodní praktiky. Úřad vyšetřuje několik dalších obchodních partnerů USA, kteří by mohli čelit novým clům.

Trump o rozhovorech s Íránem: Je mi to jedno, začíná to být nuda

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval možný krach mírových rozhovorů s Íránem. Prohlásil, že jednání „začínají být nudná“ a že „je mu úplně jedno“, jestli skončí. Podle íránské tiskové agentury Tasnín íránští vyjednavači zastavili dialog a předávání zpráv s USA kvůli izraelské vojenské aktivitě v Libanonu.

USA uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích NATO

Spojené státy uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích, které jsou v NATO, píše dnes list Financial Times (FT). Cílem je ujistit spojence, že omezení americké konvenční vojenské podpory neoslabí bezpečnostní záruky. Zájem o rozmístění amerických jaderných zbraní už projevily Polsko a některé pobaltské země.

Libanon oznámil částečné příměří mezi Izraelem a Hizballáhem

Libanon oznámil dohodu o částečném zastavení útoků mezi Hizballáhem a Izraelem. Příměří se týká především Bejrútu a jeho předměstí, boje na jihu Libanonu však pokračují a situaci dál komplikuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Ogrodníková ovládla oštěp na Odložilově memoriálu

Bronzová olympijská medailistka Nikola Ogrodníková se po mateřské pauze dál vrací do formy. Na Odložilově memoriálu v Praze vyhrála soutěž oštěpařek výkonem 59,87 metru. Dařilo se také dálkaři Radku Juškovi, koulaři Tomáši Staňkovi nebo oštěpaři Martinu Konečnému, který si výrazně vylepšil osobní rekord.

Kyjev a Dnipro čelily ruským vzdušným úderům, nejméně devět mrtvých, tvrdí úřady

Ruský vzdušný úder na ukrajinské město Dnipro v noci na dnešek zabil nejméně pět lidí, dalších 25 zranil. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly místní úřady. Rozsáhlému vzdušnému úderu čelil v noci i Kyjev. Starosta Vitalij Kličko uvedl, že v Kyjevě útoky zabily čtyři lidi a zranily jich dalších 58. V metropoli na několika místech vypukly požáry a část města zůstala bez proudu, dodal Kličko. Brzy ráno se podle agentury Reuters v Kyjevě znovu ozývaly výbuchy.

Kolumbii čeká napjaté finále prezidentských voleb

Kolumbijské prezidentské volby míří do druhého kola. V něm se 21. června utkají pravicový populista Abelardo de la Espriella a levicový senátor Iván Cepeda. První kolo ukázalo hluboce rozdělenou zemi, kde voliči dali jasně přednost výrazným politickým pólům před tradičním středem.

CSG získala zakázku od americké armády

Česká zbrojařská skupina CSG posiluje svou pozici na americkém obranném trhu. Její dceřiná společnost Federal Ammunition uzavřela dohodu s americkou armádou, která se týká patentované technologie nábojnic Peak Alloy. Smlouva otevírá cestu k dodávkám až 40 milionů kusů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama